Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika - co to takiego?

Fotowoltaika – co to takiego? Z każdym rokiem rozwiązania odnawialnych źródeł energii zyskują coraz większą popularność na świecie, ale również w Polsce. Wśród kilku z takich innowacyjnych projektów, instalacje fotowoltaiczne z pewnością cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Wraz ze zwiększonym popytem na tego typu rozwiązania, nie tylko w przypadku gospodarstw domowych, ale też firm, możemy zauważyć coraz większą liczbę firm, która oferuje rozwiązania bazujące na fotowoltaice.

Czym dokładnie jest i z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? Jakie zalety wiążą się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii? Jaki jest koszt zainstalowania fotowoltaiki i czy panele solarne to równie efektywne źródło energii?

Czym dokładnie jest instalacja fotowoltaiczna

Panel fotowoltaiczny to innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest generowanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Jednak w przypadku fotowoltaiki, to nie ciepło jest tutaj istotne, lecz promienie słoneczne, które docierają do nas nawet w zimę. Promienie słoneczne są przechwytywane przez moduły fotowoltaiczne, a następnie zamieniane na prąd elektryczny, którego na co dzień używamy przy uruchamianiu urządzeń elektrycznych w naszym domu. Przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną jest już znane od XIX wieku, jednak dopiero od kilkudziesięciu lat technologia ta stała się na tyle powszechna, dostępna i tania, że większość gospodarstw domowych może sobie na nią pozwolić.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika - co to takiego?
Fotowoltaika – co to takiego?

Same w sobie panele fotowoltaiczne nie jest skomplikowanym systemem. Składa się ona przede wszystkim elementu o nazwie ogniwo fotowoltaiczne. Są one umieszczane na dachu w postaci charakterystycznie wyglądających paneli. Zadaniem tych paneli jest przechwytywanie promieni słonecznych i rozpoczęcie procesu zjawiska fotowoltaicznego. W ramach tego zjawiska generowany jest prąd stały, który jednak nie nadaje się jeszcze do wykorzystania w naszych gniazdkach. Wygenerowany prąd stały musi zostać przetransformowany na prąd zmienny. W tym celu zestaw fotowoltaiczny wyposażony jest w ta zwany falownik. Wysokiej jakości falownik sprawnie przekształci prąd stały na prąd zmienny. Jednak to nie koniec elementów składających się na całą instalację fotowoltaiczną. Ze względu na to, że teraz my sami tworzymy energię elektryczną, musimy odpowiednio dystrybuować energią. W tym celu osoby, które wdrażają rozwiązanie fotowoltaiki w domu, muszą wnioskować o zmianę licznika na licznik dwukierunkowy. Dzięki takiemu urządzeniu proces pomiaru energii wyprodukowanej i pobranej od dostawcy prądu jest znacznie łatwiejsze.

Jakie są korzyści związane z instalacją fotowoltaiki w swoim domu?

Istnieje cały szereg korzyści i zalet związanych z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych w swoim domu. Przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Wprawdzie kupno i montaż instalacji na początku wymaga od nas sporej inwestycji, jednak na przestrzeni 5-7 lat cała inwestycja zwróci się, a my będziemy czerpać jedynie korzyści i zyski z odnawialnego źródła energii. Kwestia pieniędzy to jednak niejedyny powód, dla którego fotowoltaika jest świetnym pomysłem. Kolejny istotny aspekt to niezależność od dostawcy prądu. Żyjemy w takich czasach, gdzie niespodziewane podwyżki cen prądu nie są niczym szokującym. My jednak, zaopatrywani we własną energię nie musimy w żaden sposób obawiać się tego typu zagrywek.

Wytrzymałość instalacji fotowoltaicznych jest wyceniana na około 30 do nawet 50 lat. Co więcej, większość producentów wraz z zakupem daje nam gwarancję na prawidłowość działania całego systemu. Gwarancja, w zależności od producenta wynosi od 10 do nawet 30 lat. W związku z tym, nawet jeśli za kilkanaście lat nasz system fotowoltaiczny ulegnie awarii, my możemy być pewni o to, że wszystko zostanie naprawione. Panele solarne są niesamowicie proste w obsłudze, w pełni zautomatyzowane i niewymagające żadnej konserwacji z naszej strony.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika cena jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Abstrahując od jakości i producenta systemów fotowoltaicznych, które różnią się ceną podobnie jak wszystkie inne produkty, to główny koszt zależy zawsze od zapotrzebowania energetycznego, jakie jest w danym gospodarstwie domowym. Możemy założyć, że sumaryczny koszt całej instalacji to od 16 do 25 tysięcy złotych. Jednak warto mieć świadomość, że kwota ta może zostać zredukowana dzięki dotacjom rządowym, które są rozdawane wszystkim osobom decydującym się na przejście na odnawialne źródła energii. Co więcej, oprócz dotacji każdy z nas ma możliwość odliczenia od podatku ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia nam odliczenie całkiem konkretnej kwoty od podatku tytułem zakupu instalacji fotowoltaicznej.

Jak widać, instalacja fotowoltaiczna to doskonała inwestycja, która z jednej strony przyczynia się do poprawy sytuacji ekologicznej w naszej okolicy, a z drugiej strony generuje dla nas całkiem konkretne oszczędności. Istnieje prawdopodobieństwo, że cała inwestycja będzie tanieć, z czasem, co zachęci jeszcze większą liczbę osób do inwestycji w odnawialne źródła energii.