Renowacja samochodów

Renowacja samochodów

Renowacja samochodów jest to bardzo ciekawe zajęcie, którym zajmuje się wąska grupa pasjonatów. Często pracują na zlecenie osób, które na przykład kolekcjonują auta, a czasem renowują pojazdy dla własnej przyjemności. Renowacja pojazdu wymaga najczęściej bardzo dużego nakładu pracy, a czasem i środków. Przyjrzyjmy się, jak wygląda to w praktyce.

Pierwsza sprawa – wybór pojazdu

Często się zdarza tak, że jakiegoś samochodu poszukujemy. Czasem po prostu na ciekawy egzemplarz napotykamy całkowicie przypadkiem. Dla przykładu można natknąć się na zaniedbane auto, przejeżdżając przez jakąś wieś i znaleźć taki samochód na podwórzu jakiegoś gospodarza. Czasem widok takiego pojazdu, automatycznie budzi w nas ochotę, aby tchnąć w niego nowe życie. Praca taka nie jest łatwa, a szczególnie jeśli chcemy, aby auto było jak najbardziej wierne oryginałowi. Są również inne podejścia, czyli na przykład zewnętrzne przywrócenie samochodu do stanu oryginalnego, ale z dodatkowymi usprawnieniami, na przykład nowym i mocniejszym silnikiem. Najczęściej jednak wszyscy starają się odrestaurować w miarę jak najwierniej oryginał, ponieważ jest to najbardziej prestiżowe.

 

Dostępność części

Pojazd, jaki renowujemy, może być w różnym stanie technicznym. Są na przykład samochody bardzo zniszczone, które niemalże trzeba składać od podstaw. Najczęściej tego typu praca rozpoczyna się od tego, że rozbieramy samochód na czynniki pierwsze, po to, aby ocenić czy oraz które części nadają się do ponownego użycia lub do regeneracji. Przeważnie potem zabieramy się za części, które możemy zregenerować. Najczęściej polega to na wypolerowaniu lub wyszlifowaniu skorodowanych części. Często stosuje się metody takie jak piaskowanie aluminium, piaskowanie stali, czy trawienie kwasem. Części, których nie jesteśmy w stanie zregenerować, musimy kupić. Najczęściej nie jest możliwe znalezienie fabrycznie nowych i do tego pasujących części. Przeważnie musimy spędzić mnóstwo czasu na poszukiwaniu części na rynku wtórnym. Czasem zdarzy nam się okazja, aby kupić drugi taki sam model samochodu. Wówczas jeden jest dawcą części. Nie zawsze jednak uda się w ten sposób skompletować wszystkie części. Zazwyczaj więcej czasu spędzamy przed komputerem w poszukiwaniu części, niż w warsztacie regenerując elementy.

Piaskowanie aluminium oraz stali

Z powodów wyżej opisanych dobrze jest czasem poświęcić więcej czasu na dobre oczyszczenie części i poprawną ocenę ich stanu, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie rokują one perspektywy na ponowne użycie. W tym celu najlepiej jest stosować metodę piaskowania aluminium lub stali. Piaskowanie aluminium oraz stali pozwala na bezpieczne usunięcie zanieczyszczeń w tym i korozji, oraz innych produktów utleniania się metalu. Piaskowanie aluminium oraz stali dodatkowo powoduje, że elementy są dodatkowo polerowane. Dzięki zastosowaniu piaskowania zapewne uda nam się uratować przynajmniej kilka lub kilkanaście cennych części, co może nam zaoszczędzić wiele czasu spędzonych przed komputerem. Piaskowanie aluminium oraz stali jest to na tyle często wymagany proces, że dobrze jest posiadać własną piaskarkę.

Dorabianie części

Wiele części pomimo poświęcenia na to czasu i energii nie uda się uratować oraz kupić na rynku wtórnym. W takiej sytuacji musimy zlecić wykonanie ich do zakładu, który zajmuje się zawodowo dorabianiem. Najlepiej jest posiadać w takim przypadku rysunki techniczne, ale nie zawsze będziemy je posiadać. W najgorszym przypadku dobrze jest mieć starą cześć. Na jej podstawie jest spora szansa na określenie dokładnych wymiarów oraz materiału, z jakiego jest ona wykonana. Nie oznacza to również, że za pierwszym podejściem uda nam się wykonać pasującą w stu procentach część. Czasem będzie konieczne wykonanie kilku podejść. Dotyczy to w szczególności funkcjonalnych elementów na przykład silnika, skrzyni biegów itp.

Fotele i tapicerka

W starym i zaniedbanym samochodzie zazwyczaj największym zniszczeniom ulegają miękkie elementy wyposażenia, szyli tapicerka i fotele. Warunki atmosferyczne, insekty oraz inne zwierzęta, potrafią dokonać całkowitego spustoszenia. Najczęściej musimy taki fotel oddać do całkowitej renowacji, podobnie sprawa ma się z obiciami deski rozdzielczej, drzwi czy podsufitką. Zazwyczaj prace takie musimy zlecić komuś innemu, kto zna się na tapicerowaniu.

Blacharka

W naszym „starym”, ale „nowym” samochodzie wszystko będzie musiało wyglądać „tip-top”, więc lakierowanie karoserii również wchodzi w grę. Nawet jeśli oryginalny lakier jest w dobrym stanie, co zdarza się całkiem często, to bez odświeżenia nie uzyskamy optymalnego efektu. Lakierowanie karoserii najlepiej jest zlecić fachowemu lakiernikowi, ponieważ nie wystarczy lakieru odnowić. Stare lakiery różnią się od współczesnych wieloma cechami, a w tym i składem chemicznym. Z tego powodu nie zawsze jest możliwe odświeżenie lakieru. Czasem trzeba po prostu usunąć całą starą warstwę i nałożyć lakier nowy, ale w kolorze jak najbardziej przypominającym oryginalny (jeśli chcemy uzyskać taki efekt).