Ozonowanie ile kosztuje

Ozonowanie ile kosztuje

W ostatnim czasie zaczęliśmy dużą wagę przywiązywać do czystości i higieny. Do tego stopnia, że często stawiamy wręcz na pełną sterylizację pomieszczeń. Zapewni ją między innymi ozonowanie, które w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Pozostaje pytanie, ile zapłacimy za ozonowanie pomieszczeń i pojazdów? Od czego zależy cena? Odpowiadamy.

 

Ile za ozonowanie pomieszczeń?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega ozonowanie? Otóż w ozonowaniu wykorzystuje się ozon, który ma silne właściwości biobójcze. Praca z ozonem polega niejako na jego rozpylaniu, dzięki czemu dostaje się on nawet w trudno dostępne miejsca. Dezynfekcja biur, ozonowanie szkół czy też ozonowanie mieszkania  to dziś codzienność. Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość zaliczyć wydatki na ozonowanie do kosztów uzyskania przychodu. Dlatego też chętnie wybieramy tego typu sposób dezynfekcji, który jest przede wszystkim skuteczny i bezpieczny. A ile za niego zapłacimy? Cena w większości przypadków zależy od metrażu pomieszczeń. Nie jest tajemnicą, że im większe pomieszczenie, tym więcej ozonu musimy zużyć. Co więcej, zwiększa się również ilość czasu potrzebnego na dezynfekcję. Przeciętnie na metr kwadratowy pomieszczenia do ozonowania zapłacimy od 3 do 5 zł. Możemy jednak napotkać wyższe ceny. Niektóre firmy oferują ozonowanie za 8 zł od metra kwadratowego. Czasami firmy liczą nie metry kwadratowe, a sześcienne. Cena za jeden metr sześcienny jest podobna, jak za kwadratowy. Sumarycznie jednak za ozonowanie pomieszczenia zapłacimy wtedy więcej. W praktyce za ozonowanie małego, 40. metrowego mieszkania zapłacimy więc od 120 zł do 200 zł. Ozonowanie dużego biurowca o powierzchni około 500 metrów to już wydatek 2 500 zł. Czasami firmy rozliczają się również w oparciu o czas potrzebny na ozonowanie. Godzina pracy kosztuje około 50 zł, czasem więcej. W praktyce końcowa cena wyniesie mniej więcej tyle samo, co w przeliczeniu na metry kwadratowe. Wiele firm ozonujących oferuje również usługi ekspresowe. Dzięki nim możemy cieszyć się czystym pomieszczeniem w kilka godzin. Chodzi oczywiście o moment przyjścia do pomieszczenia ekipy, a nie czas potrzebny na ozonowanie. Taka usługa jednak kosztuje. Często jest ona rozliczana dodatkowo, poza standardowym cennikiem i może kosztować nawet 200 zł.

 

Ile za ozonowanie pojazdów?

Bardzo popularne stało się również ozonowanie pojazdów. Dotyczy to nie tylko osób, które wykorzystują je w celach służbowych. Bardzo często ozonujemy także nasze prywatne samochody. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że najczęściej ozonowane są taksówki czy autobusy wycieczkowe. Ozonowanie małego samochodu kosztuje około 50-100 zł. Niemniej jednak mówimy tutaj o pojazdach typu hatchback, czyli niewielkich rozmiarów. Jeśli chcemy poddać ozonowaniu combi, to cena automatycznie wzrośnie. Najdroższe jest ozonowanie autobusów, które może kosztować nawet 500 zł w przypadku modeli piętrowych. Niestety, im większy pojazd, tym cena będzie wyższa. Firmy rzadko rozliczają właścicieli pojazdów na podstawie czasu potrzebnego na ozonowanie. Zwykle trwa ono bowiem krócej, niż w przypadku pomieszczeń. Taki sposób rozliczeń byłby dla firmy nieopłacalny.

 

Od czego zależy cena?

Cena za ozonowanie zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia lub pojazdu. Nie bierze się pod uwagę na przykład zakamarków czy trudno dostępnych miejsc do czyszczenia. Ozon działa tak, że trafia nawet tam, gdzie nie trafi ludzka ręka. Stąd też firmy nie naliczają dodatkowych opłat za powierzchnie trudne w czyszczeniu. Jeszcze do niedawna firmy rozliczały się głównie za pomocą metrów kwadratowych. Dziś jednak większą popularność zdobywają metry sześcienne. Możemy również oprzeć cenę o czas potrzebny na ozonowanie konkretnego pomieszczenia. To nie jedyne czynniki, od których będzie zależała cena usługi. Nie możemy zapomnieć także o miejscu, w którym działa firma ozonująca. Najdrożej będzie oczywiście w dużych miastach. Ozonowanie w stolicy, w Krakowie czy Poznaniu należy do najdroższych. Nieco taniej będzie w mniejszych miejscowościach. Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się wiele firm oferujących usługi ozonowania. Stąd też możemy liczyć na nieco niższe ceny, choć te nie są normą w tym biznesie. Nowe firmy mogą oferować klientom rabaty, lecz zależy to też od tego, ile takich firm działa w okolicy. Co więcej, popularność ozonowania rośnie, więc firmy nie mają powodów, by obniżać ceny. Jeśli nawiążemy stałą współpracę z firmą ozonującą, to możemy liczyć na pewnego rodzaju zniżki. Dotyczy to jednak przede wszystkim firm prowadzących działalność gospodarczą. Chodzi bowiem o to, że one najczęściej decydują się na ozonowanie. Osoby fizyczne zwykle ozonują własne mieszkania incydentalnie. Co zrobić, gdy zaproponowana cena za ozonowanie wydaje nam się zbyt wysoka? Nie pozostaje nic innego, jak znaleźć inną firmę oferującą takie usługi. Obecnie na rynku działa ich bardzo wiele, stąd zmiana usługodawcy nie powinna być większym problemem. Pamiętajmy jednak, że ozonowanie samo w sobie, niestety, nie jest najtańsze.