Jak nakładać gładź szpachlową?

Jak nakładać gładź szpachlową?

Nakładanie gładzi szpachlowej nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z pracami remontowymi. Tego typu czynności wymagają od nas fachu, a także doświadczenia. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, których należy przestrzegać, aby wiedzę w tym temacie przyswoić jeszcze szybciej. Co powinniśmy wiedzieć na temat gładzi szpachlowej? Jakie narzędzia będą potrzebne do nakładania tego materiału? W jaki sposób nałożyć gładź szpachlową? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co powinniśmy wiedzieć na temat gładzi szpachlowej?

Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z nakładaniem gładzi szpachlowej https://smig.pl/smig_w-1, powinniśmy wiedzieć kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim gładź to przedostatnia powłoka wykończeniowa ścian, która może być stosowana wewnątrz budynku lub na zewnątrz- dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji. To właśnie dzięki niej możemy pochwalić się cudowną, gładką powierzchnią, która w dalszej kolejności jest pokrywana materiałami ozdobnymi. Niestety, ale farba nie jest w stanie pokryć zadrapań czy dziurek, a dodatkowo jej zużycie znacznie maleje, jeśli nie zajmiemy się wygładzaniem. Zdecydowanie najczęstszym podłożem pod gładź szpachlową są tynki, które mają ziarnistą, szorstką i piaskową fakturę, co z pewnością nie zapewnia atrakcyjnych efektów wizualnych. Gładź może być również stosowana na większość podłoży budowlanych. Wśród nich wyróżnić możemy bloczki betonowe, płyty g-k, beton, gazobeton, a nawet płyty osb i inne drewnopodobne materiały. 

Gładzie szpachlowe https://smig.pl/gladzie-gotowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: gładzie sypkie i gotowe. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań. Te drugie są jednak nieco wygodniejsze w pracy i pozwolą na zaoszczędzenie stosunkowo dużo czasu. Sprzedawane są najczęściej w plastikowych opakowaniach. Jeśli chodzi o te suche, możemy je dostać w workach i mają postać zwykłego proszku, który trzeba rozrobić z wodą, aby powstała substancja, którą jesteśmy zainteresowani. 

Istnieją gładzie gipsowe, cementowe, wapienne i polimerowe. Te pierwsze charakteryzują się tym, że są ekonomiczne, mają dobrą przyczepność. Gładź cementowa to tak naprawdę mieszanka białego cementu razem z wypełniaczami. Spośród pozostałych wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością, a także tym, że sprawdzi się również na zewnątrz. Gładź wapienna zawiera dodatek wapna, jest biała i jako jedna z niewielu umożliwia oddychanie ścian. Dzięki czemu może być stosowana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Gładź polimerowa to najnowsza technologia, która wyróżnia się wysoką elastycznością, dzięki czemu ryzyko pęknięcia na skutek ruchów konstrukcyjnych jest zminimalizowane. 

Jakie narzędzia będą potrzebne do nakładania gładzi szpachlowej?

Skoro już wiemy wszystko co trzeba na temat gładzi szpachlowej, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które umożliwią wykonywanie naszej pracy. Szpachelka służy nam do zdrapania zanieczyszczeń lub starych powłok malarskich. Wałek i pędzel przyda się do gruntowania, które jest konieczne. Do podstawowych narzędzi do nanoszenia gładzi możemy zaliczyć kielnię (możemy nią nabierać masę z wiadra), paca stalowa (rozprowadzamy nią masę), wałek do gładzi (sprawdzi się do nanoszenia masy prosto z wiaderka). Dla osób poważnie myślących o tej czynności, przydatny może okazać się agregat szpachlarski- specjalistyczne narzędzie służące do natrysku masy. Nie obędzie się bez przedmiotów umożliwiających zaciąganie powierzchni. Są to kolejno: paca stalowa, szpachla typu pióro, szpachla powierzchniowa zwana nożem. Na końcu do szlifowania przyda nam się siatka ścierna, gąbki ścierne, papier ścierny niskoziarnisty, a także odkurzacz, który umożliwi odpylenie ścian. 

W jaki sposób nałożyć gładź szpachlową?

Zanim przystąpimy do procesu nakładania gładzi, musimy zadbać o to, aby zabezpieczyć sprzęt znajdujący się w pomieszczeniu. W dalszej kolejności nie obędzie bez przygotowania podłoża, na które nakładana będzie gładź. Jeśli widoczna jest stara farba, należy ją zdrapać. Następnie oczyszczone powierzchnie pokrywamy specjalnym preparatem gruntującym- dzięki temu przyczepność gładzi znacznie się zwiększa. Przychodzi czas na to, aby zabrać się za gładź szpachlową https://smig.pl/o_nas/. Przygotujmy odpowiednio mieszankę, dodając do sypkiej substancji wodę. Rozróbmy taką ilość, aby zużyć ją w ciągu godziny- po minięciu tego czasu będzie ona bezużyteczna. Najpierw rozpoczynamy od tego, że wypełniamy wszelkie ubytki. W tym celu korzystamy z narzędzi ze stali nierdzewnej, dlatego, iż gładź może powodować korozję metali. Wszystkie dziury należy dokładnie wypełnić masą. Pamiętajmy o tym, aby rozpoczynać od trudnodostępnych miejsc, a także od sufitu. Kierujmy się od okien w głąb pomieszczenia. W ostatnim etapie musimy zająć się szlifowaniem. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wygładzenie powierzchni, a także niwelowanie rys bądź nierówności.