Dlaczego warto zgłaszać się na regularne wizyty do stomatologa dziecięcego?

    Stomatolog dziecięcy to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu nieprawidłowościom w uzębieniu dziecka. Dentysta dziecięcy przyjmuje pacjentów poniżej 18 roku życia. Rosnący aparat szczękowo-twarzowy ma swoje ważne cechy, w których specjalizuje się ten specjalista. Jak leczyć zęby mleczne, czy zgryz jest prawidłowo uformowany, na te pytanie odpowie stomatolog. Ponadto udziela rodzicom wskazówek jak dbać o zęby dzieci, ponieważ higiena i zapobieganie chorobom w obszarze zębów i dziąseł są niezbędne dla zdrowia i harmonijnego rozwoju dziecka.

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Przeprowadza regularne zaplanowane kontrole stanu zębów a pierwsza wizyta powinna odbyć się w pierwszym roku życia: lekarz oceni stopień dojrzałości uzębienia, prawidłowość powstawania zgryzu, szybkość i kolejność ząbkowania, stan wędzidełka, dziąseł, błon śluzowych i mięśni. Stomatologia dziecięca jest obecnie inna. Dzieci potrzebują specjalnego podejścia. Umiejętność dogadania się z dzieckiem jest nie tylko ważnym, ale niezbędnym elementem pracy stomatologa dziecięcego, bez którego nie będzie możliwe zdobycie jego zaufania. Spokojna atmosfera w gabinecie dentystycznym jest gwarancją, że dziecko będzie miało dobre podejście do pielęgnacji zębów, co oznacza, że chętne je umyć i regularnie odwiedza lekarza.

Co zrobi dla dziecka stomatolog?

  • Prowadzi profilaktykę chorób, mówi o cechach higieny jamy ustnej
  • Eliminuje wady rozwojowe
  • Leczy choroby zarówno zębów (kamień nazębny, próchnica, zapalenie miazgi itp.), jak i błon śluzowych
  • Leczy zęby po urazach
  • Wykonuje bezbolesną ekstrakcję zęba.

Kiedy należy udać się do stomatologa dziecięcego?

W stomatologii dziecięcej konieczna jest konsultacja lekarska na każdym etapie rozwoju: zaburzenia wzrostu zębów często występują niezauważalnie, ale pozostawiają ślad w dorosłym życiu. Po raz pierwszy dziecko musi zostać pokazane w wieku 6-7 miesięcy, kiedy zaczynają wyrzynać się zęby mleczne. Jeśli pojawiają się białe plamy, szkliwo staje się porowate ząb może bardzo szybko się zepsuć. Dlatego w wieku 2-3 lat konieczna jest wizyta u stomatologa. Próchnica zębów mlecznych może i powinna być leczona. Wczesne usunięcie zębów mlecznych może prowadzić do przesunięcia uzębienia, powstania nieprawidłowego zgryzu. Jeśli jednak usunięcie jest konieczne, należy je przeprowadzić w taki sposób, aby zminimalizować to ryzyko.

Dentysta dziecięcy może zdiagnozować wadę zgryzu u dziecka.Takie anomalie rozwijają się u ponad połowy dzieci i ważne jest, aby podjąć w odpowiednim czasie środki, do  stworzenia pięknych i równych zębów. W wieku 6-10 lat warto śledzić początek zmiany zębów. Pierwsze zęby stałe są bardzo wrażliwe. Pojawia się konieczność wykonania procedury pokrywania ich lakierem fluorowym zapobiegnie to wczesnej próchnicy, w końcu te zęby są już do końca życia. I, oczywiście, trzeba natychmiast zabrać swoje dziecko do dentysty w przypadku ostrego bólu zęba lub uszkodzenia zęba.

Dlaczego nie można zaniedbywać regularnych wizyt u stomatologa dziecięcego?

   Pojawienie się zmian próchniczych na zębach może prowadzić do usunięcia lub przedwczesnej utraty zęba, co pociąga za sobą negatywne konsekwencje:

  • Niepoprawne uformowanie szczęki
  • Wady mowy
  • Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego
  • Zmniejszona odporność organizmu

   Może to wynikać z faktu, że podstawa zęba stałego znajduje się blisko korzenia mleczaka. Stan zapalny z mleczaka może szybko przejść do trwałego zęba, dzięki czemu wyrośnie już uszkodzony ząb lub wcale nie wyrośnie. Dzieci w każdym wieku są podatne na ocenę innych, więc mogą obawiać się braku zębów, nierównomiernego wzrostu lub wad mowy.

Jak wygląda wizyta u stomatologa dziecięcego?

stomatolog dziecięcy

Kiedyś wizytom dzieci u stomatologa towarzyszył strach i łzy. Obecnie skuteczne środki znieczulające zapobiegają takim zdarzeniom. Unikanie leczenia dentystycznego w młodym wieku nie jest dobrą opcją: aby naturalne zastąpienie zębów mlecznych zębami stałymi odbywało się na czas i bezboleśnie, ważne jest, aby odpowiednio się nimi opiekować i regularnie odwiedzać stomatologa dziecięcego. Specjaliści stworzą wszystkie warunki, aby pod koniec wizyty dziecko miało zdrowy uśmiech.

   Konsultacja z dentystą odbywa się w miłej i swobodnej atmosferze. Lekarz rozmawia z dzieckiem i rodzicem i dopiero po wstępnym przygotowaniu prosi dziecko, aby otworzyło usta i dokonuje badania. Spokojna rozmowa pomaga leczyć dziecko bez strachu, chętnie i z zainteresowaniem. Stomatolog poprawnie ocenia taktykę i strategię opieki nad zębami dziecka, a podczas leczenia pomaga dokonać wyboru znieczulenia, przeprowadzanego za pomocą najskuteczniejszych i najdelikatniejszych leków.

   W wielu przychodniach wśród stomatologów dziecięcych są ortodonci specjalizujący się w okluzji (zaburzenia stykania się zębów) i problemach szczękowo-twarzowych oraz chirurdzy, którzy wykonują zabiegi (plastyka wędzidełka języka, wędzidełko górnej wargi, mały przedsionek jamy ustnej) oraz usuwanie mleczaków i zębów trzonowych, w tym w przypadku wskazań ortodontycznych.