Dlaczego warto zgłaszać się na regularne wizyty do stomatologa dziecięcego?

Dlaczego warto zgłaszać się na regularne wizyty do stomatologa dziecięcego?

Dlaczego warto zgłaszać się na regularne wizyty do stomatologa dziecięcego? Stomatolog dziecięcy to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu nieprawidłowościom w uzębieniu dziecka. Dentysta dziecięcy przyjmuje pacjentów poniżej 18 roku życia. Rosnący aparat szczękowo-twarzowy ma swoje ważne cechy, w których specjalizuje się ten specjalista.

Jak leczyć zęby mleczne, czy zgryz jest prawidłowo uformowany, na te pytanie odpowie stomatolog. Ponadto udziela rodzicom wskazówek jak dbać o zęby dzieci, ponieważ higiena i zapobieganie chorobom w obszarze zębów i dziąseł są niezbędne dla zdrowia i harmonijnego rozwoju dziecka.

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Przeprowadza regularne zaplanowane kontrole stanu zębów a pierwsza wizyta powinna odbyć się w pierwszym roku życia: lekarz oceni stopień dojrzałości uzębienia, prawidłowość powstawania zgryzu, szybkość i kolejność ząbkowania, stan wędzidełka, dziąseł, błon śluzowych i mięśni. Stomatologia dziecięca jest obecnie inna. Dzieci potrzebują specjalnego podejścia. Umiejętność dogadania się z dzieckiem jest nie tylko ważnym, ale niezbędnym elementem pracy stomatologa dziecięcego, bez którego nie będzie możliwe zdobycie jego zaufania. Spokojna atmosfera w gabinecie dentystycznym jest gwarancją, że dziecko będzie miało dobre podejście do pielęgnacji zębów, co oznacza, że chętne je umyć i regularnie odwiedza lekarza.

Co zrobi dla dziecka stomatolog?

  • Prowadzi profilaktykę chorób, mówi o cechach higieny jamy ustnej
  • Eliminuje wady rozwojowe
  • Leczy choroby zarówno zębów (kamień nazębny, próchnica, zapalenie miazgi itp.), jak i błon śluzowych
  • Leczy zęby po urazach
  • Wykonuje bezbolesną ekstrakcję zęba.

Kiedy należy udać się do stomatologa dziecięcego?

Dlaczego warto zgłaszać się na regularne wizyty do stomatologa dziecięcego?
Dlaczego warto zgłaszać się na regularne wizyty do stomatologa dziecięcego?

W stomatologii dziecięcej konieczna jest konsultacja lekarska na każdym etapie rozwoju: zaburzenia wzrostu zębów często występują niezauważalnie, ale pozostawiają ślad w dorosłym życiu. Po raz pierwszy dziecko musi zostać pokazane w wieku 6-7 miesięcy, kiedy zaczynają wyrzynać się zęby mleczne. Jeśli pojawiają się białe plamy, szkliwo staje się porowate ząb może bardzo szybko się zepsuć. Dlatego w wieku 2-3 lat konieczna jest wizyta u stomatologa. Próchnica zębów mlecznych może i powinna być leczona. Wczesne usunięcie zębów mlecznych może prowadzić do przesunięcia uzębienia, powstania nieprawidłowego zgryzu. Jeśli jednak usunięcie jest konieczne, należy je przeprowadzić w taki sposób, aby zminimalizować to ryzyko.

Dentysta dziecięcy może zdiagnozować wadę zgryzu u dziecka. Takie anomalie rozwijają się u ponad połowy dzieci i ważne jest, aby podjąć w odpowiednim czasie środki, do  stworzenia pięknych i równych zębów. W wieku 6-10 lat warto śledzić początek zmiany zębów. Pierwsze zęby stałe są bardzo wrażliwe. Pojawia się konieczność wykonania procedury pokrywania ich lakierem fluorowym zapobiegnie to wczesnej próchnicy, w końcu te zęby są już do końca życia. I, oczywiście, trzeba natychmiast zabrać swoje dziecko do dentysty w przypadku ostrego bólu zęba lub uszkodzenia zęba.

Dlaczego nie można zaniedbywać regularnych wizyt u stomatologa dziecięcego?

Pojawienie się zmian próchniczych na zębach może prowadzić do usunięcia lub przedwczesnej utraty zęba, co pociąga za sobą negatywne konsekwencje:

  • Niepoprawne uformowanie szczęki
  • Wady mowy
  • Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego
  • Zmniejszona odporność organizmu

Może to wynikać z faktu, że podstawa zęba stałego znajduje się blisko korzenia mleczaka. Stan zapalny z mleczaka może szybko przejść do trwałego zęba, dzięki czemu wyrośnie już uszkodzony ząb lub wcale nie wyrośnie. Dzieci w każdym wieku są podatne na ocenę innych, więc mogą obawiać się braku zębów, nierównomiernego wzrostu lub wad mowy.

Jak wygląda wizyta u stomatologa dziecięcego?

stomatolog dziecięcy

Kiedyś wizytom dzieci u stomatologa towarzyszył strach i łzy. Obecnie skuteczne środki znieczulające zapobiegają takim zdarzeniom. Unikanie leczenia dentystycznego w młodym wieku nie jest dobrą opcją: aby naturalne zastąpienie zębów mlecznych zębami stałymi odbywało się na czas i bezboleśnie, ważne jest, aby odpowiednio się nimi opiekować i regularnie odwiedzać stomatologa dziecięcego. Specjaliści stworzą wszystkie warunki, aby pod koniec wizyty dziecko miało zdrowy uśmiech.

Konsultacja z dentystą odbywa się w miłej i swobodnej atmosferze. Lekarz rozmawia z dzieckiem i rodzicem i dopiero po wstępnym przygotowaniu prosi dziecko, aby otworzyło usta i dokonuje badania. Spokojna rozmowa pomaga leczyć dziecko bez strachu, chętnie i z zainteresowaniem. Stomatolog poprawnie ocenia taktykę i strategię opieki nad zębami dziecka, a podczas leczenia pomaga dokonać wyboru znieczulenia, przeprowadzanego za pomocą najskuteczniejszych i najdelikatniejszych leków.

W wielu przychodniach wśród stomatologów dziecięcych są ortodonci specjalizujący się w okluzji (zaburzenia stykania się zębów) i problemach szczękowo-twarzowych oraz chirurdzy, którzy wykonują zabiegi (plastyka wędzidełka języka, wędzidełko górnej wargi, mały przedsionek jamy ustnej) oraz usuwanie mleczaków i zębów trzonowych, w tym w przypadku wskazań ortodontycznych.