Jak pomalować meble?

Jak pomalować meble?

Stare meble wcale nie muszą wylądować na śmietniku. Świetnym pomysłem na ich odnowienie jest po prostu pomalowanie na inny kolor. Wcześniej należy jednak odpowiednio przygotować ich powierzchnię, zgromadzić niezbędne narzędzia i akcesoria i wybrać właściwą farbę. Malowanie mebli wpisuje się w modny ostatnio trend less lub zero waste. Korzystając z prostych porad specjalistów i dobrej jakości farb, można odmienić wygląd starego mebla i odświeżyć przestrzeń mieszkania lub pokoju. Od czego zatem zacząć? Co koniecznie warto wiedzieć? Czy znaczenie ma tworzywo, z którego wykonane są meble? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jak pomalować meble?Jakie farby wybrać do meblościanki i sklejki?

Meblościanka ma wiele zalet. Przede wszystkim jest pakowna, ale coraz częściej niezbyt estetyczna. Można ją jednak sprawnie odświeżyć, poprawiając jej wartość estetyczną. Dobierając kolor meblościanki, warto wziąć pod uwagę wystrój wnętrza. Razem powinny tworzyć spójną całość. W dalszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się okleinie. Jeśli jest w naprawdę dobrym stanie, może zastosować farbę kredową w dowolnym kolorze. Co zrobić, gdy okleina nie nadaje się do malowania? Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy okleina zaczyna już odpadać w widoczny sposób. W takiej sytuacji można zastosować folię samoprzylepną albo specjalną tapetę do mebli. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku małych wnętrz, jest zastosowanie oklejania mebla za pomocą okleiny lustrzanej. Dzięki temu mebel staje się nieco transparentny, a odbijając przestrzeń dookoła siebie, powiększy optycznie wnętrze.

Jakie zastosowanie ma farba kredowa?

Wybór farby kredowej pozwala skutecznie odświeżyć wygląd mebla, jak i całego pomieszczenia. Dzieje się tak, dlatego że farby kredowe znajdują zastosowanie w pokrywaniu powierzchni ścian, jak i mebli. Pierwszy skład tego rodzaju farb powstał ponad 20 lat temu, ale użytkownicy doceniają go nie tylko ze względu na jego wykończenie, ale także łatwość stosowania. Przed ich użyciem nie trzeba przygotowywać powierzchni w żaden sposób. Nie potrzebne jest zdzieranie starych i zużytych powłok ani matowienie struktury mebla http://supermeble.com.pl/. Wystarczy tylko wybrać kolor farby i pokryć nią powierzchnię mebla. Co więcej, niektóre z nich można wykorzystać do odświeżenia tapicerki. To, w jaki sposób zastosujemy farbę kredową, zależy przede wszystkim od pomysłu użytkowniku. Z pomocą farby kredowej można uzyskać styl vintage, shabby chic czy prowansalski. Choć w Polsce stosowanie farb kredowych nie jest tak popularne jak w innych krajach, to przebijają się do szerszego zastosowania. 

 

Jakie farby wybrać do mebli lakierowanych? 

Aby odświeżyć meble lakierowane lub bejcowane, należy je odpowiednio przygotować. Po pierwsze należy zdjąć warstwę lakieru i dokładnie zmatowić powierzchnię. Aby całkowicie odmienić charakter mebla, należy uzyskać warstwę czystego drewna. Tylko pod takim warunkiem bejca albo nowa lakierobejca przeniknie do drewna, tworząc pożądany efekt. W przeciwnym razie, jeśli pokryjemy powierzchnię meble bez odpowiedniego przygotowania, powstaną smugi i zacieki. Farba nie spełni też wtedy swojej roli zabezpieczającej.  W jaki sposób właściwie zabezpieczyć powierzchnię mebla? W tym celu należy przygotować skrobak ciesielski, który dostępny jest w markecie budowlanym. Warto sprawdzić, czy posiada wymienne ostrza. Narzędzie układamy wzdłuż usłojenia drewna i pewnymi ruchami usuwamy kolejne warstwy lakieru. Kiedy zedrzemy już stare powłoki, należy powierzchnię zmatowić, używając do tego celu papieru ściernego. W pierwszej fazie stosujemy papier gruboziarnisty, natomiast w kolejnej drobnoziarnisty. Na tym etapie również pamiętamy o ułożeniu papieru wzdłuż usłojenia drewna. Jeśli nie będziemy stosować się do tej zasady, to na powierzchni mebla powstaną nieestetyczne rysy. Takie uszkodzenia będą niemożliwe do usunięcia nawet pod warstwami lakieru czy politury. Na samym końcu należy przetrzeć powierzchnię mebla wilgotną szmatką. Kiedy całość wyschnie, można nałożyć warstwę farby. Praca jest czasochłonna i żmudna, ale satysfakcja gwarantowana. 

 

W jaki sposób malować meble fornirowane? 

Meble fornirowane są najczęściej zabytkowe, dlatego należy im się szczególna uwaga. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na oddanie ich w ręce profesjonalistów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie zostaną uszkodzone, a specjaliści zadbają o podkreślenie ich atutów. Jeśli posiadamy jednak doświadczenie w odnawianiu mebli, a ubytki nie są duże, można drobne prace wykonać samodzielnie. Podsumowując, odświeżenie mebli może uratować je przed wyrzuceniem. Procedura przygotowania, jak i późniejszego malowania uzależniona jest od tworzywa, z którego są wyprodukowane meble. Biorąc to pod uwagę z pewnością przeprowadzimy cały proces poprawnie i dokładnie.