Jeździsz konno? Kup odpowiedni sprzęt jeździecki

Jazda konna sprzęt

Do każdego sportu w jakiś sposób należy się przygotować. Jeśli ktoś zapragnie jeździć konno, to również powinien pomyśleć o tym, by odpowiednio zabezpieczyć się pod względem sprzętu jeździeckiego, a także przygotować psychicznie i fizycznie. To nie jest wcale takie proste, jak to niektórzy myślą.

Jazda konna to sport dla każdego

Konie to cudowne zwierzęta, które zyskują coraz większą popularność. Jeszcze dotąd niektórzy uważają, że jest to zajęcie dla ludzi, którzy mają pieniądze, jednak na szczęście to myślenie się zmienia, ponieważ prawda jest taka, że jeśli ktoś chciałby po prostu godzinę w tygodniu spędzić na jeździe na koniu, to wcale nie potrzebuje dużo pieniędzy. Sprzęt jeździecki wcale nie trzeba mieć własny, ponieważ zawsze można taki po prostu wypożyczyć.

Niezależnie od tego, w jakim ktoś jest wieku, czy też jak sprawny fizycznie i psychicznie jest, do jazdy konnej praktycznie nie ma żadnych większych ograniczeń. Jeśli są osoby, które powinny wystrzegać się kontaktu z tymi zwierzętami, to są to osoby, które naprawdę boją się koni i ich zachowanie może być nieprzewidziane. Dla osób niepełnosprawnych, konie to może być tak naprawdę cudowna terapia, ponieważ już od lat są one wykorzystywane, aby pomagać ludziom we wracaniu do pełni sprawności i to naprawdę się sprawdza. Terapię z końmi można znaleźć pod nazwą hipoterapia i niepotrzebny jest żaden sprzęt jeździecki, ponieważ wszystko załatwiane jest przez miejsce, w którym odbywa się terapia.

Jazda konna sprzęt
Sprzęt do jazdy konnej

Jak dobrze przygotować się do jazdy?

Jeśli już każdy wie, że tak naprawdę nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o jazdę konną, to czas się dowiedzieć, co tak naprawdę jest potrzebne, aby móc dobrze i przyjemnie jeździć konno. Może, zanim przejdziemy do odpowiedniego wyposażenia, czyli tego, czym jest sprzęt jeździecki, warto pomyśleć o przygotowaniu psychicznym i fizycznym.

Niektórzy zapewne dziwią się, o jakim przygotowaniu psychicznym mowa. Przede wszystkim chodzi tutaj, aby wiedzieć, jak przy koniu można się zachowywać. Należy więc być zawsze spokojnym i nie reagować nerwowo ani gwałtownie. Konie bardzo łatwo można wystraszyć i są to dość płochliwe zwierzęta, więc należy pamiętać o tym, by szczególnie za pierwszym razem, podchodzić do nich spokojnie i przede wszystkim tak, aby koń nas widział. Należy oswoić go z naszym dotykiem, może poczęstować jakimś smakołykiem i przede wszystkim przekonać do siebie. Jeśli ktoś będzie nerwowo reagować albo nawet będzie zbyt głośny, to koń może się takiego zachowania przestraszyć i może łatwo się spłoszyć. Oczywiście, konie są na to przygotowane, szczególnie te, które pracują z ludźmi w szkółkach jeździeckich, ale zawsze należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Teraz czas pomyśleć o tym, by przygotować się fizycznie. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby wzmocnić swoją kondycję i wytrzymałość. Jazda konna, mimo to, że ma się dobry sprzęt jeździecki, może być naprawdę wymagająca, a więc lepiej jest nieco podciągnąć się, jeśli chodzi o sprawność fizyczną, niż potem żałować i narzekać na to, że kogoś wszystko boli.

Czas na sprzęt jeździecki!

Gdy już każdy wie, jak powinien zachowywać się przy koniach, a także, że należy do jazdy odpowiednio przygotować swoje ciało, to czas pomyśleć o tym, jak należy ubrać się na taką jazdę. Oczywiście, nie trzeba od razu kupować całego sprzętu, ponieważ szkółka jeździecka raczej zawsze taki sprzęt jeździecki na wypożyczenie będzie mieć, ale jeśli ktoś już wie, że będzie to jego długoterminowa pasja i ma pieniądze na dobry sprzęt, to oczywiście może w niego zainwestować.

Przede wszystkim zacznijmy od góry, czyli o dobrego nakrycia głowy, którym może być kask lub toczek. Nakrycie głowy powinno być dopasowane do niej, aby się nie zsuwało, ponieważ w razie upadku może to stworzyć jeszcze większe zagrożenie, a sprzęt jeździecki ma chronić, a nie stwarzać jeszcze większe zagrożenie. Nie wszystkie elementy są obowiązkowe w sprzęcie jeździeckim, lecz czasem warto je mieć, szczególnie jeśli ktoś należy do osób początkujących i jeszcze nie wie, co to porządny upadek. Do takiego nieobowiązkowego sprzętu mogą należeć kamizelka i odpowiednie rękawiczki. Jeśli chodzi o ten pierwszy element, to ma on przede wszystkim służyć temu, by w razie upadku, zamortyzować go, by nie narobić sobie zbyt dużych szkód. Natomiast jeśli chodzi o rękawiczki, to będą one naprawdę przydatne, szczególnie, zanim dłonie przyzwyczają się do długich jazd i trzymania wodzy, które mogą być powodem obtarć.

No i czas przenieść się znów nieco niżej, na spodnie. Sprzęt jeździecki ma prócz zabezpieczenia przed urazami, sprawiać także, aby jazda była przyjemna i aby nie sprawiła dyskomfortu i o to przede wszystkim chodzi w specjalnych spodniach jeździeckich, czyli bryczesach. Są to wyjątkowe spodnie, które posiadają szwy po zewnętrznej stronie, zamiast po wewnętrznej, aby nie obetrzeć nóg. Warto także zainwestować w dobre, wygodne i wysokie buty, które zabezpieczą między innymi kostki, przed urazami, a także zabezpieczą stopy, gdyby koń zechciał nadepnąć na stojącego przy nim jeźdźca. Sprzęt jeździecki składa się głównie z wyżej wymienionych elementów, lecz oczywiście można znaleźć ich więcej. Jeśli już jednak każdy wie, co powinien założyć, a także jak się zachować, to już jest przygotowany do swojej pierwszej jazdy i może zacząć przygodę z końmi.