Ciąża jest szczególnym okresem. Niestety, poza radością oczekiwania na nowego członka rodziny, panie stają również przez wieloma prozaicznymi wyzwaniami. Wraz z upływem czasu coraz trudniej jest zmieścić się w ubrania sprzed ciąży. W ulubionych dżinsach nie dopina się guzik, szorty z poprzedniego lata to również zdecydowanie nie ten rozmiar… Można oczywiście zdecydować się na wyprawę do butiku z odzieżą ciążową, stacjonarnego lub online. Producenci ubrań dla przyszłych mam w ostatnim czasie prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych kolekcji. Z drugiej strony jednak takie zakupy to kolejny, spory wydatek a nowe ubrania nie posłużą zbyt długo. Może więc uszyć spodnie ciążowe samodzielnie? Jak się jednak za to zabrać?
Co potrzeba, aby uszyć spodnie ciążowe?
Po pierwsze, konieczne będą chęci oraz trochę wolnego czaso. Przyda sie również pewne doświadczenie w posługiwaniu się igłą i nicią lub jeszcze lepiej maszyną do szycia – chociaż nie jest to warunek konieczny.
Potrzebne będą również materiały i akcesoria krawieckie, takie jak igły i nici, nożyczki, szpilki, gumki, materiał ściągaczowy lub innych typu strecz, dość gruby. I najważniejsze – para za ciasnych w pasie dżinsów oraz duża, kwadratowa chusta z cienkiego, przewiewnego materiału. To z niej uszyjemy spodnie na lato. Dobrze, aby bok chusty miał długość ok. 150 cm.
Jak przerobić dżinsy sprzed ciąży?
Jeśli dżinsy sprzed ciąży zdecydowanie nie chcą sie dopiąć w pasie, chociaż do wysokości ud są zupełnie dobre, nie trzeba się z nimi rozstawać. Ich dostosowanie do rosnących rozmiarów ciążowego brzucha nie jest wcale trudne. Poza tym, zmiana taka nie jest nieodwracalna. Po powrocie do wcześniejszego rozmiaru, bez trudu zmniejszymy również spodnie.
Istnieje wiele sposobów na powiększenie dżinsów, jeśli jednak nasz model posiada wygodny, dość wysoki stan, najlepszym sposobem będzie wszycie klinów. Dzięki klinom z rozciągliwego, elastycznego materiału, spodnie będzie można dopasować do aktualnego rozmiaru, nie zmieniając zasadniczo dotychczasowego fasonu.
Poszerzanie dżinsów krok po kroku
Jak poszerzyć za wąskie w pasie spodnie? To nic trudnego. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:
- Rozpruj za pomocą nożyczek spodnie po obu stronach, wzdłuż bocznego szwu. Zacznij od góry (od paska) i kontynuuj rozpruwanie na długości ok 10-12 cm.
- Wytnij z materiału ściągaczowego dwa trójkątne kliny. Długość boków trójkątów musi być zgodna z długością rozcięcia. Długość podstawy trójkąta to długość, o którą powiększy się obwód spodni. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że wszywamy dwa kliny. Jeśli chcemy zwiększyć obwód pasa spodni o 10 cm, podstawa każdego z klinów powinna wynosić 5 cm.
- Wszyj kliny w miejsca rozcięć obu szwów, zwężeniem ku dołowi. Szycie najlepiej wykonać maszynowo, ale uda się również ręcznie. Zajmie to po prostu trochę więcej czasu i wymagać będzie większej cierpliwości. Gotowe!
Aby powiększyć spodnie w taki sposób, warto zwrócić uwagę na staranny wybór materiału ściągaczowego (streczowego). Musi on być wystarczająco gruby, aby w czasie użytkowania spodni nie rozciągnął się zbyt szybko. Można również użyć podwójnej warstwy takiego materiału w celu wzmocnienia wszywanych klinów.
Jak uszyć łatwe spodnie ciążowe na lato?
Uszycie zupełnie nowych spodni wydaje się być zadaniem dużo bardziej skomplikowanym niż przerobienie dotychczasowych. I tak jest w rzeczywistości. Większość rodzajów spodni wymaga wyboru wzoru, dostosowania go do własnych wymiarów, przeniesienia na materiał, wykonania wykroju… Bez doświadczenia krawieckiego może być trudno. Trudno zresztą wyobrazić sobie, żeby akurat w ciąży chciało się komuś denerwować czymś takim.
Jednak nie każde spodnie są tak skomplikowane. Wbrew temu, co można usłyszeć, uszycie prostych, letnich spodni – haremek na lato nie będzie problemem nawet dla całkowitego krawieckiego laika. Potrzebna będzie jedynie duża chusta z przewiewnej tkaniny i gumka do wciągnięcia w pasie. Oczywiście, nie obejdzie się również bez maszyny do szycia i dobrych nożyczek. Przydatna będzie także długa linijka oraz mydełko krawieckie do zaznaczenia linii cięcia na materiale.
Haremki ciążowe krok po kroku
W pierwszej kolejności należy złożyć chustę na pół, wzdłuż przekątnej. Powstanie kształt dużego trójkąta. Układamy ten trójkąt tak, by złożenie materiału leżało poziomo, u dołu naszej pracy. Ta szeroka krawędź będzie stanowiła dół spodni, w miejscu górnego wierzchołka wykonamy cięcie na talię.
Przystępujemy do wykrojenia wzoru:
- Na obu bokach trójkąta odchodzących od górnego wierzchołka odmierzamy około 35 cm. Zaznaczone punkty łączymy, po linii wykonujemy cięcie. Nasz trójkąt zamienił się w trapez.
- Obcinamy dwa rogi przy dolnej podstawie naszego trapezu tak, by powstały otwory wystarczająco szerokie na przełożenie stopy. To będą nasze otwory nogawek.
Wykrój jest gotowy, teraz należy go odpowiednio zszyć.
Po pierwsze zszywamy zewnętrzne krawędzie wykroju. Powstałe u góry rozcięcie wykańczamy tunelem na wciągnięcie gumki. Podobnie wykończyć można otwory na nogi – dobrze wyglądają z wciągniętymi gumkami lub obszyte materiałem ściągaczowym w pasującym kolorze.
Po wciągnięciu gumek przewiewne, szerokie spodnie haremki są gotowe! To fason odpowiedni nie tylko na ciążę, posłużą więc również później. Wielkość ich można z łatwością dostosować, regulując szerokość gumy w pasie.