Trudna sytuacja finansowa, jak temu zaradzić

Nikt z nas nie może przewidzieć tego, co się stanie. Czasami wystarczy zbieg niefortunnych zdarzeń, aby nasza sytuacja finansowa została zachwiana. Nagła choroba, utrata pracy, zalanie mieszkania, wypadek, niespodziewany remont itp. – tak naprawdę powodów, dla których będziemy potrzebowali dodatkowego zastrzyku gotówki może być naprawdę wiele. Największy problem spotyka jednak osoby, które nie mają zdolności kredytowej lub nie mają czasu na to, aby czekać kilka dni na decyzję banku.
Co zrobić w takiej sytuacji? Skąd wziąć dodatkowe pieniądze? Jak nie dać się oszukać? Z pewnością te pytania pojawiają się w głowie każdej osoby, która zmaga się z trudnościami finansowymi. Istnieje jednak kilka bezpiecznych rozwiązań, które pomogą nam stanąć na nogi. Wiele z nich opisaliśmy w naszym dzisiejszym poradniku. 

Zobacz także:

 

Problemy finansowe: jak stanąć na nogi

To, jakie działania podejmiemy będzie zależało od wielu czynników, jednak najważniejsze będzie określenie kwoty, którą potrzebujemy. Gdy już realne określimy swoje oczekiwania, wówczas powinniśmy zająć się poszukiwaniem rozwiązania zaistniałego problemu. Poniżej wskazaliśmy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam zyskać dodatkowe środki w krótkim czasie. 

Możliwość 1 – odwiedziny w lombardzie 

Z niewiadomego dotąd powodu lombard wielu osobom kojarzy się negatywnie. Jednak w żadnym innym miejscu nie możemy liczyć na legalne uzyskanie pieniędzy, które mało tego, będą jeszcze zabezpieczone umową. Bez względu na to, gdzie mieszkamy wszędzie powinniśmy znaleźć taki punkt – lombard w Warszawie, Katowicach, Krakowie, czy nawet w mniejszej miejscowości. Istnieje naprawdę wiele tego typu miejsc, które z chęcią przyjmą nasze produkty. Jednak przejdźmy do konkretów. Załóżmy, że mieszkamy we wspominanej wcześniej Warszawie. Potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, więc warto postarać się o to, aby punkt był blisko nas. Nie traćmy pieniędzy na przejazdy, ponieważ ich nie mamy. Ilość lombardów w Warszawie jest naprawdę duża (tak, jak z resztą w innych miejscach), więc nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby coś znaleźć. Kolejna kwestia to co rzeczy, które możemy zastawić. Nie jest powiedziane, że gdy oddamy rzeczy do lombardu w Warszawie, to nigdy ich nie odzyskamy. Wręcz przeciwnie. Ustalamy warunki wykupu z lombardem w Warszawie i dostajemy określony czas, w którym powinniśmy dane przedmioty odebrać. Święta, urodziny, czy jakieś inne uroczystości to okazje, w których często dostajemy rzeczy, z których nie korzystamy. W rezultacie leżą miesiącami schowane w szufladzie i tracą na wartość, a nam nie wypada ich sprzedać. Bez względu na to, czy jest to żelazko, biżuteria, suszarka, obraz, czy inny przedmiot, każdy z nich możemy wycenić w lombardzie. To nic nie kosztuje, a dodatkowo możemy zyskać. 

 

Możliwość 2 – pomoc bliskich 

Często boimy się mówić o swoich problemach rodzinie. Staramy się ukryć nasze kłopoty, jednocześnie je powiększając. Oczywiście każdy z nas ma inną sytuację i rzeczywiście często na taką pomoc nie możemy liczyć, jednak czasami warto zaryzykować i przełamać strach. Dzięki temu zyskamy pewność, że pieniądze, których potrzebujemy trafią do nas szybko, a my nie będziemy narażeni na dodatkowe oprocentowanie.

Możliwość 3 – sprzedaż rzeczy

Ze sprzedażą rzeczy jest różnie. Czasami wystarczy chwila, aby znaleźć kupca i zyskać dodatkowe środki, a w niektórych sytuacjach produkty zalegają miesiącami w serwisach ogłoszeniowych. Jeżeli już wiemy, że nie będziemy potrzebowali danego przedmiotu, możemy sprzedać go również w lombardzie w Warszawie, czy tak, jak już wspominaliśmy innym mieście. Plusem tego rozwiązania będzie z pewnością szybkość dostępu do gotówki, którą potrzebujemy. 

 

Możliwość 4 – pożyczka

Pożyczanie pieniędzy od firm pozabankowych może gwarantować szybki dostęp do gotówki, jednak wiąże się często z dodatkowymi opłatami, które są naprawdę wysokie. Poza tym w wielu przypadkach musimy liczyć się z tym, że pożyczkodawca będzie wymagał od nas określonych dokumentów, które często musimy kserować i gdzieś wysyłać. Wpływa to na fakt, iż zdecydowanie ciężej jest nam uzyskać pieniądze w danej chwili. Plus niesie za sobą ryzyko tego, że trafimy na tak zwaną “lichwę” i koszt pożyczki będzie większy od kwoty, którą pożyczyliśmy. 

 Bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdujemy powinniśmy pamiętać o tym, że wiele rozwiązań mamy w zasięgu ręki. Może oddanie rzeczy do lombardu w Warszawie, nie jest szczytem naszych możliwości, jednak stanowi najbezpieczniejszą i jednocześnie najszybszą drogę do zyskania dodatkowej gotówki. Zawsze warto porównać oferty określonych lombardów, aby mieć pewność, że za daną rzecz otrzymaliśmy kwotę adekwatną do wartości. Wiele osób korzysta z pomocy tego typu punktów, ponieważ nie chce wiązać się w kłopotliwe pożyczki, czy obarczać bliskich swoimi problemami i jest to oczywiście zrozumiałe. Pamiętajmy również o tym, że w lombardzie oprócz zastawienia rzeczy, możemy je dodatkowo sprzedać, co stanowi naprawdę konkurencyjne rozwiązanie. Niestety nie każdy może skorzystać z pomocy rodziców i rodzeństwa.