Moda nie jest dla wybrańców

Co oznacza słowo moda?

We współczesnych czasach olbrzymią popularnością cieszy się słowo „moda”. Jak w najprostszy sposób zdefiniować to pojęcie? Wydaje się, że każdy potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Czy zawsze jednak będzie to odpowiedź prawdziwa i wyczerpująca? Czy zwrócimy uwagę na wszystkie aspekty i obszary mody? Czy zdajemy sobie zawsze i do końca sprawę z tego jak i w jakich obszarach na nas oddziałuje, w jakich dziedzinach stajemy się jej niewolnikami? Potocznie można uznać,  że jest to nic innego jak naśladowanie trendów,  szczególnie w zakresie makijażu, uczesania, stroju, butów, ale i zachowania, poglądów, upodobań. Kiedy więc moda miała swój początek? Można uznać, że początki mody w Europie datuje się na czternasty wiek. Od tej pory zmieniała się i nadal nieustannie zmienia, a wpływ na nią mają różne czynniki, zarówno kulturowe, czy polityczne. W osiemnastym wieku moda była przede wszystkim oznaką statusu społecznego. W dziewiętnastym stuleciu pomagała już nie tylko wyrazić zamożność, ale również określić doskonałość kobiety – słynny, choć zabójczy gorset i zielony barwnik używany przy farbowaniu tkanin, który zawierał arszenik, to tylko niektóre ze stosowanych zabiegów modowych epoki wiktoriańskiej. Kobiety z tamtych czasów nie tylko chciały wyglądać modnie dzięki perfekcyjnemu ubraniu, ale i pragnęły spełniać standardy wymagane przez społeczeństwo. Obecnie mamy większą dowolność stroju. Globalizacja pozwoliła na przenikanie się kultur. Również i moda jest wypadkową różnych propozycji, z których możemy wybierać wedle naszego uznania. Młodzież często uważa, że bycie modnym, to naśladowanie celebrytów, modelek, znanych i popularnych ludzi. Są ludzie uważający, że prawdziwa moda jest sztuką pozwalająca wyrazić samego siebie.

Zobacz także:

 

Jak być modnym?

Aby być wyjątkowym warto szukać inspiracji wokół siebie, a nie jedynie ograniczać się  do czasopism modowych. Warto inspirować się ludźmi spotykanymi na ulicach, strojami ulubionych bohaterów serialowych, czy filmowych, przecież bardzo często można podpatrzeć piękne suknie, eleganckie garnitury, śmieszne skarpetki, czy niepowtarzalne koszule. Każdy pasjonat mody postrzega strój nie jako zestaw różnych elementów, ale jako całość. Kupując ubranie nie myślimy tylko, że to ładna koszula, ale że świetnie będzie się komponowała z tymi spodniami i butami, w których świetnie wyglądają te skarpetki.

Co oznacza bycie modnym?

Bycie modnym nie oznacza, że trzeba wydać na ubrania górę  pieniędzy. Posiadanie markowych ubrań nie jest równoznaczne z byciem modnym. Tak naprawdę nie trzeba mieć markowych spodni, sukienki od kreatora mody, aby stworzyć wspaniałą stylizację. Nie wyklucza to oczywiście tego, że firmowe ubrania nie są stylowe, ale nie są jedynym rozwiązaniem do posiadania dobrego stylu. Markowe logo nie jest po prostu gwarancją bycia modnym i eleganckim. Warto w poszukiwaniu markowych, pięknych i niedrogich ubrań poszukać koszuli, sukienki, czy nawet skarpetek na wyprzedażach, w outletach. Czasem przecież wystarczy drobiazg, dodatek, aby nasza stylizacja była genialna i modna. Oczywiście nie należy być obojętnym na propozycje domów mody, projektantów, media też są ważne. W dzisiejszych czasach wiele inspiracji można czerpać z mediów społecznościowych, dużą  inspiracją jest Instagram, blogi modowe. Warto wybiegać trochę w przyszłość, wyprzedzać panujące trendy, gdyż jeżeli naszą szafę dostosujemy do obecnych trendów, bardzo szybko przestaniemy być modni.

Moda równa się styl

Prawdziwy styl, to bycie w awangardzie mody, kształtowanie nowych trendów. Nie należy się bać jednak być w nurcie aktualnie panującej mody. Trzeba unikać krzykliwych i tanich połączeń. Czasem wystarczy drobny szczegół, który przyciągnie uwagę, chociażby zabawne skarpetki, delikatnie wystające spod nogawki spodni. Buty, czy ekstrawagandzkie nakrycie głowy, albo biżuteria będą uzupełnieniem stylizacji, która wcale nie musi być kosztowna, by przyciągać wzrok. Nie zapominajmy również o takim dodatku, jakim jest torebka duża, czy mała. Planując własny styl należy spojrzeć na siebie i zastanowić się nad własną sylwetką, czy jesteśmy jabłkiem, gruszką, odwróconym trójkątem, a może klepsydrą? Jaki jest nasz odcień, którą porę roku reprezentujemy? Trzeba przyjrzeć się swojej  twarzy, szerokości barków, po prostu należy ustalić co, na nas dobrze wygląda, jak podkreślić nasze silne strony i zrównoważyć słabości.

Jaką rolę odgrywa moda w codziennym życiu

Pamiętajmy, że moda ma przede wszystkim dodawać nam pewności siebie, musimy czuć się dobrze w nowej sukience, garniturze, koszuli, butach, czy nawet kolczykach. Kreując własny styl, nawet adaptując elementy z tego, jak ubierają się inni, tworzymy siebie. Inspirując się rozwijamy własną ekspresję, uczymy się siebie, własnej estetyki, odkrywamy nieznane trendy mody i  style. Jeżeli tylko kopiujemy zatracamy naszą autentyczność. Strój wówczas staje się kostiumem, a przebrany człowiek aktorem, który odgrywa rolę, nie będąc sobą. Strój powinien być odzwierciedleniem każdego z nas – naszego charakteru, zainteresowań, pasji. Często poprzez strój wyrażamy naszą przynależność do określonej subkultury, czy grupy społecznej. Warto więc skupić się dokonując wyboru odpowiedniej sukni, koszuli, garnituru, czy choćby skarpetek, aby były dla nas wyjątkowe, nie nijakie i oklepane.