Przewodnik po komputerach stacjonarnych

Komputery stacjonarne nadal są modne. Oczywiście, dzisiaj telefony i tablety zastąpiły komputery stacjonarne w codziennej pracy. Ponadto coraz częściej laptopy mają coraz większą moc lub większy ekran. Dlatego coraz częściej wybieramy laptop niż  komputer stacjonarny. Może on spełniać podwójną funkcję. Możemy do niego podłączyć myszkę, monitor i klawiaturę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mimo to, istnieją ważne powody, dlaczego warto korzystać z komputera stacjonarnego.

 

Falcon Northwest Tiki

Tiki jest jednym z najmniejszych z najpotężniejszych komputer do grania, jakie możemy kupić.  Jest przeznaczony do gier, ale równocześnie może być stacją roboczą do projektowania stron internetowych lub wykonywania zadań graficznych lub innych wymagających zadań.

Dell XPS Special Edition

To pełnowymiarowy świetny komputer stacjonarny. Nie jest drogi, a świetnie się sprawdzi przy grach VR. Oferuje też wystarczająco dużo miejsca na dodatkowe zewnętrzne i wewnętrzne komponenty.

HP Curved Envy AIO 34

To komputer, osobisty zestaw kina domowego i system do gier w jednym. Firma HP stworzyła piękny komputer, który sprawdzi się świetnie w różnych aspektach komputerowych.

Apple iMac z wyświetlaczem Retina 4K

To świetny komputer rodzinny, na którym jest zainstalowany system MacOS. Nie ma co prawda w nim najnowszych komponentów, ale jeśli szukamy niewielkiego komputera z dobrym ekranem, to dobry wybór.

Apple Mac Mini

Jeśli chcemy używać komputera z systemem MacOS, to dobry wybór. Ma komponenty, które wystarczają do realizacji podstawowych zadań w domowym biurze. Pozwala też korzystać z mediów.

Zobacz również: 

 One

To ładny mały komputer, który działa na niestandardowym systemie operacyjnym, opartym na Linux. Jest niedrogi i wyposażony w dobre oprogramowanie. To idealny komputer, jeśli szukamy czegoś małego, prostego i taniego dla podstawowych zadań.

Intel Compute Stick (2016)

Istnieje wiele małych komputerów, działających na Windows 10. Jednak Compute Stick pozwala przekształcić dowolny telewizor lub monitor ze złączem HDMI w dobry komputer. Możemy do niego dodać bezprzewodową klawiaturę i mysz i otrzymamy komputer do szukania podstawowych informacji.

Dlaczego warto wybrać komputer stacjonarny?

Wiele osób przerzuciło się na laptopy. Jednak istnieje kilka bardzo dobrych powodów, aby wziąć pod uwagę komputer stacjonarny. Na przykład mogą być świetnymi rodzinnymi komputerami osobistymi. Podobnie, pozwalają na efektywną pracę i zabawę. Możemy je podłączyć do dużego monitora lub telewizora i wtedy będą pełnić rolę centrum multimedialnego. Możemy na nich przechowywać i odtwarzać ulubione filmy, muzykę i zdjęcia. Laptopy dla graczy są na tyle potężne, że można na nich grać w nawet najbardziej wymagające gry. Jednak możemy wymieniać komponenty komputera stacjonarnego i go aktualizować. Pamiętajmy, że nowe gry potrzebują nowego sprzętu.

Jaki rodzaj komputera stacjonarnego jest najlepszy?

Każdy typ komputera stacjonarnego ma swoje zalety i wady. Zdecydujmy się na komputer, który ma jak największą liczbę przydatnych dla nas funkcji. Na przykład dobry system, wygoda, procesor lub karta graficzna.

Wieża: niektórzy mogą sądzić, że jest to teraz tylko komputer dla graczy lub grafików. Jednak istnieją doskonałe powody, aby kupić wieżę. Przede wszystkim zapewnia świetny stosunek ceny do wydajności. Ponadto możemy do niej dodać komponenty zewnętrzne i wewnętrzne. Możemy ją też samodzielnie uaktualniać i wykonywać drobne naprawy. Jednak wciąż zajmuje więcej miejsca niż inne typy komputera stacjonarnego. Dlatego może nas potencjalnie ograniczać, jeśli nie mamy dużo miejsca w domu lub w pracy. Dodatkowo, musimy doliczyć koszt monitora, klawiatury i myszy, jeśli jeszcze ich nie mamy.

All-in-one: w zasadzie jest to duży monitor z rzeczywistym komputerem, wbudowanym w plecy lub podstawę.  Zwykle znajdziemy w nim takie same komponenty jak w laptopie. Dlatego nie oferuje nam takich możliwości i wydajności jak wieża. Najczęściej jest jednoczęściowy, a instalacja zwykle wymaga jedynie podłączenia i dodania klawiatury i myszy. Zaletą jest minimalna konfiguracja, dlatego staje się bardziej przenośny. Jeśli jednak będziemy mieć jakikolwiek problem z wyświetlaczem, stracimy cały komputer.

Mini i pendrive’y: używają komponentów mobilnych, ze względu na swoją wielkość. Można go ukryć za monitorem lub wkomponować w centrum rozrywki. W ten sposób może pełnić rolę serwera multimedialnego, połączonego do telewizora. Na jednym końcu Stick PC znajduje się wyjście HDMI, umożliwiające bezpośrednie podłączenie do monitora lub telewizora. Chociaż możemy znaleźć małe, potężne komputery stacjonarne, mini komputery pełnią zazwyczaj rolę głównych systemów do codziennych zadań, surfowania po Internecie i korzystania z mediów. Znajdziemy w nich wiele portów do podłączenia urządzeń peryferyjnych, ale wewnętrzne rozszerzenia są minimalne, jeżeli w ogóle są dostępne. Sticky PC są jeszcze mniej wydajne, jednak dobrze sprawdzają się w przeglądaniu poczty elektronicznej, korzystania z mediów społecznościowych i oglądania filmów. Ich najważniejszą zaletą jest przenośność.