Warsztat samochodowy – najlepszy pomysł na biznes w XXI wieku

Własny warsztat samochodowy – dobry pomysł na biznes? Tego typu pytania zadaje sobie bardzo wiele osób, które planują uruchomienie własnej działalności gospodarczej. W chwili obecnej ogólnoświatowe trendy są takie, że liczba samochodów w najbliższych latach prawdopodobnie bardzo mocno wzrośnie. To z kolei jest równoznaczne z tym, że popyt na usługi związane z naprawianiem samochodów nieustannie będzie rósł. Ci, którzy zdecydują się na to, aby uruchomić własny warsztat samochodowy, z pewnością nie będą żałowali podjętej decyzji . Ryzyko niepowodzenia takiego biznesu jest naprawdę niewielkie. Uruchamiając swój własny warsztat samochodowy trzeba jednak pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Oto kompletne kompendium wiedzy dla osób, które chciałyby w przyszłości utworzyć swój własny warsztat samochodowy. 

 

Liczba samochodów w Polsce – aktualne statystyki

Co roku pojawiają się nowe statystyki dotyczące liczby samochodów w naszym kraju. Są one wręcz zatrważające. Mimo tego, iż nieustannie zachęca się ludzi do porzucenia własnego samochodu na rzecz komunikacji publicznej, mało kto decyduje się na wsłuchanie się w tego rodzaju głosy. W 2018 roku w każdym dniu roboczym było rejestrowanych średnio kilka tysięcy samochodów. Liczba zarejestrowanych samochodów na jednego mieszkańca w polskiej stolicy kilkukrotnie przewyższa liczby zarejestrowanych samochodów w innych europejskich oraz światowych stolicach.

Nasze społeczeństwo bardzo stawia na wygodę. W wielu polskich rodzinach jest nawet po kilka samochodów. Nic nie wskazuje na to, aby powyższy trend miał ulec jakiejkolwiek zmianie w ciągu kilku najbliższych lat. To z kolei oznacza, że popyt na usługi oferowane przez warsztaty samochodowe cały czas będzie rósł. Założenie własnego warsztatu samochodowego to strzał w dziesiątkę. 

 

Własny warsztat samochodowy – jak go założyć? Najważniejsze porady i wskazówki 

Czy założenie własnego warsztatu samochodowego https://readyauto.pl/oferta/diagnostyka-samochodowa-szczecin/ jest proste? Niekoniecznie. Podstawowa rzecz, o jakiej koniecznie należy wiedzieć, to fakt, iż założenie własnego warsztatu samochodowego przebiega dokładnie tak samo jak przy otwieraniu zdecydowanej większości firm. Mowa tutaj oczywiście o wybraniu optymalnej formy prowadzenia działalności, najlepszego opodatkowania, określeniu numeru PKD oraz o prawidłowym zarejestrowaniu całej działalności zgodnie ze wszystkimi aktualnymi wytycznymi określonymi przez polskiego ustawodawcę.

Do założenia własnego warsztatu samochodowego trzeba również posiadać szereg odpowiednich urządzeń, narzędzi a także oczywiście specjalne pomieszczenie, w którym będą realizowane naprawy samochodów. Warto jednak mieć świadomość tego, że do utworzenia własnego warsztatu nie jest konieczne posiadanie jakichkolwiek specjalnych zezwoleń, licencji czy certyfikatów. Każdy, kto ma taką ochotę, bez problemu może założyć swój własny warsztat samochodowy. 

 

Otworzenie własnego warsztatu samochodowego – jak się za to zabrać? 

Aby móc uruchomić swój własny warsztat samochodowy, trzeba oczywiście posiadać odpowiednie miejsce oraz wyposażenie, które będzie właściwie dopasowane do tego, jakie zakres usług https://readyauto.pl/oferta/czesci-zamienne/ chcemy świadczyć swoim przyszłym klientom. Okazuje się, że warsztat samochodowy można nawet z powodzeniem  założyć w swoim przydomowym garażu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że każdy uruchamiany warsztat samochodowy powinien spełniać wymagania dotyczące BHP. Mowa tutaj o prawidłowej wentylacji, właściwym oświetleniu oraz o posadzkach antypoślizgowych.

Z kolei w sytuacji, gdy na wyposażeniu danego warsztatu samochodowego miałyby znaleźć się urządzenia objęte dozorem technicznym – np. ciągniki, dźwigniki, suwnice czy żurawie, trzeba uzyskać specjalne zezwolenie, które pozwoli nam na ich eksploatację. Taki wniosek można złożyć w Urzędzie Dozoru Technicznego. 

 

Wybieramy formę prowadzenia działalności oraz formę opodatkowania firmy – które rozwiązania są najlepsze?

Niezwykle istotna kwestia to oczywiście wybór formy prowadzonej działalności a także formy opodatkowania. W chwili obecnej zdecydowanie najchętniej wybieraną formą prowadzenia działalności jest działalność jednoosobowa. Warto oczywiście wiedzieć o tym, że warsztat samochodowy może być prowadzony pod dowolnie wybraną, inną formą. Inne formy to na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka cywilna czy spółka jawna. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest tylko spółka partnerska, którą mogą zakładać wyłącznie przedstawiciele wolnych zawodów. 

Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza? Jest to przede wszystkim uzależnione od tego, jaki jest zakres realizowanej działalności gospodarczej. Najmniejsze warsztaty często decydują się np. na kartę podatkową. Jest to zdecydowanie najprostsza forma, w której stawka podatku jest zawsze określana z góry na cały rok przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Często obowiązuje również ryczałt, którego stawka (do określonej kwoty) wynosi zaledwie 8,5%, co jest niezwykle korzystną formą opodatkowania. Dla większych warsztatów zdecydowanie najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych. 

 

Polecamy: