Dom bliżej natury – dom z drewna

Konstrukcje drewniane – czy warto budować domy z drewna?

Wielu ludziom drewniane domy kojarzą się głównie z domkami letniskowymi, wykorzystywanymi sezonowo. Wykorzystywanie drewna w budowie domów całorocznych może nieść ze sobą wiele zalet, zwłaszcza obecnie, kiedy technologia obróbki tego surowca stoi na bardzo wysokim poziomie. Budowa domu to bardzo poważna i kosztowna decyzja, dlatego też warto wcześniej zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku materiałami i różnymi sposobami konstrukcji.  

Zalety domów z drewna

Drewno jest uniwersalnym materiałem, który może być wykorzystywany zarówno w konstrukcji nowoczesnych domów, jak i tych utrzymanych w bardziej tradycyjnym stylu. Jedną z podstawowych zalet budowania z drewna jest specyfika tego materiału. Drewno posiada zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności, co sprawia, że we wnętrzu konstrukcji panuje specyficzny mikroklimat, który wpływa korzystnie na zdrowie człowieka.

Główną różnicą pomiędzy domami drewnianymi sezonowymi, a całorocznymi jest brak fundamentów w drewnianych domkach letniskowych. Domy sezonowe są szybkie w budowie oraz mogą zawsze zostać przewiezione w inne miejsce. Często też nie są ocieplane. Powstają z gotowych elementów, szybkich w montażu.

W przypadku domów drewnianych całorocznych, również można mówić o szybkiej budowie, która może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy (budowa domu tradycyjnego to czas około dwóch lat). Domy drewniane, całoroczne, można budować o każdej porze roku, dlatego, że gotowe elementy powstają na halach przemysłowych i nie wymagają dodatkowych prac murarskich, z wyjątkiem przygotowania stabilnych fundamentów.

Rodzaje konstrukcji drewnianych

W ofercie firm zajmujących się konstrukcjami z drewna możemy wyróżnić dwa typowe sposoby budowy:

  • Domy drewniane szkieletowe

Domy szkieletowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, choć wciąż stanowią nowość na rynku. Główną zaletą konstrukcji drewnianych, szkieletowych, jest szybkość budowy, lekkość konstrukcji oraz atrakcyjna cena. Tego typu budownictwo jest niezwykle ekonomiczne. Szacuje się, że kosztują około 15% mniej niż domy budowane metodami tradycyjnymi (biorąc pod uwagę podobny metraż).  Jeśli chodzi o wykończenie i ogólny plan zagospodarowania przestrzeni, domy szkieletowe są tak samo elastyczne w tej kwestii, jak domy budowane tradycyjnie.

Domy drewniane szkieletowe występują w dwóch wariantach, jako prefabrykaty otwarte i zamknięte. Konstrukcje drewniane otwarte są stawiane na przygotowanym fundamencie. Dach oraz ściany są montowane bezpośrednio na placu budowy. Całość budowy zajmuje około trzy miesiące. W przypadku prefabrykatów zamkniętych, na plac budowy dociera dom z dachem, ścianami wraz z wnękami na okna i drzwi, całą instalacją oraz ociepleniem. Na życzenie klienta dom może zostać całkowicie wykończony na hali. Tego typu dom może zostać oddany do użytku w ciągu kilku dni, najwyżej tygodni. Jedyną wadą wykorzystania takiego sposobu konstrukcji domu jest wymaganie użycia ciężkiego sprzętu, który musi mieć dobry dojazd na miejsce budowy.

  • Konstrukcje drewniane z bali

Tradycyjne domy z bali cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów ceniących elegancję i oryginalny design. Przede wszystkim są to domy z widocznymi elementami konstrukcji, choć poszczególne firmy przygotowują również projekty zawierające wykończone ściany wewnętrzne metodą kartonowo-gipsową.  

Domy z bali są dużo droższe, dlatego też rzadko buduje się tą metodą domy sezonowe. Klienci najczęściej decydują się na duże domy całoroczne. Poza wyższymi kosztami, dla niektórych osób problem stanowi również długi okres budowy takiego domu. Warto pamiętać, że przed wyborem tego typu konstrukcji należy dokładnie sprawdzić firmę zajmującą się projektem i wykonaniem. Domy z bali są trudne w konstrukcji i wymagają fachowców o specjalistycznej wiedzy.

Konstrukcje drewniane – ocieplenie

Domy drewniane kojarzą się z zimnem. Być może taka opinia jest spowodowana przez to, że w przeciwieństwie do muru z cegieł, drewno nie zatrzymuje ciepła. Sprawia to, że w ciepłe dni w  drewnianym domu jest przyjemnie chłodno, ale nie jest to coś pożądanego w zimie. Nie oznacza to jednak, że w drewnianym domu zawsze będzie zimno. Drewno bardzo dobrze izoluje, nie pozwalając ciepłu uciekać na zewnątrz. W przypadku domu z drewna, po włączeniu ogrzewania, najpierw ogrzewa się powietrze, a nie ściany, jak w przypadku domów murowanych, co można uznać za zaletę.

Jeśli zdecydujemy się na konstrukcje drewnianą domu ważne jest, aby wyposażyć budynek w centralne ogrzewanie. Obecnie nie jest problemem stworzenie energooszczędnego, ekologicznego domu drewnianego z nowoczesną termoizolacją, która dodatkowo wspomaga naturalne właściwości drewna. W przypadku konstrukcji drewnianych, cały system grzewczy jest szacowany i planowany na samym początku inwestycji. Jednocześnie domy drewniane modułowe mogą zostać łatwo i szybko rozbudowane i dostosowane do zmiennych potrzeb klienta.