Rodzaje bram garażowych i ich najważniejsze parametry

Decydując się na zakup bramy garażowej, powinniśmy kierować się nie tylko jej walorami estetycznymi i dopasowaniem do bryły budynku, ale także innymi ważnymi parametrami. Poza stylowym domknięciem garażu brama musi być funkcjonalna, komfortowa w użytkowaniu, musi stanowić solidną ochronę przed włamaniem i powinna zapobiegać stratom ciepła. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna dla zachowania właściwej gospodarki energetycznej budynku.

Istotne parametry bram garażowych

Prawidłowo dobrana brama garażowa musi spełniać szereg funkcji. Co za tym idzie, przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych cech, bez których nie będzie ona prawidłowo pełnić swojej roli. Przed podjęciem decyzji powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób będzie wykorzystywana oraz jakie dodatkowe funkcje mogą zwiększyć komfort użytkowania.

Bezpieczeństwo

Solidna brama garażowa powinna przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo. Chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo użytkowania, jak i stanowienie bariery przed potencjalnym włamaniem. Ze względu na te aspekty, producenci bram wyposażają je w odpowiednie mechanizmy i systemy. Do najczęściej spotykanych elementów bram garażowych możemy zaliczyć wzmocnienia profili i obrotowe klamki wraz z ryglem zabezpieczającym wejście. W zależności od modelu możemy spotkać się też z mechanizmami, które mają za zadanie uchronić bramę przed opadaniem, zablokowaniem i zatrzaśnięciem. Dodatkowo instalacje bram mogą być wyposażone w funkcję łagodnego opadania i blokadę na wypadek zerwania sprężyny. Oprócz tego, dla większego bezpieczeństwa możemy zdecydować się na wybór bram, które będą reagować na przeszkody i zatrzymają się automatycznie, gdy na nią natrafią.

Izolacja

Względy bezpieczeństwa to nie wszystko. Brama garażowa powinna również stanowić ochronę przed wiatrem, wilgocią i przede wszystkim utratą ciepła. Jak istotna jest ta kwestia, mogą przekonać się przede wszystkim właściciele garażów ocieplanych. Aby brama mogła spełniać te funkcje w prawidłowy sposób, koniecznie należy zwrócić uwagę na szczelność połączeń między elementami składowymi instalacji. Już na etapie montażu może dojść do nieprawidłowości, które umożliwią energii cieplnej ucieczkę z pomieszczenia przez wlot garażowy. Bardzo istotne jest prawidłowe przeprowadzenie procesu montażu. Niedokładna instalacja elementów może prowadzić do powstawania szczelin i ogólnej nieszczelności bramy.

Automatyczne sterowanie

Dobrą wiadomością dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają komfort, jest fakt, że automatyka jest już właściwie standardem. Dzięki temu, że rośnie jej popularność, zwiększa się ilość rozwiązań proponowanych przez producentów, a finalnie możemy liczyć również na spadek cen. Bramy sterowanie automatycznie to wielka wygoda. Nie trzeba nawet opuszczać auta, by ją otworzyć i zamknąć. Zalety tego udogodnienia doceniamy, szczególnie gdy pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz.

Wygląd

Wymieniony na końcu, ale jednak istotny. Nie bez znaczenia jest estetyczna odsłona bramy garażowej. Odpowiedni wybór pozwoli na dopełnienie kompozycji i dopasowanie do elewacji budynku. Do wyboru najczęściej mamy bramy w kolorze białym, czarnym, brązowym i szarym. Warto zdecydować się na kolor, który będzie współgrał z pozostałymi elementami wykończeniowymi budynku.

Zobacz również:

Rodzaje bram garażowych

Ze względu na zastosowane mechanizmy oraz sposób otwierania, bramy garażowe dzielą się na trzy główne kategorie. Należą do nich bramy uchylne, segmentowe i rolowane. Każda z bram ma swoje wady i zalety. Podczas wyboru musimy wziąć pod uwagę ile mamy wolnej przestrzeni w garażu, w jaki sposób najwygodniej będzie nam korzystać z bramy oraz ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten wydatek.

Bramy uchylne

Jej budowa jest bardzo prosta i opiera się na działaniu sprężyn, które pozwalają unieść skrzydło ku sufitowi. Ten model wyposażony jest w zamek umieszczony na środku płyty oraz klamkę i rygiel po wewnętrznej stronie. Ich dużą zaletą jest łatwy montaż, możliwość zagospodarowania bocznych ścian garażu oraz niskie koszty zakupu.

Bramy segmentowe

Kategoria ta dzieli się na dwa rodzaje bram. Segmentowe z napędem górnym i bocznym. O rodzaju decyduje tutaj miejsce ulokowania napędu. Skrzydło bramy w tego typu modelu przemieszcza się po prowadnicach do środka garażu. Należy zatem wziąć pod uwagę konieczność zagospodarowania miejsca na instalację bramy. W zależności od zastosowanych mechanizmów, ceny tych modeli wahają się od 1300 do nawet 5000 zł.

Bramy rolowane

Ich działanie jest bliźniaczo podobne do mechanizmu rolet okiennych. System składa się z prowadnic, stalowych lub aluminiowych lameli (wąskich segmentów), wału oraz kasety, w której chowa się brama. Ich podstawową zaletą jest podwyższona szczelność i duża wygoda użytkowania.

Zakup bramy garażowej nie należy do najtańszych. W szczególności, gdy decydujemy się na zautomatyzowany system. Jest to tego typu element, którego przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji nie wymienia się często lub w ogóle. Dlatego przed zakupem ważne jest uwzględnienie najważniejszych cech, które musi posiadać i naszych indywidualnych potrzeb.