Ogromna ilość ludzi doświadczyła w życiu przynajmniej tymczasowego uczucia depresji. Należy ona do wyjątkowo powszechnych zaburzeń psychicznych i objawia się przede wszystkim nieprawidłowościami w regulacji nastroju. Wybuchy gniewu, nadmierna drażliwość, czy też długotrwały smutek – wszystko to może sygnalizować depresję. Jej obecność przyczynia się do znaczącego obniżenia jakości życia osoby chorującej. Co więcej, zwiększa także ryzyko, że zachoruje się na inne choroby, które są bardziej niebezpieczne dla życia. Leczenie depresji jest wyjątkowo ważne – jeżeli będziemy ją ignorować, to ucierpi na tym nasze życie społeczne i zawodowe. Najwięcej problemów sprawia prawidłowa diagnoza zaburzenia. Zbyt często depresja mylona jest ze zwykłym smutkiem.
Czynniki wywołujące depresję
Zanim można rozpocząć efektywne leczenie depresji, trzeba prawidłowo zdiagnozować jej przyczyny. Zazwyczaj do takiego zaburzenia psychicznego dochodzi w wyniku wystąpienia kilku różnych rodzajów czynników. Gdy równowaga chemiczna w mózgu zostaje zachwiana, dochodzi do różnych zaburzeń. Możemy wyróżnić czynniki biologiczne, psychologiczne, behawioralne oraz społeczne. Te pierwsze dotyczą faktu, że podatność na tego typu zaburzenia może być dziedziczona. Zarówno schizofrenia, jak i alkoholizm mogą zwiększać ryzyko występowania depresji. Brak wsparcia otoczenia również może być jedną z przyczyn tej choroby. Czynniki behawioralne dotyczą przede wszystkim nadmiernego zażywania narkotyków, alkoholu bądź leków. Takie zachowanie bardzo często pogarsza objawy istniejącej choroby. W takiej sytuacji istotnym elementem leczenia depresji jest rezygnacja z tych szkodliwych nawyków. Bardzo często głównym czynnikiem będącym odpowiedzialnym za pojawienie się depresji jest negatywne lub stresujące wydarzenie życiowe. Rozwód, kłopoty finansowe, długotrwałe bezrobocie, samotność, oraz choroba bliskiej osoby – wszystko to może prowadzić do stanu depresyjnego.
Jakie rodzaje depresji możemy napotkać?
W przypadku depresji endogennej mamy do czynienia z brakiem energii do życia i odczuwaniem stałego smutku. Zbyt mała ilość serotoniny i noradrenaliny w mózgu są uznawane za przyczynę tego typu depresji. Braki hormonów przekładają się na zaburzenia w przekazywaniu informacji przez neurony. W rezultacie pacjent doświadcza zaburzeń nastroju. Pilne leczenie depresji jest w tym przypadku wysoce wskazane, gdyż mogą występować myśli samobójcze. W skrajnych przypadkach bez właściwej opieki i nadzoru cierpiąca osoba może podejmować się prób samobójczych. O wiele trudniejsza do zdiagnozowania jest tak zwana depresja maskowana. W jej przypadku charakterystyczne są objawy somatyczne, takie jak zaburzenia snu oraz bóle głowy i kręgosłupa. Trudności z diagnozą wynikają z faktu, że takiej duszności często towarzyszą astma oraz duszności. Bardziej pospolita jest tak zwana depresja reaktywna, wywołana urazem psychicznym, który w radykalny sposób wpływa na nasze życie. Jej zdiagnozowanie jest więc stosunkowo proste. Kobiety są narażone na wyjątkowy typ depresji zwanej poporodową. Trwa ona przez co najmniej kilka tygodni i wywoływane jest czynnikami biologicznymi. Zmiany hormonalne wynikające z ciąży i porodu prowadzą do gwałtownego wahania nastrojów. Kobiety mogą utracić zainteresowanie swoim nowo narodzonym dzieckiem. Ignorowanie tej depresji może być groźne właśnie dla zdrowia dziecka, gdyż niektóre kobiety mogą zdecydować się, wyrządzić mu krzywdę.
Zupełnie inaczej objawia się depresja lękowa. Osoby, które na nią cierpią, zmagają się ze wzmożona agresją, wybuchami paniki oraz zmiennością nastrojów. Są one szczególnie narażone na samobójstwo, więc konieczne jest szybkie rozpoczęcie procesu leczenia depresji. W okresie jesienno-zimowym często pojawia się wariant sezonowy. Wynika on z o wiele mniejszej dawki słońca, którą otrzymuje w tym okresie nasz organizm. Osoby cierpiące na depresję sezonową mają kłopoty ze snem i ciągle brakuje im energii do działania. Często towarzyszą temu także huśtawki nastrojów.
Metody stosowane do leczenia depresji
Skuteczne leczenie depresji wymaga podejścia integracyjnego. Konieczne jest efektywne łączenie interwencji z zakresu behawioralnego, psychologicznego i psychiatrycznego. Każdy pacjent cierpiący na depresję wymaga indywidualnej terapii, która dostosowana jest do pokazywanych przez niego objawów. Leczenie depresji sprowadza się do przywracania normalnego nastroju. Powszechnie stosowane są antydepresanty, czyli leki na zaburzenia depresyjne. Ich zadaniem jest poprawa pracy neuroprzekaźników, takich jak inhibitory SSRI, SNRI, NDRI oraz MAOI. Czasami pomocna może być terapia ECT polegająca na używaniu elektrowstrząsów do pobudzania pracy mózgu. Takie leczenie przewidziane jest przede wszystkim dla osób, którym nie pomagają środki farmakologiczne. Interwencje behawioralne skupiają się przede wszystkim na promowaniu zdrowych nawyków życiowych i zwalczaniu tych szkodliwych dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Ćwiczenia fizyczne, zdrowie odżywianie oraz słuchanie muzyki są w tym wysoce pomocne.