Wynajem busów – jak dobrze wybrać?

Czasami samochód nie wystarczy do tego, byśmy zabrali większą grupę osób. Oczywiście krążą miejskie legendy o tym, jak to dwanaście osób zmieściło się do Fiata 126p, ale lepiej nie wypróbowujmy cierpliwości policjantów. Zamiast tego, możemy zdecydować się na wynajem busów. To tania i dobra opcja dla firm i osób prywatnych.

Przyjmijmy taką sytuację: chcemy zorganizować konferencję w innym mieście. Wypadałoby, aby gości przewieźć w komfortowy sposób. Wynajmujemy wtedy busa z taką ilością miejsc, jaka mniej więcej będzie nam potrzebna. Wszystko odbywa się na czas, tanio i wygodnie. Są również inne okazje: wesela, chrzciny, urodziny. Czasami restauracja, w której odbywa się impreza, położona jest na obrzeżach miasta. Ponownie przydaje się wynajem busów Szczecin, które szybko zawiozą zaproszonych do miejsca przeznaczenia i jeszcze odwiozą ich z powrotem. Zacznijmy jednak od początku. Powiedzmy, że potrzebny jest nam niewielki bus dla dziewięciu osób (z kierowcą włącznie). Kto może go prowadzić? Każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B. Jeśli mamy więc uprawnienia, możemy wsiąść za kółko i samemu dojechać na miejsce. Jednak gdybyśmy chcieli już większy samochód, potrzebne jest prawo jazdy kategorii D.

wypożyczalnia samochodów w Szczecinie
wypożyczalnia samochodów w Szczecinie

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wynajem busów? Przede wszystkim uzbroimy się w w informacje się o warunkach umowy z wypożyczalnią. Na pewno będzie wymagany dowód osobisty lub paszport. Firma może również mieć swoje regulacje co do limitu kilometrów. Musimy upewnić się, ile zapłacimy po przekroczeniu narzuconej z góry liczby. Istotną kwestią jest również poziom paliwa w baku. Zazwyczaj musi być ona taka sama, jak przed wyjazdem – w przeciwnym razie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami. Dodatkowo, warto uwzględnić takie rzeczy, jak konieczność wynajęcia kierowcy. Jeśli chcemy sami prowadzić busa, powinniśmy to zawrzeć w umowie. Jeśli mamy własnego kierowcę, jego imię i nazwisko również musi się tam pojawić. Gdybyśmy chcieli wyjechać zagranicę, trzeba to ustalić z wypożyczalnią.

Gdyby zdarzyło się tak, że nieszczęśliwie będziemy mieli stłuczkę na drodze, właściciele samochodu nie będą mieli do nas o to pretensji, pod warunkiem, że nie my będziemy sprawcami. W takiej sytuacji należy wziąć od tego, który wypadek spowodował, odpowiednie oświadczenie oraz numer polisy. Trzeba również zadzwonić do miejsca, w którym wynajęliśmy busa. Dobrym pomysłem będzie także powiadomienie policji.

Załóżmy jednak, że zamarzył się nam firmowy wyjazd zagranicę. Wynajem busów byłby w tym momencie najlepszą opcją, bowiem jazda pociągiem z bagażami w tyle osób może okazać się uciążliwa. Koszty też są niższe, bo można je rozłożyć na kilka osób. Wygoda – nieopisana. Można  podjechać pod dom każdej osoby, poczekać na kogoś, kto się spóźni, zatrzymać w każdym momencie. Jeśli zgłodniejemy, zatrzymujemy się pod jakąś restauracją, nie jesteśmy skazani na kanapki. Osoby palące także będą nam bardzo wdzięczne. Jak widać, same plusy!

Wynajem busów osobowych Szczecin to także doskonała opcja na wesele. Były mi znane przypadki, że ktoś wynajmował specjalnie taksówki dla każdej grupy gości, pieniądze, które musiał za to zapłacić, były ogromne. Tymczasem kilka busów może rozwieźć wszystkich na miejsce o dowolnej godzinie. Zawiezie ich też spod kościoła, a potem będzie mógł przywieźć ich do domów, z adresu pod adres.

O czym musimy pamiętać, kiedy szukamy firmy pod wynajem busów? Przede wszystkim dowiedzmy się, czy posiadają odpowiednie licencje. Następnie, zapytajmy ich o ubezpieczenie. Każda szanująca się firma będzie je posiadała. Dobrze jest również zerknąć na stan techniczny pojazdów. Gdyby okazało się, że są stare, potencjalnie wadliwe, to poszukajmy innej.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest wzięcie dwóch numerów telefonu do właściciela. Kiedy wydarzy się coś niespodziewanego, powinniśmy mieć więcej niż jedną drogę do powiadomienia go. Warto również ustalić zasady na wypadek, gdybyśmy nie mogli oddać busa na czas. Nie chcemy sytuacji, w której będziemy musieli dopłacić za przekroczenie limitu.

Wiadomo, że im dłużej wynajmujemy busa, tym większa będzie kwota, którą mamy uiścić. Wszystko zależy też o rodzaju wynajmowanego pojazdu, ilości osób przez nas zabieranych i tym podobne. Jeśli zabieramy ze sobą kierowcę, cena również ulegnie zwiększeniu.

Jak ocenić, czy dana firma będzie odpowiadała naszym potrzebom? Oczywiście najlepiej przejechać się na miejsce, przeprowadzić krótki wywiad i rozmowę. Można poprosić również o możliwość jazdy próbnej, jeśli to my mamy być kierowcami. Jeśli nie, możemy spytać o możliwość poznania osoby, która będzie nas wiozła. Wynajem busów można również sprawdzić, przeglądając opinie danej firmy w sieci. Warto zapytać też znajomych, czy mają jakieś godne polecenia miejsca.
Reasumując: wynajem busów jest ciekawą opcją, którą trzeba rozważyć, gdy wybieramy się w dłuższą podróż z większą ilością osób. Sumarycznie będzie to bowiem tańsza i wygodniejsza alternatywa dla autobusów i pociągów, przydatna na dużych imprezach rodzinnych oraz firmowych.