Czy warto inwestować w wynajem maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane

Od kilku lat obserwuje się prawdziwy boom na polskim rynku wynajmu maszyn budowlanych. Najbardziej popularne maszyny budowlane wynajem to koparki, koparko-ładowarki i dźwigi. Coraz częściej występują takie sytuacje, że wypożyczalnie nie nadążają za podażą i mają już nawet problemy z zapewnieniem sprzętu wszystkim potrzebującym. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w rozwoju infrastruktury, większej zamożności społeczeństwa i opłacalności wynajmu maszyn specjalistycznych.

Główne przyczyny boomu

Maszyny budowlane
Maszyny budowlane

Przede wszystkim na dobre ruszyły wszelkie poważne – większe i mniejsze inwestycje infrastrukturalne (budowa dróg ekspresowych i autostrad, obwodnic miast itp.), które mają dofinansowanie z Unii Europejskiej – i to jest główna przyczyna boomu na rynku najmu sprzętu budowlanego. Po drugie – wciąż trwa boom mieszkaniowy. Popyt na nowe, własne mieszkania lub lokale inwestycyjne nie maleje, a to świadczy, że w społeczeństwie są nadwyżki finansowe, które chce ono lokować w nieruchomościach – stąd pojawiają się plany budowy coraz to nowych osiedli wielomieszkaniowych, domków jednorodzinnych itp. W wyniku takiej sytuacji, firmy budowlane mają się bardzo dobrze i z usług wypożyczalni korzystają nawet prawdziwi potentaci branży budowlanej, czyli firmy, które realizują największe zadania z tego obszaru. Po trzecie, najem maszyn budowlanych po prostu bardziej się opłaca niż kupowanie i posiadanie własnego sprzętu. 

Maszyny budowlane wynajem – zalety

Zalety wynajmu maszyn budowlanych można mnożyć dowolnie. Przede wszystkim gotowy do pracy sprzęt dostępny jest od ręki. Użytkownika nie obchodzą przeglądy czy naprawy maszyn. Dużo łatwiej też dobiera się sprzęt specjalistyczny do wykonywania konkretnych zadań. W przypadku awarii maszyny budowlanej nie ma problemu z szybkim jej zastąpieniem sprawnie działającym sprzętem, ponieważ wypożyczalnia gwarantuje naprawę lub wymianę sprzętu. Kolejnym plusem jest możliwość prowadzenia kilku projektów jednocześnie. Maszyn nigdy nie brakuje w tym wypadku. Poza tym wykonawca nie musi się martwić o kosztowny i ryzykowny transport sprzętu z miejsca na miejsce. Jest to zadanie po stronie wypożyczalni. Firmy budowlane zyskują elastyczność w prowadzeniu swojego biznesu. Nie ponoszą dodatkowych kosztów na swoją flotę transportową i jej utrzymanie. Podobnie jest z maszynami budowlanymi. Nie ma kosztów utrzymania, przechowywania i zbywania maszyn. Nie ma też potrzeby zakupu sprzętu, który będzie używany rzadko i stanie się przez to nierentowny. Ponadto klient z góry wie, jakie będą koszty wynajmu sprzętu dla danej inwestycji. A to pomaga na precyzyjną wycenę kosztu prac. Maszyny budowlane wynajem odbywa się na dowolny okres – na czas inwestycji lub o wiele dłużej. Oferta wynajmu jest skierowana nie tylko do firm stricte budowlanych, ponieważ np. koparki, czy koparko-ładowarki lub dźwigi można z powodzeniem wykorzystać w innych gałęziach przemysłowych – w pracy przy składowiskach, do prac wysokościowych, porządkowych itp. Wynajem jest więc coraz poważniejszą alternatywą dla inwestycji w zakup nowego, bardzo drogiego sprzętu. 

Jaka jest oferta wynajmu maszyn?

Flota maszyny budowlane wynajem obejmuje kilkaset maszyn począwszy od mini­koparek, przez koparki, koparko-ładowarki, ładowarki teleskopowe, równiarki, walce, spycharki, aż po wozidła i dźwigi. Oferowane maszyny można dodatkowo wyposażać w różnego rodzaju osprzęt oraz specjalistyczne systemy ułatwiające pracę. Flota najmu z roku na rok zwiększa swoją ofertę. Na rynek wprowadzane są co roku nowe maszyny. Wypożyczalnie idą z duchem czasu i rozwojem technologii stawiając na konkurencyjność, innowacyjność oraz bezpieczeństwo i precyzyjność pracy sprzętu budowlanego. Usługa wynajmu obejmuje także opiekę serwisową, ubezpieczenie, doradztwo techniczne, a także pomoc w zorganizowaniu transportu. Na rynku funkcjonuje również ciekawy program, który umożliwia wynajem konkretnej maszyny i jej zakup w atrakcyjnej cenie. Odbywa się to w formie najmu. Tutaj stawka najmu odliczana jest w minimum 70 proc. od ceny maszyny przez cały okres umowy. Jest to oferta „Wynajmij i kup”.

W ofercie wynajmu jest także…

Firmy, które wynajmują specjalistyczny sprzęt i trudnią się takimi zadaniami jak maszyny budowlane wynajem dysponują własnymi warsztatami, w których przygotowują maszyny do pracy. Sprzęt poza tym jest regularnie konserwowany. Awaria też nie jest problemem, ponieważ każdą maszynę można naprawić i wymienić na sprawną na czas naprawy. Urządzenia pochodzą z tak zwanego parku wynajmu. Prace naprawcze i konserwacyjne bardzo często wykonuje zespół mobilny, który dysponuje samochodami serwisowymi. Ważna jest także kwestia formalności, które załatwiają zazwyczaj handlowcy. Klient nie musi w zasadzie nic robić, by skorzystać ze sprzętu z wypożyczalni. W skład miesięcznej raty wynajmu wchodzi: użytkowanie do ustalonej liczby godzin, pełne ubezpieczenie, serwis napraw i przeglądów w całym okresie eksploatacji. 

Rozwój rynku budowlanego rozpoczął się po 2010 roku. W II połowie 2017 roku intensywnie przyspieszył. Wzrost wciąż jest zauważalny i ma być kontynuowany w najbliższych latach. Do najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Polski należą: Mazowsze, Dolny Śląsk i Górny Śląsk.