Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty

Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty

Wiemy doskonale, że kwiaty naturalne są niezwykle problematyczne. Ich pielęgnacja wymaga od nas wiedzy, a do tego także niemałego wysiłku. Świetną alternatywą są kwiaty sztuczne ekskluzywne. Co jak co, ale ekskluzywne sztuczne kwiaty nie wymagają od nas zakupu drogich odżywek czy też doniczek dekoracyjnych. Nie musimy ich także podlewać czy też przesadzać. Aby się pięknie prezentowały, wystarczy jedynie je czyścić regularnie. Okazuje się w praktyce, że nie jest to wcale takie trudne.

Problematyczne białe sztuczne kwiaty

Jeśli chodzi o kwiaty sztuczne, to najbardziej problematyczne są białe kwiaty. Wynika to z tego, że ulegają bardzo szybko zabrudzeniu. Pojawiają na nich znacznie szybciej widoczne plamy. Jednak gdy zastosujemy kilka cennych rad, możemy się długo pocieszyć ich bielą śnieżnobiałą i to bez żadnych problemów. Niepotrzebne są w tym celu nawet jakieś szczególne preparaty. Wystarczą nam detergenty, które każdy ma w swoim domu, ciepła woda oraz miękka szmatka.

Zasadą podstawową, która ta dotyczy pielęgnacji tanich kwiatów sztucznych w białym kolorze jest sama regularność. Czyszczenie samo w sobie nie jest ani uciążliwe ani też specjalnie czasochłonne. Bardzo ważna jest tutaj oczywiście systematyczność. Zawsze rozpoczynamy od usuwania kurzu. Można do tego celu użyć miotełek do kurzu, a w co po niektórych przypadkach odkurzacza. Jednak pamiętajmy, że moc ssania w odkurzaczu powinna być możliwie najniższa. Zwykle sztuczne kwiaty posiadają specjalną warstwę lakieru, która to zabezpiecza ich powierzchnię przed przyleganiem kurzu czy też innych zanieczyszczeń. Kurz dzięki temu na takich kwiatach nie osiada i tym samym nie wnika w warstwę materiału.

Chociaż się mówi, że kwiaty sztuczne wyglądają jak żywe, to w rzeczywistości pielęgnacja sztucznych oraz naturalnych przebiega całkiem inaczej. Od czego w ogóle zacząć? Na początku sprawdźmy czy nasze kwiaty posiadają warstwę wspomnianego już lakieru. Jeśli tak, to możemy zacząć spokojnie je przecierać czy też odkurzać ich warstwę wierzchnią. Lakier także chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami. Później możemy kwiaty namoczyć w wodzie, a gdy ich rozmiar raczej na to nie pozwala to polejmy je strumieniem wody bieżącej. Jednak nie powinniśmy pozostawić ich mokrych. Całość powinniśmy dokładnie osuszyć. Na koniec możemy skusić się na preparaty nabłyszczające. W takim przypadku nasze sztuczne chryzantemy będą pięknie połyskiwały.

Odświeżenie białego koloru kwiatów

Nawet bardzo ekskluzywne chryzantemy sztuczne mogą nam z czasem mocno wyblaknąć. Największym problem to na pewno utrzymanie białego koloru. Jak ten problem możemy rozwiązać? Powinniśmy do papierowej torby wsypać 1/4 szklanki oczyszczonej sody, po czym włóżmy nam kwiaty. Torebkę zamykamy i dosyć energicznie potrząsamy. Całe kwiaty powinny być pokryte proszkiem. Sodę później możemy strzepnąć czy też zmyć po prostu wodą. W każdym z tych przypadków uda się odświeżyć kolor.

Jak zadbać o sztuczne kwiaty z silikonu, plastiku czy też z tworzyw tekstylnych?

W zasadzie to niezależnie od samego materiału, z którego wyprodukowane zostały kwiaty, zawsze zaczyna się od usunięcia kurzu. Aby na białym tworzywie nie spowodować plam możemy zacząć od strzepnięcia kurzu miotełką. Później już możemy przejść do samego mycia. Możemy skorzystać z bieżącej wody czy też namaczać ściereczkę wodą i płynem. Później osuszamy dokładnie kwiaty i następnie pozostawiamy je do samego wyschnięcia. Możemy także użyć suszarki. Na koniec konieczne użyjmy odżywki nabłyszczającej.

Jaki preparat najlepiej zastosować dla kwiatów wykonanych z plastiku? Tutaj na pewno zastosowanie znajdą wszelkie preparaty nabłyszczające, które są dedykowane sztucznym tworzywom. Aby nie zabawić powierzchni białek, należy użyć lakierów przezroczystych. Na rynku mamy oczywiście dostępne także preparaty koloryzujące. Jednak do bieli należy z nich zrezygnować. Opcja nabłyszczania nie jest w żadnym wypadku obowiązkowa. Sam proces czyszczenia powtarzać powinniśmy możliwie jak najczęściej. Najlepiej przy każdym sprzątaniu naszego domu. Raz w tygodniu to absolutne minimum.

Musimy na sam koniec dodać, że kwiaty sztuczne są produkowanie nie tylko z silikonu czy też z plastiku. Produkowane są także z materiałów tekstylnych. Takowe kwiaty wymagają nieco więcej staranności, a już szczególne gdy są białe. Na początku należy usunąć kurz. Aby umyć plamy i zabrudzenia ewentualne, stosuje się wodę z płynem do naczyń. Aby móc uniknąć odbarwienia materiału czy też innych reakcji, zanim rozpoczniemy mycie powinniśmy sprawdzić, jak dany materiał na taką mieszankę zareaguje. Jeśli się nic nie dzieje, to możemy zacząć działać. Jest to szczególnie ważne, gdy używamy silnych detergentów, które wywołać nawet mogą odbarwienia bądź uszkodzić trwale materiał. Z kolei woda z kilkoma kroplami płynu do naczyń jest w pełni bezpieczne nawet dla kwiatów sztucznych białych. Jak widać można zapanować nad naszymi kwiatami, aby cały czas wyglądały idealnie.