Implanty – piękny uśmiech na zawsze

Implanty - piękny uśmiech na zawsze

Implanty – piękny uśmiech na zawsze – to dość nowa metoda uzupełnienia braków w naturalnym uzębieniu. Dopiero od niedawna jest w pełni aprobowana przez lekarzy i pacjentów, w czym z pewnością pomogła rozwijająca się technologia. Obecnie implanty są praktycznie nierozróżnialne wizualnie i funkcjonalnie od zwykłych zębów oraz, co jeszcze ważniejsze, coraz rzadziej zdarza się, że implanty są odrzucane przez organizm. Dzięki temu, zastosowanie implantów może znacząco poprawić komfort życia pacjenta i wyeliminować stosowanie niewygodnych protez. Implanty można zastosować praktycznie do każdego rodzaju braku w uzębieniu. Mogą być stosowane pojedynczo, jak i w grupie, stanowić filar dla korony czy stabilizować wyjmowaną protezę.

Implanty zębów są wygodną opcją dla każdego, kto zmaga się z problemami z uzębieniem. Warto dowiedzieć się jak najwięcej, nim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie.

Brak zębów – konsekwencje

Mocne zęby na długo: jak wygląda zabieg wszczepiania implantów zębowych?Utrata zębów nie jest tylko kwestią estetyczną, ale może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Według statystyk, rośnie liczba ludzi mających problemy z uzębieniem. Wszelkie schorzenia pojawiają się przede wszystkim, w wieku dojrzałym. Utrata zębów poprzez choroby, zaniedbanie higieny czy urazy, może sprawić, że pozostałe zęby będą mocniej obciążone, co może powodować kolejne problemy. Brak zębów może doprowadzić do powstania stanu zapalnego w stawie skroniowo-żuchwowym. Może również doprowadzić do zmian w układzie nerwowo-mięśniowym szyi i karku. Długotrwały brak zęba w danym miejscu prowadzi do osłabienia kości, co później może utrudnić odtworzenie zęba. Warto również zaznaczyć, że utrata zęba powoduje zmiany w wyglądzie układu ust oraz policzków. Dlatego też szybkie naprawienie ubytku jest kluczowe dla kondycji szczęki.

Z czego są wykonane implanty i ile trwa zrośnięcie implantu z kością?

Na przestrzeni lat implanty zębów https://doboszimplanty.pl/ były wykonywane z różnych materiałów. Obecnie najpopularniejsze są implanty wykonane z stopu tytanu. Implant ma za zadanie połączyć się z kością i przenieść na nią siłę nacisku podczas przeżuwania pokarmu. Substancja pokrywająca implant jest porowata, co powoduje łatwiejsze wrastanie komórek kostnych. Długość procesu wszczepienia implantu zależy od kondycji organizmu i samej kości, na której ma się znaleźć implant. Wygojenie dziąsła i zrośnięcie implantu z kością może zająć około 6 miesięcy w przypadku szczęki oraz około 3 miesiące w przypadku żuchwy. Po umieszczeniu implantu, w kolejnym etapie mocuje się śrubę gojącą. Na samym końcu umieszcza się łącznik oraz koronę, czyli sztuczny ząb. Długość całego zabiegu zależy od możliwości regeneracyjnych organizmu danego pacjenta.

Implanty zębów – bezpieczeństwo

Wszczepianie implantów jest bezpieczne i skuteczne. Oczywiście w niewielkiej ilości przypadków dochodzi do odrzucenia implantu przez organizm, jednak nie oznacza to, że dana osoba już nigdy nie będzie mogła zastosować implantu. W przypadku problemów, implant należy wyjąć i po okresie regeneracji, wszczepić ponownie.

Przeciwwskazania

Implanty - piękny uśmiech na zawsze
Implanty – piękny uśmiech na zawsze

Nie w każdym przypadku można wszczepić implanty zębów. Głównym przeciwwskazaniem jest osłabiona kość, na której powinien zostać osadzony implant. Może to być spowodowane stanem zapalnym, zanikiem tkanki kostnej czy jej uszkodzeniem. W takim wypadku należy wcześniej spróbować odbudować tkankę kostną, a dopiero potem umieścić na niej implant. Jest to, niestety, czasochłonny proces. Innym przeciwwskazaniem jest niewystarczająco ukrwiona, cienka błona śluzowa, co jest powszechnym problemem u osób nałogowo palących papierosy.
Wśród przeciwwskazań wymienić należy również wiek. Osoby poniżej szesnastego roku życia nie posiadają jeszcze w pełni wykształconych kości, więc nie powinny mieć wszczepianych implantów. W przypadku osób starszych, powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia implanty są niewskazane ze względu na znacznie mniejszą zdolność organizmu do regeneracji.
Ogólny stan zdrowia również może być przeciwwskazaniem dla zastosowania implantu zęba. Implantów http://www.i3.edu.pl/jak-zaklada-sie-implanty-zebow/ nie stosuje się w przypadku, między innymi, przewlekłych chorób, zapalenia kości, osteoporozy, cukrzycy, nowotworów, sepsy, poważnych alergii, długotrwałego stosowania niektórych leków, chorób nerek i wątroby. Dlatego też przed przystąpieniem do leczenia, konieczny jest dokładny wywiad medyczny i niekiedy, poddanie się dodatkowym badaniom.

Cena implantu zęba

Cena zależy od stanu dziąseł i kości pacjenta. W trakcie badań może okazać się, że niezbędne będą dodatkowe zabiegi, co może spowodować o wiele wyższe koszty (do najdroższych zabiegów należy odbudowa osłabionej tkanki kostnej). Podstawowa cena samego implantu oscyluje w granicach 1800 zł. Jednak nie jest to całkowity koszt. Dodatkowo należy zapłacić za łącznik oraz koronę, którą umieszcza się na implancie. Kolejno jest to koszt około 700 zł oraz 600-1200 zł (w zależności od zastosowanego materiału). Warto też pamiętać o kosztach związanych z konsultacją ze specjalistą. Niestety, implanty są dużym wydatkiem, ale jednocześnie będą służyć pacjentowi do końca życia.