Jazda konna

sklep jeździecki Warszawa

Konie to niezwykłe zwierzęta, które ludziom towarzyszą już od tysięcy lat. Służyły wiernie w czasie wojen, podróży, a teraz po prostu są najlepszymi przyjaciółmi wielu osób. Te zwierzęta są czułe i potrafią odczytać, jakie człowiek ma wobec nich zamiary. Jeździectwo konne to wspaniały sport, który pomoże każdemu z nas i jest po prostu sposobem na miłe spędzenie czasu.

Czy każdy może jeździć konno?

sklep jeździecki WarszawaTak naprawdę, to nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o możliwość jazdy konnej. Jedynym, jakie jest znane, to paniczny strach przed końmi. Nie jest to coś, czemu powinniśmy się dziwić, bo jedni mogą kochać to zwierzęta, a drudzy się ich bać i tak jest ze wszystkim. Taki strach da się wyleczyć, jednak na pewno nie terapią szokową, w postaci spotkania z koniem, które może się bardzo źle skończyć. Konie wyczują nerwowość w danej osobie i mogą się jej przestraszyć, więc albo uciekną, albo po prostu zaatakują.
Tyle, jeśli chodzi o ograniczenia, ponieważ nawet osoby chore zarówno fizycznie, jak i psychicznie mogą, a nawet powinny jeździć konno. Taka jazda ma wiele zalet i wpływa na poprawę zdrowia, dlatego też wiele ośrodków jeździeckich prowadzi specjalne terapie dla osób, które chciałyby skorzystać właśnie z takiej formy leczenia. Taka terapia zyskała nawet swoją nazwę i jest określana jako hipoterapia.

Jak znaleźć idealną szkółkę jazdy konnej?

Jeśli ktoś się nie zna na jeździectwie, a jazda konna to sport, z którym nigdy nie miał do czynienia, to ciężko będzie mu znaleźć idealne miejsce do tego, by zacząć swoją przygodę z końmi. Jednak każdy ma pewną dozę logicznego myślenia, więc po pierwszej wizycie na pewno będzie w stanie ocenić, czy warto wrócić w dane miejsce, czy może lepiej jest je omijać szerokim łukiem.
Zanim zaczniesz uczęszczać na pierwsze lekcje jeździectwa, warto poprosić, abyś został nieco oprowadzony po terenie i aby pokazano ci, jak wygląda cała szkółka. W tym czasie będziesz w stanie zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które będą dla ciebie decydujące. Na początku zapewne pokazana zostanie stajnia i konie. Zwróć uwagę na to, w jakich warunkach przebywają zwierzęta, czy w stajni jest zachowany porządek, jak się zwierzęta zachowują i jak wyglądają. Jeśli będą one wychudzone, ich sierść będzie zaniedbana, a sama stajnia również będzie w ogólnym bałaganie, to raczej powinieneś zrezygnować z dalszej wycieczki. Jednak jeśli konie są zadbane, a wszędzie panuje ogólny porządek, to możesz już być dobrej myśli i być może od razu trafiłeś w odpowiednie miejsce. Zaraz po stajni czas na skupienie się miejscu, w którym będą się odbywać twoje lekcje i gdzie będziesz ćwiczyć. Dobrze byłoby trafić na moment, gdy właśnie zajęcia z jeździectwa by się odbywały. Ćwiczeń indywidualnych w krótkim czasie nie jesteś w stanie ocenić, lecz te grupowe jak najbardziej.
Jeździectwo konne, szczególnie na samym początku, wymaga nie tylko skupienia jeźdźca, lecz także jego trenera. Dlatego, jeśli grupa ćwicząca, którą obserwujesz, jest większa niż 5 osób, to możesz już powątpiewać w jakość przeprowadzanych zajęć, ponieważ po prostu trener nie jest w stanie skupić odpowiedniej ilości uwagi na tylu jeźdźcach. Jednak grupy 4 – 5 osobowe nie powinny stanowić większej przeszkody.
Jeździectwo konne wymaga także odpowiedniego sprzętu, jednak jeśli nie jesteś stuprocentowo pewien, czy na pewno się zdecydujesz na jazdę długoterminowo, to warto zwrócić uwagę, czy szkółka umożliwia wypożyczenie sprzętu.
Jeśli będziesz zadowolony z pierwszej wizyty, to śmiało możesz udać się tam ponownie i wtedy już odbyć pierwszą jazdę.

Jeździectwo konne jest czymś niezwykłym, co z czasem staje się prawdziwą pasją. Jeśli z koniem, na którym jeździsz, uda nam się nawiązać więź, to możesz być pewien, że nasza przygoda w tym miejscu będzie naprawdę ciekawa i miła.
Jazda to wspaniały odpoczynek
Życie jest pełne stresu i czynników, które każdego drażnią. Jazda na koniu to szansa na to, aby się wyciszyć i odpocząć od codziennego zgiełku. Przebywanie z końmi nie tylko wycisza, ale uczy też cierpliwości, zdecydowania i opanowania. Po kilkunastu godzinach, które spędzisz z tym zwierzęciem, na pewno zauważysz w swoim zachowaniu pozytywną zmianę.

Jeśli zależy ci na długotrwałej relacji ze zwierzęciem, to nie wystarczy kilka razy w tygodniu wskoczyć na siodło i z nim pojeździć. Warto pokazać, że się nim poważnie interesujesz. Rozczesywanie grzywy, sierści, karmienie konia, prowadzenie go, czy też próby tresowania, to wszystko czynności, które tworzą między tobą a koniem więź, która również pozwala poprawić charakter. Dzięki tym zwierzętom jesteś w stanie naprawdę wiele się nauczyć.

Po prostu zacznij

Jeśli myślisz o jeździectwie konnym na poważnie, to nie masz nad czym długo się zastanawiać. Kto się długo zastanawia, ten tylko opóźnia moment rozpoczęcia tej przygody z końmi i traci tak cenny czas. Nie ma nad czym się rozczulać. Czas po prostu zrobić pierwszy krok i zdecydować, czy to jest coś, czemu naprawdę warto poświęcać czas, czy może lepiej jest to sobie odpuścić.