Coraz więcej osób decyduje się na rozwody. Dlaczego?

W XXI wieku jednym z dosyć częstych zjawisk społecznych, jeśli chodzi o rodziny, są rozwody. Niektórzy badacze określają to jako plagę tego stulecia, bowiem coraz mniej ludzi postanawia wziąć ślub, a coraz więcej z dotychczas zawartych, postanawia w końcu się rozwieść.

 

Dzieci jako czynnik spajający dwoje ludzi, czyli czynnik, który w ubiegłym stuleciu przesądzał o tym, że wiele osób zrezygnowało z możliwości rozwiedzenia się ze swoim partnerem

Jedni decydują się na ten niełatwy krok szybciej, od innych z kolei wymaga to dużo więcej czasu, siły, nerwów. Nie mniej jednak faktem jest, że zjawisko to ma tendencję wzrostową. Oznacza to także, patrząc z socjologicznego punktu widzenia, że dla wielu lepszą i łatwiejszą drogą jest życie w pojedynkę i samemu tworzenie swojego własnego gospodarstwa domowego, niż z kimś, z kim niewiele rzeczy już nas łączy. Ponadto warto zauważyć także, że znakiem czasu jest tak ogromna liczba osób, które decydują się na ten właśnie krok. Jeszcze w wieku XX tendencją był fakt, że dla wielu liczyła się opinia publiczna, a kobieta rozwiedziona, czy mężczyzna rozwiedziony byli postrzegani w sposób pejoratywny. Bardzo częstym argumentem przemawiającym do ludzi w ubiegłym stuleciu było posiadanie dzieci. Wiele osób tkwiło w nieszczęśliwych związkach tylko dlatego, że dzieci były małe, a potem już tylko z przyzwyczajenia i strachu przed nieznanym, co będzie jeśli ktoś zdecyduje się na wystąpienie z pozwem rozwodowym.

Z czego wynikają rozwody? Jakie czynniki wpływają na to, że małżeństwo nie okazuje się szczęśliwe i trwałe?

W dzisiejszych czasach możemy mówić o zdecydowanie zwiększonej świadomości społecznej wielu ludzi. Jako społeczeństwo uczymy się mówić otwarcie o swoich potrzebach. Nasz indywidualizm zaczął zdecydowanie wychodzić na pierwszy plan. Nie znaczy to, że jako społeczeństwo staliśmy się egocentryczni czy pozbawieni empatii względem innych ludzi. Nie mniej jednak przełamaliśmy swoje strachy i niepewności. A starą pannę zastąpiliśmy singielką. Z czego wynikają więc rozwody? Bardzo często jest to kwestia niedopasowania i zbyt szybka pochopna decyzja. Młodzi ludzie czasem pod wpływem chwili czy emocji, decydują się na zawarcie związku małżeńskiego, bowiem ich zauroczenie zaczyna przeradzać się także w głębsze uczucie, hormony zaczynają intensywnie buzować i naturalnym wydawałoby się, że myśl o wzięciu jest po prostu następującą koleją rzeczy. Nie do końca tak w istocie jest.

Zobacz również:

Co można zrobić, aby uniknąć rozwodu i jakie małżeństwa są najtrwalsze?

Statystyki jasno i klarownie potwierdzają, że najbardziej trwałymi małżeństwami są te, które dokonały wcześniejszego sprawdzenia się. To znaczy decyzja o ślubie bynajmniej nie była podejmowana pod wpływem chwili, a raczej była wynikiem długotrwałego związku, gdzie ludzie mieli szansę poznać swoje preferencje, swoje wady, zalety. To również takie pary, które na długo przed podjęciem decyzji o ślubie postanowili razem zamieszkać, by przekonać się co z tego wyniknie. Jest to bowiem bardzo sprawny i szybki test. Jeśli dwoje ludzi jest w stanie ze sobą wytrzymać na wspólnej przestrzeni przez długi czas, to ślub w ich relacji na dobrą sprawę niewiele zmieni.

Rozwód to ogromne obciążenie psychiczne dla wielu osób

 Rozwód to dla wielu osób okres związany z ogromnym obciążeniem psychicznym oraz swego rodzaju traumą. Sprawa często jest skomplikowana jeśli obie strony dążą do obarczenia winą za rozpad związku stronę przeciwną. Jeśli rodzice mają dzieci, wówczas dochodzi także kwestia związana z podziałem praw do opieki nad nimi. Innym ważnym elementem dotyczącym rozwodów jest podział wspólnego majątku, który obie strony do tej pory wspólnymi siłami zbudowali. Ponadto rozwody http://adwokat-seidel.pl/adwokat-rozwod-warszawa/ są nadal taką częścią życiorysu, o której wiele osób woli nie wspominać. Niekoniecznie w kontekście tego co minęło, ale permanentnego stanu cywilnego, wynikającego z faktu, że rozeszliśmy się prawnie. Zaangażowanie osób trzecich oraz całego prawnego korpusu, aby dwie osoby, które były trzonami komórki społecznej, zwaną rodziną, mogły się rozstać jest bardzo skomplikowanym procesem emocjonalnym. Bowiem jeśli o kwestie psychiczne chodzi, to wiele osób nie potrafi pogodzić się z tym, że chybiło, wybierając drugiego człowieka na swojego partnera życiowego. Na dobre i na złe.

Zaangażowanie prawne w rozwody – o czym warto pamiętać?

Ponadto warto mieć na uwadze, że rozwody właśnie wymagają zaangażowania prawnika. Już sama część opowiedzenia obcej osobie o naszym intymnym, prywatnym życiu i problemach, które się właśnie z tą sferą wiązały jest szalenie uciążliwe. Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy, i którą drogą w istocie pójdziemy rozwody http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/dobry-adwokat-rozwodowy-warszawa/ będą częścią naszej cywilizacji i kultury. A my coraz częściej jako społeczeństwo uświadamiamy sobie, że nie jest to koniec świata, tylko zamknięcie pewnego etapu w życiu. Ale zamknięcie zawsze wiąże się także z nowym otwarciem, dlatego warto mieć na uwadze i pamiętać o tym, że wzięcie rozwodu nie jest żadną formą stygmatyzacji, tylko świadomym wyborem.

zobacz również: