Jak wyliczyć OCP?

Jak wyliczyć OCP?

Jak wyliczyć OCP? Każdego dnia po drogach w Polsce i w Europie przemierza tysiące samochodów dostawczych. Wewnątrz znajdują się często drogocenne towary, za które odpowiada przewoźnik, który przyjął dane zlecenie. Aby zwolnić się od odpowiedzialności, coraz więcej firm transportowych decyduje się na ubezpieczenie OCP. W jaki sposób działa polisa OCP? Jakie zalety ma ubezpieczenie OCP? W jaki sposób zweryfikować polisę OCP? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób działa polisa OCP?

Zapewne wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie jest polisa OCP. Otóż jest to ochrona w zakresie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika za całkowite, ewentualnie częściowe uszkodzenie przesyłki w transporcie międzynarodowym i krajowym. Dlatego jest to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zawodowo zajmują się przewozem towarów na podstawie umów podpisanych z klientami.

Jak jednak działa polisa OCP? Otóż na podstawie aktualnych przepisów (Prawo przewozowe, Konwencja o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów) to właśnie przewoźnicy odpowiadają za towar, który został im powierzony. Dzieje się tak w chwili od przyjęcia transportu, aż po dostarczenie go do finalnego odbiorcy. Jeśli doszłoby do sytuacji, w której zlecenie transportu towarów zostałoby wykonane nienależycie, wówczas moglibyśmy mieć problem. Jednakże w przypadku wykupienia ubezpieczenia OCP przewoźnika https://www.stonoga.edu.pl/gdzie-kupic-polise-ocp-najtaniej/ wszelkie straty finansowe zostaną pokryte przez firmę ubezpieczeniową. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że na polisę OCP może zdecydować się właściwie każda firma przewozowa, niezależnie od tego, jaką ma wielkość. Oczywiście nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, oznacza to, że to od nas zależy czy zdecydujemy się na tego typu udogodnienie.

Jakie zalety ma ubezpieczenie OCP?

Jak wyliczyć OCP?
Jak wyliczyć OCP?

Nie da się ukryć, że ubezpieczenie OCP niesie ze sobą wiele zalet, zapewne dlatego jest to tak powszechne rozwiązanie. Działania ubezpieczenia OCP możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach: korzyści płynące dla firmy oferującej przewóz i korzyści dla klienta. Jeżeli podczas przewozu towarów doszłoby do nieprzyjemnego incydentu, w wyniku którego przewożony towar uległby uszkodzeniu, wówczas możemy liczyć na wiele korzyści od strony firmy ubezpieczeniowej.

Przede wszystkim firma przewozowa zwolniona jest od wypłacania odszkodowania, bowiem czynność tą wykona ubezpieczyciel. Tego typu ochrona jest w sposób szczególny przydatna, jeśli ładunek charakteryzuje się ogromną wartością. Kolejną zaletą polisy OCP jest to, że odszkodowania nie będzie musiał także wypłacić ewentualny podwykonawca firmy przewozowej. Praca wykonywana dla firmy przewozowej w zdecydowanej większości przypadków objęta jest ochroną ubezpieczeniową. Warto wspomnieć o tym, że klient otrzyma rekompensatę, jednakże od ubezpieczyciela firmy przewozowej. Wypłata nastąpi w możliwie najkrótszym czasie, co z pewnością jest ogromną zaletą.

Zobacz koniecznie:

W jaki sposób zweryfikować polisę OCP?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do wyboru OCP, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważna jest suma gwarancyjna na polisie, która to nie może być niższa niż wartość przewożonego ładunku. Zwróćmy uwagę czy suma ustalona jest na każde zdarzenie, czy tylko na jeden incydent. Sprawdźmy także listę towarów, które wyłączone są z ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku, kiedy nasz ładunek jest wrażliwy, wówczas sprawdźmy czy nie jest zlimitowany odrębną sumą ubezpieczenia. Weryfikacja polisy OCP powinna być przemyślana, bowiem z reguły umowy podpisywane są na długi okres czasu (najczęściej 12 miesięcy). Płacimy za to stosunkowo dużo pieniędzy, dlatego warunki umowy muszą być precyzyjnie uzgodnione, aby każda ze stron znała swoje prawa i obowiązki.

W jaki sposób wyliczyć OCP?

Zastanawiasz się, jak wyliczyć OCP? Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność. W pierwszej kolejności warto jednak wspomnieć o tym, że zakres ubezpieczenia OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ ustalany jest indywidualnie pomiędzy przewoźnikiem i ubezpieczycielem. Dlatego też cena może różnić się w zależności od kilku istotnych czynników. Kiedy firma ubezpieczeniowa przygotowuje ofertę, bierze pod uwagę kilka czynników.

Jak wyliczyć OCP? Jednym z najważniejszych aspektów jest suma gwarancyjna, czyli korelacja pomiędzy wysokością sumy gwarancyjnej, a wysokością składki. Im wyższa jest górna odpowiedzialność ubezpieczyciela, tym wyższa jest składka. Nie bez znaczenia jest także rodzaj towaru przewożonego przez przewoźnika. Wysokość składki może być nieco wyższa w przypadku niektórych grup towarów. Nie w sposób nie wspomnieć o zakresie terytorialnym polisy OCP. Okazuje się, że towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają ubezpieczenia krajowe i te międzynarodowe. Pomimo tego, że ceny tych składek są zbliżone, to jednak te pierwsze charakteryzują się nieco niższymi cenami. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że brane pod uwagę są również obroty danej firmy. Im są one wyższe, tym wyższe mogą być składki.