Dlaczego w USA budują drewniane domy

Dlaczego w USA budują drewniane domy

Dlaczego w USA budują drewniane domy – w Polsce branża budowlana rozwija się niezwykle intensywnie, dotyczy to zarówno dużych inwestycji budowlanych, jak i tych mniejszych, czyli przede wszystkim inwestycji konsumenckich, które najczęściej polegają na budowie domku jednorodzinnego. Z tego powodu, że inwestycja taka nie należy do tanich, ludzie zaczęli rozglądać się za różnego rodzaju alternatywami, które mogłyby spowodować, że ogólny koszt całej inwestycji budowlanej będzie niższy, niż w przypadku klasycznej budowy.

Bardzo często zaczynamy zwracać uwagę na domy drewniane szkieletowe oraz na domy drewniane z drewna klejonego. Technologie te do Polski zawędrował głównie ze Stanów Zjednoczonych, chociaż są również dość popularne obecnie na przykład w Europie Zachodniej. Zastanówmy się zatem dlaczego w Stanach Zjednoczonych buduje się w dużej mierze z drewna, a w Polsce są to technologie, które wykorzystuje się w znacznie mniejszym stopniu, i co do których mamy wątpliwości.

Dlaczego w USA buduje się domy z drewna klejonego oraz domy szkieletowe drewniane?

Jeżeli zastanowimy się nad tym, dlaczego budowa domów drewnianych szkieletowych oraz z drewna klejonego wykorzystującego technologię HBE, są w Stanach Zjednoczonych takie popularne, to odpowiemy sobie również na pytania, czy budowanie takich domów w Polsce, również ma sens, zarówno ekonomiczny, jak i praktyczny. Najpierw trzeba powiedzieć wprost, że to nie jest tak, że w Stanach Zjednoczonych buduje się tylko i wyłącznie domy z drewna lub domy szkieletowe. Buduje się również domy z wykorzystaniem innych technologii, ale przede wszystkim domy drewniane oraz domy szkieletowe są to domy, które wychodzą dużo taniej niż klasyczne technologie budowlane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Tylko czy cena jest tutaj jedynym istotnym argumentem? Okazuje się, że wcale tak nie jest?

Współczesny styl życia a zmiana przemysłu budowlanego

Dlaczego w USA budują drewniane domy
Dlaczego w USA budują drewniane domy

Stany Zjednoczone są swego rodzaju wyznacznikiem tego, w jaki sposób żyją społeczeństwa, które są na bardzo wysokiej stopie ekonomicznej. W pewien sposób niektóre trendy właśnie ze Stanów Zjednoczonych przenikają na przykład do Europy Zachodniej, a z niej następnie do nas, czyli na przykład do krajów Europy środkowo-wschodniej, które również jako społeczeństwo się bogacą. Jeżeli spojrzymy sobie, jaki ma to wpływ na przemysł budowlany, to możemy zauważyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ludziom zależało na tym, aby mieć przede wszystkim jakikolwiek dach nad głową. Jeżeli mieszkaliśmy w domach jednorodzinnych, były to domy murowane, które stały najczęściej od kilkuset lat. Jeżeli budowaliśmy dom murowany jednorodzinny, to również chcieliśmy takie, które przetrwają naprawdę długi okres, a kolejne pokolenia naszej rodziny będą w nich mieszkać. Obecnie sytuacja jednak się zmienia, każdy tak naprawdę chciałby mieć czy to mieszkanie, czy to dom, skrojony na własną miarę i na przykład, nie opłaca budować się kosztownego domu murowanego, ponieważ prawdopodobieństwo, że nasze dzieci będą w tym domu mieszkać, jest raczej niewielkie, gdyż najprawdopodobniej będą mieszkać w zupełnie innym mieście, a być może nawet w innym kraju. Natomiast sprzedaż takiego domu jest kłopotliwa, między innymi dlatego, że ktoś, kto chciałby kupić ten dom, w rzeczywistości chciałbym kupić nie tyle dom, ile na przykład działkę budowlaną i na tej działce, chciałby wybudować sobie dom, który będzie mu pasował, czyli albo mniejszy, albo większy, z innym rozkładem i tak dalej. Z czego to powodu nie opłaca się inwestować dużych środków w budowę, które będą tak naprawdę zbyt trwałe, bo będą to po prostu pieniądze wyrzucone w błoto.

Zobacz najlepsze oferty:

Wytrzymałość domów drewnianych z drewna HBE oraz domów szkieletowych

Warto tutaj zaznaczyć, że to, co powiedzieliśmy, nie oznacza, że wybudowane domy z drewna nie są to domy trwałe. Najstarsze domy, które się zachowały ze zwykłego drewna, mają po kilkaset lat, a jeżeli zbudujemy dobry dom szkieletowy lub z drewna klejonego, to prawdopodobieństwo, że przetrwa on minimum 100 lat, jest bardzo wysokie. Oczywiście o dom taki trzeba dbać, trzeba od czasu do czasu go serwisować, ale nie jest to również coś, co jest obce w domu murowanym. Jeżeli dom murowany nie będzie również co jakiś czas serwisowany. Na przykład nie zadbamy o wymianę izolacji na linii murów i fundamentów, to tak naprawdę wejdzie na ściany wilgoć i właściwie można by powiedzieć, że w niektórych sytuacjach, dbanie o dom murowany, jest dużo bardziej kosztowne i kłopotliwe niż dbanie o dom drewniany. Inna sprawa wynika również z kosztów eksploatacyjnych, jakie poniesiemy, jeżeli będziemy mieszkać w domu murowanym albo w domu drewnianym. Szczególnie można to zauważyć obecnie w naszych szerokościach geograficznych. Jest to tak naprawdę swego rodzaju złożenie dwóch czynników. Pierwszy to zmieniający się w tryb życia. Jesteśmy poza domem zdecydowanie dłużej, niż jeszcze na przykład dwadzieścia lat temu żyjemy w takich warunkach klimatycznych, że w miesiącach jesienno-zimowych w domu musi być ogrzewanie. Co prawda domy w konstrukcji szkieletowej i domy drewniane szybciej trasą ciepło, ale również szybciej się nagrzewają, natomiast domy murowane odwrotnie. Ekonomicznie pierwsza opcja jest bardziej opłacalna.