Sprzedaj skutecznie nieruchomość

Na co uważać podczas sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości, czy to domu, czy to mieszkania w bloku, działki pod budowę, nie jest prostą sprawą. Nie chodzi tylko o znalezienie odpowiedniego nabywcy, czy ustalenie wartości danej nieruchomości, ale również o wszelkie zawiłości prawa, których nieznajomość może sprawić, że sprzedawca zamiast zyskać, straci pieniądze. Aby sprzedać nieruchomość z zyskiem, należy dobrze się do tego przygotować i nie działać w pośpiechu. Warto również zasięgnąć porady doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie.

Plan sprzedaży nieruchomości

Ustalenie planu działania wydaje się czynnością podstawową, jednak wielu sprzedawców nieruchomości nie przywiązuje do niego dużej wagi. W końcu chodzi tylko o zawarcie transakcji i otrzymanie zapłaty. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że po drodze czeka sprzedawców wiele kłopotów, z których najuciążliwszym jest skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów, które odpowiednio zabezpieczą transakcje.
Plan sprzedaży nieruchomości powinien obejmować wszystkie jej elementy – od wyceny nieruchomości, poprzez listy miejsc, gdzie pojawi się ogłoszenie o sprzedaży, plan prezentacji nieruchomości potencjalnym nabywcom, aż do przygotowania pełnej dokumentacji i odpowiedniej umowy.
Warto rozważyć konsultacje z doświadczonym pośrednikiem, który pomoże w przygotowaniu planu sprzedaży i wyjaśni na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz które czynności będą najbardziej czasochłonne. To z pewnością pomoże w oszacowaniu czasu potrzebnego na sfinalizowanie transakcji.
Brak wcześniej ustalonego planu, działanie bezrefleksyjne, nieznajomość prawa, może skutkować sprzedażą nieruchomości w cenie dużo niższej niż jej rzeczywista wartość lub doprowadzić do wycofania się z umowy potencjalnego nabywcy.

 

Poprawna wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości w Szczecinie to duży problem, praktycznie dla każdego, kto nie zajmuje się profesjonalnie rynkiem nieruchomości. Na cenę danej nieruchomości składa się wiele czynników, takich jak czynniki stałe, czyli lokalizacja, wielkość, stan techniczny oraz czynniki zmienne takie jak popyt i sytuacja na rynku nieruchomości. Aby korzystnie sprzedać nieruchomość należy dobrze orientować się na rynku i brać pod uwagę opinie specjalistów. Zawsze może okazać się, że nieruchomość, którą chcemy sprzedać teraz, za trzy lata może być warta o wiele więcej.
W przypadku wyceny nieruchomości, sprzedawca powinien skonsultować się ze specjalistą zajmującym się konkretnym rynkiem. Praktycznie nie ma innego sposobu na prawidłowe oszacowanie wartości. W przypadku sprzedaży nieruchomości nie powinno się oszczędzać na doświadczonych specjalistach.

 

Odpowiednia reklama nieruchomości

Dobra reklama jest kluczowa, jeśli chcemy dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych kupujących. Brak reklamy, niewielka ilość ogłoszeń w mało uczęszczanych miejscach, może znacząco wydłużyć proces sprzedaży i w końcu doprowadzić do znacznego obniżenia ceny. Aby wybrać najlepszy sposób promocji sprzedawanej nieruchomości, sprzedawca powinien najpierw określić do jakiej grupy ludzi kieruje ofertę, a później jakie środki przekazu będą najlepsze. Warto rozważyć również skorzystanie z pomocy dużego biura nieruchomości, które posiada o wiele większe możliwości promocji danej nieruchomości niż przeciętny sprzedawca.

Przygotowanie sprzedawanej nieruchomości

Nieruchomość może zostać sprzedana w każdej chwili. W każdej chwili może też pojawić się potencjalny nabywca, który chciałby ją obejrzeć i ocenić. Dlatego też warto zatroszczyć się o wcześniejsze przygotowanie nieruchomości do prezentacji. Widoczne usterki, śmieci, stare meble, brudne ściany, wybite okna itp. mogą odstraszyć nabywcę lub obniżyć wartość nieruchomości w jego oczach. Dobre pierwsze wrażenie może okazać się kluczowe dla transakcji.

Sprzedawana nieruchomość powinna również mieć uregulowany status prawny. W innym przypadku zawarcie transakcji może się znacznie opóźnić albo okazać niemożliwe. Warto przed wrzuceniem pierwszych ogłoszeń na strony internetowe, zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty. Problemy prawne mogą spowodować, że kupujący wycofa się z transakcji.

Określenie jasnych warunków transakcji

Głównie tyczy się to ceny. Niekiedy sprzedawca zmęczony długim oczekiwaniem na potencjalnego klienta, obniża cenę oferowanej nieruchomości, a gdy pojawi się więcej gotowych na kupno nabywców, podnosi ją. To może skutkować wycofaniem się części nabywców i utratą wiarygodności sprzedawcy. Dodatkowo może to wywołać kłopotliwe sytuacje, gdy nabywca będzie sugerował się ceną sprzed tygodnia, a nie dzisiejszą. Każda zmiana ceny nieruchomości powinna być przemyślana i uzasadniona.

Zatajanie informacji o sprzedawanej nieruchomości

Zatajenie przed nabywcą lub pośrednikiem ważnej informacji o przeszłości, stanie prawnym, czy technicznym nieruchomości, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Może to spowodować zerwanie umowy przez potencjalnego klienta, ale też sprzedawca może zostać obciążony odpowiedzialnością finansową lub karną za próbę oszustwa. Czy to sprzedaż całoroczne domy drewniane https://domyhbe.pl/pl czy kawalerki, kara będzie taka sama.