Jakie lampy wybrać do mieszkania?

Lampy

Dobre oświetlenie mieszkania jest bardzo ważne. Wpływa ono na nasz nastrój, samopoczucie, a także klimat mieszkania i tego, jak goście będą odbierać jego wygląd. Zawsze pamiętaj więc o tym, aby stosować dobre źródła światła.

Czy zawsze wystarczy tylko główne źródło światła?

Jeśli posiadasz bardzo małe mieszkanie, o małych pokojach, to może się okazać, że najlepszym oświetleniem dla poszczególnych pomieszczeń, będzie tylko i wyłącznie lampa sufitowa, która idealnie będzie sięgać w każde miejsce. Jednak jeśli posiadasz już mieszkanie o większych pomieszczeniach, to jedno źródło światła może okazać się nie wystarczające i wtedy przyda się dodatkowe oświetlenie, taki jak lampy stojące, sufitowe, czy lampy biurowe. Każda z lamp spełnia kilka funkcji, a przede wszystkim jest to funkcja dobrego oświetlenia, no i dobrego wyglądu. Jeśli masz pokój, czyli salon, czy nawet sypialnię, a w tych pomieszczeniach nie tylko śpisz, czy jesz obiad i przesiadujesz ze znajomymi, to powinieneś zapewnić sobie dodatkowe źródła światła. Przykładowo do czytania książek, czy nawet rozwiązywania krzyżówek, jedno światło główne może być niewystarczające. Dlatego przy tym miejscu, w którym będziesz przesiadywać, powinieneś zdecydować się na kinkiety bądź lampy stojące, szczególnie jeśli chodzi o salon, jeśli jednak na przykład przede wszystkim czytasz przed snem i w łóżku, to najlepszym rozwiązaniem będą lampy stojące nocne, które nie będą zbyt duże i będą dawać tylko tyle światła, by móc spokojnie czytać, lecz nie będą razić.

Dodatkowe źródło światła może przydać się również w łazience. Tam, prócz głównego źródła światła, powinieneś mieć również światło nad lustrem. Lampy stojące raczej nie będą wystarczająco praktyczne w łazience, jednak idealne mogą się okazać kinkiety . Takim miejscem, w którym jeszcze przyda się nieco więcej światła, jest kuchnia i miejsce, gdzie zazwyczaj przygotowujesz jedzenie. Jedno światło może być niewystarczające, ponieważ czasem jedzenie wymaga tego, by dobrze je obejrzeć i wtedy przyda się jakieś dodatkowe światło, którym w tym wypadku może być lampa stojąca, bądź też dobre, małe lampy sufitowe. Powyższe przykłady mają świadczyć o tym, że jedno źródło światła nie zawsze będzie spełniać swoją funkcję, a więc będzie trzeba również pomyśleć czasem o czymś dodatkowym.

Lampy ogrodowe – jak zrobić, by ładnie wyglądały?

Ogród również jest miejscem, w którym naprawdę ładnie można zastosować dobre oświetlenie. Będzie ono bardzo przydatne, jeśli ktoś w ogrodzie lubi przesiadywać i chciałby nadać mu odpowiedni klimat. W takim miejscu można połączyć dobry klimat z funkcjonalnością i przykładowo przygotować lampy wiszące na mocnym kablu, które będą oświetlać delikatnym, kolorowym światłem samą górę, przy czym mogą to być same żarówki, bądź też z dodatkiem delikatnych materiałowych opraw, a także zastosować lampy stojące, które przede wszystkim będą oświetlały miejsce, w którym się przesiaduje. Dodatkowo wzdłuż ogrodu mogą zostać ustawione lampy matowe, które energię do świecenia czerpią ze słońca. Bardzo ważne jest to, aby takie lampy stojące, a także lampy wiszące posiadały odpowiedni kabel. Lampy ogrodowe jaki kabel powinny mieć przede wszystkim? Dobrze izolowany i wytrzymały na warunki atmosferyczny. Będzie on narażony na wilgoć, deszcz, a także kurz i bardzo ważne jest to, aby był przed tym zabezpieczony. Dodatkowo może on być również narażony na zwierzęta, a raczej ich ugryzienia, więc warto postarać się o jakąś dodatkową izolację i wzmocnienie, które nie pozwoli od razu takiego kabla przegryźć.

Dlaczego światło ma dla nas takie znaczenie?

Jeśli planujemy w domu mieć odpowiednie oświetlenie, to nie zwracajmy uwagi tylko na to, czy lampa ładna wygląda. Oczywiście, lampy stojące, kinkiety, żyrandole i inne rodzaje źródeł światła, wszystkie one mają również spełniać swoją funkcję, jaką jest podkreślanie charakteru pokoju i wpasowanie się w odpowiedni styl, jednak należy pamiętać jeszcze o tym, dlaczego w ogóle światło w mieszkaniu stosujemy. Przede wszystkim jest ono bardzo ważne dla naszego zdrowia, a ściślej mówiąc, to dla zdrowia naszych oczu. Im lepsze i im bardziej naturalne światło, tym nasze oczy mniej się męczą, a co za tym idzie, wolniej się starzeją. Dzięki temu dbamy o to, by dłużej dobrze widzieć i nie musieć stosować okularów bądź soczewek. Pamiętajmy także o tym, że dobrym rozwiązaniem jest możliwość zmniejszenia bądź zwiększenia natężenia światła. Dzięki temu oczy nie będą od razu w szoku, przez zgotowanie im ogromu jasnego światła, lecz można włączyć oświetlenie i powoli zwiększać jego natężenie.Światło to również możliwość podkreślenia, jak pięknie jest urządzone pomieszczenie. Dobrze dobrana lampa, o odpowiednim kolorze światła sprawi, że każdy szczegół pomieszczenia będzie przykuwał uwagę. Niezależnie od tego, czy jest to styl klasyczny, czy retro, czy też modernistyczny, światło może sprawić, że wszystko będzie wyglądać jeszcze lepiej.