Nie ma wątpliwości, że polska szkoła idzie z duchem czasu. Powoli do lamusa odchodzą stare metody nauczania, zakurzone podręczniki i nudne schematy. Teraz stawia się na nauczanie, które angażuje wszystkie zmysły ucznia, pozwala mu na kreatywny rozwój i przyswajanie wiedzy w sposób przyjazny oraz nowoczesny. Ministerstwo Edukacji Narodowej wpadło nawet na pomysł wprowadzenia do szkół innowacyjnych systemów. Aktywna Tablica ma służyć urozmaiceniu lekcji i przekazywaniu wiedzy w sposób czytelny.
Program Aktywna Tablica pozwala szkołom dostać dofinansowanie na takie rzeczy jak tablica interaktywna, projektor, głośniki czy interaktywny monitor dotykowy, którego przekątna to przynajmniej 55 cali. Maksymalne wsparcie finansowe, jakie placówka może otrzymać, wynosi 14 000 złotych, do tego 3500 wkładu własnego, co razem daje 17500 złotych. To dość duża kwota, za którą można faktycznie zdobyć do sali informatycznej bardzo potrzebną rzecz.
Aktywna Tablica pozwala między innymi na zakup tablicy interaktywnej. Wielką stanowić ona będzie ulgę dla nauczyciela, ponieważ będzie on mógł przygotować lekcję wcześniej, a jej elementy wyświetlić właśnie tam. Użyje do tego programów i gier, które w naturalny sposób zaangażują uczniowską koncentrację, pozwoli w obrazowy sposób przekazać wiedzę i skorzystać z Internetu. Nauczyciel wraz z uczniem będą mogli używać tablicy wspólnie, dzięki czemu pogłębi się ich więź. Można na niej pisać, rysować, wyświetlać filmy i inne materiały. Do tego interaktywne ćwiczenia, które pozwolą raz jeszcze omówić wcześniej poznany materiał. Dla ucznia to teraz naturalne środowisko – a Aktywna Tablica pozwoli mu się w nie zagłębić.
Nie jest to jednak jedynie program oferujący tablice. Monitory interaktywne też mają wiele zalet, które można wykorzystać w pracy na lekcji. Projektory i głośniki także stanowią świetny pomysł na doposażenie klas.
Jak tablica interaktywna wpłynie na prowadzenie niektórych przedmiotów? Niech przykładem będzie przyroda – a w starszych klasach biologia. Przedstawienie dzieciom anatomii zwierzęcia nie musi już oznaczać pokazywania im zakonserwowanych w formalinie zwłok (co zresztą wrażliwszym nie do końca odpowiadało). Teraz wystarczy ilustracja, którą można oglądać trójwymiarowo. Tak samo z przekrojem drzewa – nie trzeba kaleczyć żadnej rośliny, by pokazać słoje i wyjaśnić, czemu służą. Jeśli chodzi o lekcje geografii, z pewnością doskonałym pomysłem będzie użycie interaktywnej mapy, którą można wyświetlić na monitorze za pomocą środków z programu Aktywna Tablica. Ponadto, doskonale da się w ten sposób pokazać przekrój ziemi, obieg wody w przyrodzie i tym podobne. Dużo ciekawsze będą też doświadczenia na fizyce. Pomoże to także polonistom: będą mogli wyświetlić dzieciom zekranizowane fragmenty lektur, ilustrować przeczytany tekst, wspólnie stworzyć metaplan czy wyjaśnić zawiłości gramatyczne w bardziej przystępny sposób. Plastyk z kolei będzie miał okazję pokazać dzieciom dzieła sztuki, także te, których nie ukazano w książce. Aktywna Tablica pozwoli mu na stworzenie – wspólnie z uczniami – jakiegoś rysunku. Jedno jest pewne: na pewno pobudzi kreatywność na zajęciach artystycznych!
Program Aktywna Tablica to wielka szansa zwłaszcza dla małych szkół podstawowych położonych w niezbyt bogatych gminach. Dzieci uczęszczające tam na zajęcia nie mają tylu możliwości, co ich odpowiednicy w miastach. Chociaż Internet zagląda już nawet pod strzechy, nie każdy może pochwalić się najnowszym komputerem czy smartfonem. To sprawia, że szanse są u startu nierówne. Na szczęście Aktywna Tablica pozwala im na technologiczne dogonienie rówieśników. Dzięki niej zaznajomią się oni z technologią, będą pochłaniali wiedzę innowacyjne i interesujące sposoby nauczania. Uczniowie z nawet najbardziej biednych wiosek nauczą się dzięki temu wyszukiwania informacji, kontrolowanego korzystania z sieci, interakcji ze środowiskiem komputerowym. Program zakłada, że obejmie 15 580 szkół w Polsce i za granicą. To bardzo dużo jak na początek. Trwać ma on teraz od 2017 do 2019 roku. Czy później będzie kontynuowany? Jeśli okaże się sukcesem, należy się tego spodziewać.
Program Aktywna Tablica obejmuje publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe. Na razie nie przewidziano analogicznego pomysłu dla liceów, chociaż w przyszłości może się to zmienić – wszak starsi uczniowie też mogliby wiele skorzystać na interaktywnej tablicy.
Trzeba przyznać, że to jeden z bardziej udanych pomysłów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odejście od konserwatywnego patrzenia na świat i wmawiania sobie, że technologie tylko szkodzą dzieciom pozwala mieć nadzieję na to, że w dalszym ciągu rządzący będą wspierać nauczanie za pomocą nowoczesnych urządzeń. Nie ma się co bowiem oszukiwać. Młodzież nawykła już do komputerów i smartfonów, bardzo szybko uczy się je obsługiwać, doskonale porusza się w Internecie i potrzebuje wsparcia oraz przewodnika. Program Aktywna Tablica da nauczycielowi narzędzia do przedstawiania świata w sposób dla ucznia zrozumiały.
Potrzebujesz aktywna tablica wzór wniosku to koniecznie zajrzyj na stronę www.aktywnatablica.pl, gdzie znajdziesz wszelkie informacje na ten temat.
Osoby, które zajmują się technologiami muszą czasem odpoczywać. Jedną z fajniejszych pasji jest jeździectwo konne, które można uprawiać praktycznie cały rok. Osoby potrzebujące rzeczy jeździeckich mogą zakupić je w sklepie jeździeckim. Sklepy jeździeckie internetowe https://www.truerider.eu/ dziś oferują ogromy asortyment jeździecki.