Coraz częściej kiedy chcemy jechać za granicę, myślimy przede wszystkim o tym, w jaki sposób dotrzeć na lotnisko i z tego lotniska dotrzeć na miejsce naszego przeznaczenia. Zapominamy jednak o tym, że transport lotniczy nie jest to jedyny transport, który jest skuteczny, i który może być dla nas opłacalny, zarówno jeżeli chodzi o kwestie finansowe, jak i czas poświęcony na podróż. Szczególnie ma się to do podróżowania na krótszych dystansach, takich jak na przykład na trasie do Niemiec oraz w kierunku przeciwnym, czyli do Polski. Przejazd Polska Niemcy busem, może nam się naprawdę opłacać.
Ile kosztuje bus z Polski do Niemiec?
Komunikacja za pomocą busów osobowych z Polski do Niemiec oraz w stronę przeciwną, jest to tak naprawdę dość gęsta sieć różnego rodzaju większych oraz mniejszych firm, które świadczą takie usługi. Przejazdy busem do Niemiec są trasą chyba obecnie najczęściej polecaną. Dzięki temu, że jest oczywiście na rynku dość duża konkurencja, to również firmy między sobą muszą konkurować ceną o klienta, co oczywiście jest dla niego z pożytkiem. Ogólnie rzecz biorąc jeżeli chcielibyśmy na przykład wyobrazić sobie, ile może kosztować podróż z Polski do Niemiec busem, to musimy sobie powiedzieć, że na jednej z najdłuższych tras, czyli z Zamościa do Berlina, cena za bilet kosztuje w zależności od okresu kiedy chcielibyśmy podróżować, od 150 do 250 zł. Analogicznie im bliżej niemieckiej granicy będzie nasza stacja początkowa, tym zapłacimy mniej, Czyli busy z Kołobrzegu do Niemiec będą nieco droższe niż busy ze Szczecina do Niemiec, ale zdecydowanie tańsze niż z Olsztyna czy z Białegostoku. Oczywiście busy nie jeżdżą tylko i wyłącznie do Berlina, jeżeli na przykład będziemy chcieli dotrzeć busem do Trewiru, czyli do miejscowości, która jest położona niedaleko Luksemburga oraz granicy francuskiej, to za taką podróż zapłacimy ponad dwukrotnie drożej, ponieważ zdecydowanie dłuższa część trasy, przebiega po stronie niemieckiej. Jednak musimy sobie powiedzieć, że tego typu forma komunikacji naprawdę jest korzystna finansowo, w porównaniu do komunikacji lotniczej na takim dystansie, a kwestie finansowe wcale nie są tutaj jedynymi, które warto rozpatrzyć.
Czy podróż busem może zaoszczędzić nasz czas?
Czasami wiele osób mówi, że owszem busy są tańsze, ale co z naszym czasem? Samolot leci wielokrotnie szybciej niż bus. Problem jednak jest nie w tym, że sama podróż jest szybsza. Trzeba spojrzeć na całość podróży i tutaj wygrywają przeważnie lub są nieznacznie wolniejsze (co w porównaniu do ceny i tak stawia je na podium jako pierwsze) busy do Niemiec Kołobrzeg dla przykładu, jest całkiem niedaleko granicy z Niemcami. Jeśli chcielibyśmy polecieć do Niemiec, to niezależnie gdzie chcielibyśmy lecieć, musielibyśmy najpierw jechać do większego miasta, w którym obsługiwane są takie kursy, czyli najprawdopodobniej do Gdańska lub Warszawy. Sama podróż do tych miast zajmuje sporo czasu i kosztuje dodatkowe pieniądze, a dodatkowo na lotnisku trzeba być odpowiednio wcześniej. Jeśli jedziemy pociągiem czy autem, musimy wkalkulować korki lub opóźnienia w rozkładzie jazdy i zaplanować sobie jeszcze większy bufor czasowy. Dodatkowo kiedy dolecimy na miejsce, również najprawdopodobniej będziemy musieli gdzieś dojechać innym rodzajem komunikacji. Finalnie podróż samolotem będzie droższa, dłuższa lub tylko nieznacznie krótsza i niestety paradoksalnie bardziej złożona niż busy do Niemiec Szczecin jest paradoksalnie położony jeszcze bliżej granicy, a jest w jeszcze gorszej sytuacji niż wspomniany Kołobrzeg. Oczywiście wraz z dystansem wady podróży lotniczych maleją, a zalety podróży busem są coraz mniej wyraziste, ale nie zmienia to faktu, że mówimy obecnie o busach do Niemiec, i tutaj jednak to ten środek transportu wydaje się być najbardziej odpowiedni.
Jakie jeszcze zalety mogą mieć podróże busem?
Busy na krótkich oraz umiarkowanie średnich dystansach mają jeszcze wiele innych zalet oraz przewag nad samolotami. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że jeśli na jakiejś trasie jeździmy regularnie, to możemy spotkać się z opcją zniżek, jeśli wykupimy z góry jakąś konkretną liczbę przejazdów. W liniach lotniczych, a szczególnie tych tanich, z których korzysta raczej większość z nas, raczej na tego typu opcje nie mamy co liczyć. Jest to nielogiczne dla linii lotniczej, ponieważ koszt obsługi lotniskowej itp. jest na tyle wysoki, że obecnie wiele kursów i tak lata na granicy opłacalności.
Kolejna sprawa dotyczy tego, że kiedy podróżujemy busem, to sprawa trasy przejazdu jest dość elastyczna. Jeśli na przykład większość podróżnych jedzie we jednym kierunku, to niewykluczone jest rozwiezienie podróżnych dosłownie pod dom. Tego typu sytuacje nie są wcale rzadkie, a coraz częściej w zasadzie jest to standard. Kolejny argument za busami dotyczy bagażu. Nie mamy tak rygorystycznych wytycznych, odnośnie do limitu wagi (on oczywiście jest, ale kilogram w tę czy w tę stronę nie robi dramatu) oraz rodzaju przewożonego ładunku. Dodatkowo cena za dodatkowy bagaż w busie jest o niebo niższa.