Prywatny dom opieki – profesjonalna pomoc

Prywatny dom opieki - profesjonalna pomoc

Prywatny dom opieki – profesjonalna pomoc – rodziny osób starszych borykają się z wieloma problemami, które wynikają z konieczności zapewnienia nieraz całodobowej pieczy nad seniorem. Praca zawodowa, warunki mieszkaniowe, to podstawowe przeszkody, które napotyka rodzina sędziwej osoby. Opieka nad seniorem wymaga wzmożonej czujności, dyspozycyjności oraz wiedzy na temat osób starszych i ich schorzeń.

Dom seniora

Prywatny dom opieki dla wielu osób wydaje się być przykrą koniecznością. Rodzina ma opory przed umieszczeniem matki czy ojca w takiej placówce. Efektem takiego podejścia jest frustracja, stres, nie tylko ze strony opiekunów, ale także ze strony zniedołężniałego starca. Opieka nad seniorem może przynieść pozytywne efekty tylko wówczas, gdy rodzina jest gotowa przyjąć pomoc, bądź poszukać miejsca, w którym wiekowy rodzic poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

Dom seniora jest przygotowany do tego, by przez 24 godziny pilnować podopiecznych, podać leki, zadbać o warunki higieniczne, w tym codzienną toaletę. Członkowie rodziny, którzy są aktywni zawodowo często nie mają siły by po pracy zająć się taką osobą.

prywatny dom seniora

Starsze osoby miewają dolegliwości związane z pamięcią, takie jak Alzheimer czy demencja. W takim wypadku pozostawienie samego w mieszkaniu staruszka grozi nieszczęściem. Zaburzenia pamięci powodują czasami agresję oraz ryzykowne zachowania. Chory jest w stanie zrobić sobie krzywdę, bądź zniszczyć mienie. Prywatny dom opieki monitoruje poczynania pacjenta, a także dba o jego rozrywki, w miarę możliwości. Ćwiczenia rehabilitacyjne, prace manualne, czy słuchanie muzyki wpływają pozytywnie na nastrój pacjenta i sprawiają, że dom seniora nie jest smutnym i ponurym miejscem.

Dom Pomocy Społecznej

Państwowe placówki DPS-u także są dobrą alternatywą, ale zazwyczaj kolejka do takiego miejsca jest ogromna, dlatego dom seniora o charakterze prywatnym jest często bardziej korzystny. Opieka nad seniorem przebiega tam w przyjaznej atmosferze, odpowiedzialność za pacjenta spoczywa nie na jednej osobie, ale na kilku. Pielęgniarka, opiekun medyczny, fizjoterapeuta czy terapeuta zajęciowy, zajmują się podopiecznymi w sposób adekwatny i poparty wiedzą.

Prywatny dom opieki - profesjonalna pomoc
Prywatny dom opieki – profesjonalna pomoc

Prywatny dom opieki wiąże się z kosztami, ale dobro i komfort pacjenta są tu kluczowe. Zdenerwowana, obciążona ponad miarę rodzina, borykająca się z wyrzutami sumienia nie może konkurować z profesjonalną kadrą.

Umieszczenie staruszka w takiej placówce wymaga od rodziny stałego kontaktu z podopiecznym. Dom seniora nie jest przechowalnią, lecz miejscem pozwalającym godnie spędzić ostatnie lata życia. Dlatego ważne jest by rodzina utrzymywała stały kontakt ze swoim bliskim i okazywała mu serdeczność przy każdej wizycie.