Najczęściej operowane partie ciała: nos, usta, powieki

Operacje plastyczne

Twarz to część ciała najczęściej poddawana operacjom plastycznym. Poddać korekcie można właściwie każdy jej element – najczęściej jednak pacjenci nie są zadowoleni ze swoich ust, oczu czy powiek i to właśnie je poddają korekcie. Jeżeli ty również planujesz ich operację, dowiedz się, jak wyglądają te zabiegi, jakie materiały są przy nich wykorzystywane i jak przebiega rekonwalescencja.

Korekta nosa

Operacje plastyczne

Nie ma właściwie chirurga plastycznego, który nie oferowałby korekty nosa. Jest to w gruncie rzeczy najbardziej popularna operacja plastyczna twarzy – przy czym na ponad 70% wszystkich poddanych temu zabiegowi składają się kobiety. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak wiele można zmienić w swoim nosie; podczas zabiegu korekty nosa (znanej także jako rynoplastyka) zmianie można poddać: kształt czubka nosa, szerokość nozdrzy, wielkość nosa względem reszty twarzy, szerokość grzbietu nosa, a nawet kąt pomiędzy górną wargą a nosem. Bardzo popularne jest także naprostowanie przegrody nosowej.
Efekty rynoplastyki wpływają nie tylko na estetyczny wygląd nosa operowanej osoby, ale również mogą poprawić jego funkcjonalność – jak na przykład poprzez udrożnienie przegrody. Warto pamiętać, że nie wszystkie zabiegi chirurgii plastycznej skupiają się wyłącznie na osiągnięciu młodszego, bardziej atrakcyjnego wyglądu; wbrew pozorom mogą mieć także duży wpływ na zdrowie (inne niż polepszone samopoczucie).
Jednej korekty nosa nie można całkowicie porównać do innej; jako że „wyjściowe” kształty nosa się różnią, a więc u jednych upragniony efekt będzie osiągnąć o wiele łatwiej niż u innych. To wpływa również na czas operacji: czasem trwa ona godzinę, czasem nawet cztery. Od zmian w wyglądzie nosa, jakie chcemy osiągnąć, zależy także metoda, jaką zostanie przeprowadzona operacja (zamkniętą lub otwartą – bardziej inwazyjną).
Specjalne przygotowanie do zabiegu nie jest konieczne, chyba że pacjent pali – wówczas należy odstawić papierosy na 8 tygodni, 2 przed operacją i 6 po. Może być konieczne także odstawienie stałych leków, jednak nie we wszystkich przypadkach; o tym już decyduje indywidualnie lekarz po zapoznaniu się ze stanem pacjenta i przeprowadzeniem odpowiednich badań. Zmiany w wyglądzie nosa nieco trwają; „właściwy” kształt zostanie osiągnięty dopiero po 12 miesiącach. Sam proces rekonwalescencji trwa dość długo, nie można podczas niego ani nosić okularów, ani narażać się na spory wysiłek fizyczny – jedno i drugie może wpłynąć na niekorzystne ukształtowanie się nosa.

Powiększenie ust

Drugi najbardziej pożądany zabieg chirurgii plastycznej twarzy to powiększenie ust. Operacja pozwala nie tylko na same powiększenie, ale również wymodelowanie, dzięki czemu usta osiągną taki kształt, jaki najbardziej nam się podoba. Chociaż metod zabiegu jest kilka, w ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się wypełnianie ust tłuszczem, przede wszystkim dzięki o wiele większej naturalności zabiegu niż przy używaniu wypełniaczy lub implantów. Również, użycie tłuszczu to metoda nieinwazyjna, bezpieczna i – przede wszystkim – dająca satysfakcjonujące, naturalne rezultaty. Metoda ta znana jest jako lipotransfer: nazwa wywodzi się od wypełnienia ust tłuszczem odessanym z innej części ciała pacjenta (najczęściej tłuszcz zabiera się z okolicy brzucha lub ud). Żeby przeprowadzić zabieg, pacjent musi być w pełni zdrowy i nie mieć problemów z krzepnięciem krwi. Po powiększeniu ust opuchlizna utrzymuje się jeszcze przez kilka dni.
Drugi sposób modelowania ust to implanty. Silikon można wstrzyknąć do jednej wargi lub obu, a efekt jest widoczny od razu po zabiegu. Silikonowe implanty dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki temu sami możemy wybrać, jak chcemy, by wyglądały nasze usta. Powiększanie w ten sposób jest tańsze od transferu tłuszczu, a efekt utrzymuje się „na stałe” – można jednak go odwrócić, jeżeli pacjent sobie tego życzy. Efekt jest naturalny, blizny po nacięciu nie są widoczne; nie zachodzi również obawa, że silikon pęknie. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni; nie wolno w tym czasie palić papierosów, trzeba przyjmować zalecony przez lekarza antybiotyk, a także niewskazane jest szerokie uśmiechanie się, jako że może to zmienić położenie implantu.

Plastyka powiek

Na ten zabieg decydują się najczęściej osoby po czterdziestym roku życia. Dzieje się tak, ponieważ z upływem lat skóra opada, także w okolicach oczu. Przez to powieki nabierają zmęczonego wyglądu, co nasila efekt starzenia się. Dlatego też podczas plastyki powiek następuje usunięcie nadmiaru tłuszczu z okolicy powiek, redukuje się także nadmiar skóry. To prosty i szybki, bo trwający około godzinę zabieg. Chociaż pozostawia po sobie blizny, to nie są one widoczne – zasłania je wgłębienie w naturalnej linii powieki, a także rzęsy.
Rekonwalescencja trwa krótko – zazwyczaj nie więcej niż dwa tygodnie. Podczas tego czasu należy przykładać na oczy zimne okłady, a także nie przemęczać się; dotyczy to głównie ćwiczeń fizycznych oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów.