Sytuacja z życia wzięta: idziemy galerią handlową i czujemy nagle mocny, intensywny zapach świeżej kawy, mieszający się z przyprawami korzennymi, orzechami, wanilią i owocami. Obracamy się w kierunku cudownej woni, a tam znajomy sklep z kawą, który mijaliśmy tak często, ale jakoś nie mieliśmy okazji zatrzymać się na dłużej. Gdybyśmy mieli zmienić ten stan rzeczy i poszerzyć swoje doświadczenia smakowe i kupić tam kawę, to na co mielibyśmy zwrócić uwagę?
Jak poruszać się w sklepach z kawą?
W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że z kawą jest nieco jak z alkoholem, herbatą i wszystkimi innymi napojami z tradycją. Chodzi o to, że każdy ma nieco inne, a czasem całkowicie inne preferencje i ciężko jest określić coś mianem lepszego. Ciężko jest więc wybrać coś, co moglibyśmy określić mianem dobrej kawy, bez znajomości tego, czym jest dla nas dobry smak. Przyjrzyjmy się zatem, jakie reguły panują w sklepie z kawą i w jaki sposób rozpoznaje się różne rodzaje kaw.
Międzynarodowa Organizacja Kawy (ICO), Specialty Coffee Association of America oraz Cup of Excellece, to tylko kilka przykładów organizacji, które dbają o jakość kawy na całej Ziemi. Jeśli poruszamy się za pomocą ich oznaczeń i standardów, to prawdopodobnie zawsze trafimy na wysoko jakościową kawę. Jednak to nie jest jedyna rzecz, na której nam zależy. Kiedy wchodzimy do sklepu z kawą, to chcemy wybrać kawę, taką, jaka pasuje do naszych preferencji. Żeby to zrobić musimy jednak wiedzieć, czego szukamy, więc przyjrzyjmy się cechom kawy, jakie wymieniane są przez baristów.
Kwasowość
Kwasowość, pierwsza istotna cecha na naszej liście, która będzie prosta w rozróżnieniu nawet dla niedoświadczonych kawoszy, którzy dopiero muszą nabrać wprawy w rozpoznawaniu kaw. Większość osób w życiu próbowała wina lub chociaż ma pewne elementarne informacje na jego temat. Ta zmiana tematu jest tutaj nieprzypadkowa, bo porównanie powinno pomóc w nawigacji po sklepie z kawą. Jeśli wino ma lekko cytrusowy, kwaskowaty posmak, to jest wytrawne. Natomiast jeśli jest po prostu kwaśne, siarczyste, albo daje mocno sfermentowanym trunkiem, to znaczy, że kupiliśmy produkt bardzo niskiej jakości. Ta informacja pozwoli nam zrozumieć kwasowość w kawie, pewne kawy dają lekko cytrusami i tego będziemy szukali, pytając o kwaśne kawy.
Gorzkość
Gorzkość to drugi termin, którym można się bez problemu posługiwać w sklepie z kawą, by pracownik wiedział, czego szukamy. Każda kawa pita bez mleka jest do pewnego stopnia gorzka, wynika to z obecności kofeiny, tak jak w czarnej herbacie również ta goryczka jest obecna. Na poziomie produkcji jest to kwestia wypalania ziaren, konkretnie zbyt długiego palenia. Jeśli oferowane nam są długo palone ziarna, to nie oznacza to, że ktoś się przyłożył i długo nad nimi pracował, tylko kawa z nich będzie bardziej gorzka niż przeciętna.
Konsystencja
Konsystencja, słowo kojarzące nam się z pieczeniem ciasta, ale w tym wypadku będziemy go używać do opisania tego, jaki smak pozostaje na języku. Jeśli po kawie czujemy się, jakby ktoś nam nasmarował język czymś gęstym i mocnym, to prawdopodobnie pijemy kawę o wysokiej konsystencji. Sklepy z kawą zazwyczaj starają się polecać kawy o średniej do wysokiej konsystencji, bardzo mało kto lubi skrajności. Z jednej strony mamy ciężki posmak, z drugiej czujemy się, jakbyśmy wypili szklankę wody, a chyba już lepiej czuć, jaką kawę pijemy.
Oddzielnymi cechami są jeszcze smak i wyważenie, jednak w naszym wypadku traktujemy je jako sumę wypadkową wyżej wymienionych. Oznacza to, że smak i posmak opisujemy wszystkim, co wymieniliśmy: kwasowością, gorzkością i konsystencją. Mając te słowa w swoich słownikach, możemy opisać dokładnie, jakiej kawy szukamy, niezależnie od czy jesteśmy w sklepie z kawą na jednym, czy drugim krańcu kraju. Nawet więcej, bo te słowa mają swoje odgórnie ustalone odpowiedniki w języku angielskim: acidity, bitterness, mothfeel, flavor, afterstate i balance. Teraz już możemy dobrać idealną kawę nawet poza granicami Polski.
Podsumowanie
Na samym końcu warto dodać, że istnieje takie powiedzenie: najpierw jedzą oczy. Oznacza to, że częścią rozkoszowania się smakiem są wszystkie pozostałe walory, których doświadczają inne zmysły. W wypadku kawy możemy oczywiście najlepiej mówić o jej aromacie. Zapachów w sklepie z kawą jest cała gama, ale nam zależy na tym, aby zabrać najlepszy z nich do naszego domu. Proces parzenia kawy staje się zdecydowanie czymś wyjątkowym, jeśli możemy wciągnąć głęboko w nozdrza nuty naszego ulubionego napoju.
Podsumowując, nie możemy określić jaka kawa lepiej smakuje, bo sam smak jest subiektywny, to prawda. Nikomu nie sposób narzucić swojego zdania, odnośnie do tego, co ma on czuć, kiedy rozkoszuje się ulubioną kawą. Możemy jednak wymienić pewne cechy, które opisują jakość i smak kawy. Jeśli jesteśmy świadomymi konsumentami, to powinniśmy poradzić sobie w każdym sklepie z kawą. Jest to tym bardziej istotne, gdyż często kawa może stanowić prezent dla naszych bliskich, dobrany na podstawie ich cech i upodobań. Wymienienie tych cech pozwala nam dobranie idealnej kawy https://e-szop24.pl/podkategoria,155,DLA-FIRM-Kawa.html, którą sprawimy radość sobie i przyjaciołom.