Więźba dachowa – co to takiego i gdzie się ją wykorzystuje?

Budowa domu to bardzo trudne przedsięwzięcie, które pochłania bardzo dużo pieniędzy. Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest dach. Warto wiedzieć, że na dach składa się bardzo wiele części. Nie jest to tylko i wyłącznie konstrukcja nośna posiadająca określoną spadzistość. Wykończenie zewnętrzne jest oczywiście bardzo ważne, ale trzeba pamiętać o tym, iż na dach składają się też elementy wewnętrzne. Mowa tutaj przede wszystkim o wiązarach dachowym. Pełnią one niezwykle ważną rolę, ponieważ utrzymują ciężar dachu oraz wszystkiego co w przyszłości się na nim znajdzie. 

 

Wiązary dachowe – najważniejsze informacje 

Budowa dachów na podstawie konstrukcji zawierającej wiązary, cieszy się w całej Europie bardzo dużą popularnością. Tę technikę wykorzystuje się na coraz szerszą skalę także w naszym kraju. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technika budowania wiązarów dachowych uległa jednak dużym zmianom. Czym zatem są wiązary dachowe? Wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-kratowe-projektowanie/ to najważniejsze elementy składające się na konstrukcję nośną dachu. Odpowiadają one za przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem a resztą budynku (zazwyczaj ścianami nośnymi).Wiązary dachowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu rodzajach dachów. Dotyczy to w szczególności dachów o dużych rozpiętościach oraz powierzchniach. Wynika to z tego, iż w ten sposób ograniczone zostają niepotrzebne punkty podparcia. 

Najważniejszym elementem wiązarów dachowych są zawsze pasy. Wymienia się pasy górne oraz dolne. Pełnią one rolę podparcia dla krzyżulców i słupków. Krzyżulce to elementy ukośne, które wykorzystuje się przede wszystkim w dachach o małym kącie spadku. Z kolei słupki to elementy pionowe, które w sposób bezpośredni podpierają zewnętrzną konstrukcję całego dachu. Słupki i krzyżulce montuje się zazwyczaj z pasami przy użyciu blach węzłowych, jednak istnieją również inne sposoby na ich mocowanie. Poszczególne części wiązarów drewnianych są ze sobą połączone w węzach. W związku z tym, że zimą dach podlega bardzo dużym obciążeniom, takie połączenie musi wyróżniać się odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi oraz małą podatnością na temperaturę aktualnie panującą. 

Warto wiedzieć, iż wiązary dachowe na więźbę domów jednorodzinnych tworzy się zazwyczaj z drewna. W niektórych przypadkach spotyka się również je z żelbetu lub ze stali. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy wybraniu stali lub żelbetu będzie trzeba wybudować ściany nośne, które będą odporne na przeciążenia. Niezbędne będzie także wybudowanie trwalszych fundamentów. 

 

Części więźby dachowej 

Wśród najważniejszych elementów więźby dachowej wymienia się:

  • krokiew – są to pochyłe belki, które pełnią rolę podstawy dla płatew lub łat. Do krokwi przymocowuje się pokrycie dachowe. Krokwie mocuje się razem z innymi elementami nośnymi dachu przy użyciu jętek;
  • płatwie – części konstrukcyjne dachu odpowiadające za przenoszenie obciążenia między pokryciem a krokwiami;
  • murłata – drewniana belka, którą umieszcza się na murze budynku. Przenosi obciążenia między konstrukcją dachu oraz murem nośnym budynku;
  • kleszcze – są one połączeniem dwóch elementów drewnianych, które zostały ułożone równolegle względem siebie;
  • zastrzał – drewniana belka umieszczona w więźbie dachowej. Ustawia się ją zazwyczaj w sposób skośny. Odpowiada za usztywnienie pionowych oraz poziomych elementów konstrukcji dachowej. 

 

Wiązary dachowe drewniane – gdzie się je wykorzystuje? 

Technologię wiązarową wykorzystuje się podczas budowania dachów, które w założeniu mają być bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Duży koszt wiązarów dachowych powoduje, iż w krajach o stosunkowo wysokich temperaturach w ciągu roku zazwyczaj się z nich rezygnuje. Podstawowym elementem decydującym o wybudowaniu wiązarów, jest śnieg. W krajach, w których zimy są obfite w opady śniegu, wiązary dachowe http://wiazary-kratowe.pl cieszą się bardzo dużą popularnością. Śnieg w czasie roztopów bardzo mocno zwiększa swoją masę, co może narazić dach na całkowite zniszczenie. 

 Na ryzyko zniszczenia dachu wpływają także silne wiatry. W porównaniu ze śniegiem, ma on o wiele większy wpływ na dachy charakteryzujące się wysoką spadzistością. Z powyższych względów, wiązary dachowe najczęściej buduje się w krajach o klimacie umiarkowanym – dotyczy to zatem Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej oraz Australii. Wysokie koszty wyprodukowania oraz nieodpowiednie warunki atmosferyczne powodują, iż wiązary dachowe bardzo rzadko spotyka się we wschodniej Rosji oraz Azji. W ostatnim czasie powstaje jednak coraz więcej konstrukcji wiązarów dachowych prefabrykowanych, które oferowane są w znacznie niższych cenach, dlatego w niedługim czasie możemy spodziewać się obniżki cen. 

Technika prefabrykacji, która spowodowała prawdziwą rewolucję w budowaniu domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, dotyczyła oczywiście także dachów. Mimo tego, iż technologia budowania dachu z wykorzystaniem części prefabrykowanych nie cieszy się jak na razie dużą popularnością co taka sama budowa ścian nośnych, to jednak cały czas zyskuje ona coraz szersze uznanie na całym świecie.