Jak robić masaż?

Nie da się ukryć, że zmęczenie dotyka nas niemalże każdego dnia. Mamy wiele obowiązków, w konsekwencji po całym dniu jesteśmy niemalże wyczerpani. Aby zlikwidować uczucie ociężałości i ospałości warto zdecydować się na delikatny masaż. Jego wykonanie wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych i wymaga od nas pewnych umiejętności i doświadczenia. Co to jest masaż? Dlaczego warto zdecydować się na masaż? Jakie kosmetyki do masażu są niemalże niezbędne? Które techniki wykorzystać podczas masażu? Jakie rodzaje masażu możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest masaż?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat masażu, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, czym on tak właściwie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien zabieg fizjoterapeutyczny, który polega na tym, że sprężyście odkształcane są tkanki. Osoba masująca, w tym przypadku nazywana masażystą, jest w stanie wykonywać określone ruchy, które to powodują ucisk na tkanki. W zależności od tego, jaki rodzaj masażu jest wykonywany, a także jaki ma być końcowy efekt, masażysta musi skupić się na odpowiednim tempie i sile ruchów. Niezależnie do sytuacji, masaże wykonywane są w stronę serca. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednakże z praktycznego punktu widzenia ma to ogromne znaczenie. Wiele osób masuje w dowolną stronę, a jest to dość poważny błąd- niekiedy masaż może bardziej nam zaszkodzić, niż pomóc.

Dlaczego warto zdecydować się na masaż?

Ne bez przyczyny masaże cieszą się tak dużą popularnością. Współczesne życie jest bardzo zabiegane. Wiele osób musi radzić sobie z ponadprzeciętna presją, a także z nieustannym pośpiechem. Kiedy zbyt długo będziemy trwać w takim stanie, wówczas może mieć to bezpośredni wpływ na powstawanie schorzeń. Odpowiednio postępując bylibyśmy w stanie uniknąć niektórych z nich. Regularnie dochodzi do incydentów, że odpoczynek we własnym domu okazuje się niewystarczający. Niektóre osoby nie są w stanie się zrelaksować, bowiem myślą wciąż o rzeczach stresujących, o problemach i obowiązkach, które czekają na wykonanie. W takich przypadkach zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z masażu. Jest to doskonała szansa na to, by zrelaksować zarówno nasz umysł, jak i ciało. W konsekwencji możemy spodziewać się wielu pozytywnych efektów. Przede wszystkim poprawie ulega elastyczność ciała, a także zwiększa się zakres ruchów członków ciała. W dużym stopniu polega się samopoczucie osoby masowanej, jednocześnie redukowany jest stres. Warto wspomnieć o skutecznym złagodzeniu bólu, które normalne powodowane są przez skurcze. Są to jedynie niektóre z korzyści, które warto wziąć pod uwagę.

Jakie kosmetyki do masażu są niemalże niezbędne?

Nie da się ukryć, że podstawowe kosmetyki (m.in. balsamy, oliwki, kremy) są nieodłącznym elementem masażu. To właśnie one odpowiedzialne są za to, aby skóra nie uległa podrażnieniu podczas intensywnego pocierania. Dzieje się tak, bowiem pomiędzy dłonią a ciałem powstaje siła tarcia, a to prowadzi do tego, że zwiększa się temperatura. Co prawda podczas masażu leczniczego wyższa temperatura jest często wskazana, jednakże nie w takiej formie. Jeśli zdecydowalibyśmy się na pocieranie dłońmi nienatłuszczonej skóry, wówczas szybko będzie się czerwienić, stanie się podrażniona, zmęczona. To właśnie dlatego środki poślizgowe są tak istotne. Do masaży wykorzystywana jest dziecięca oliwka, która jest w stanie odżywić skórę dzięki witaminom.

Które techniki wykorzystać podczas masażu?

Warto wspomnieć o kilku podstawowych technikach masażu, które mogą być praktykowane podczas masażu wykonywanego w domu. Są one w pełni bezpieczne, nie wyrządzą krzywdy, są łatwe do wykonania, jednocześnie przynoszą wiele pozytywnych efektów. Największą popularnością cieszy się głaskanie. Jest to sposób na przyzwyczajenie skóry do dotyku- staje się ona gładsza, bardziej sprężysta. Jest to również sposób na obniżenie jej wrażliwości. Kolejną techniką jest rozcieranie. Wykonuje się duże, koliste ruchy, natomiast ciało masowane jest opuszkami palców, dłonią lub nadgarstkiem. Rozcieranie może być głębokie lub powierzchowne- w zależności od siły. Dużą popularnością cieszy się ugniatanie. Jest to niemalże szczypanie otwartą dłonią.

Jakie rodzaje masażu możemy wyróżnić?

W praktyce warto wyróżnić masaż klasyczny, masaż relaksacyjny, a także masaż leczniczy. Ten pierwszy stosowany jest na całym ciele lub jedynie na niektórych partiach mięśni. Jeśli chodzi o masaż relaksacyjny, to sprawdzi się dla tych wszystkich, którzy regularnie skarżą się na bóle mięśni i na powstające napięcia ze względu na siedzący tryb pracy. Masaż relaksacyjny pozytywnie wpływa na komfort psychiczny. Masaż leczniczy natomiast powinien być wykonywany jedynie przez doświadczonych specjalistów. Wymaga on bowiem ponadprzeciętnej wiedzy na temat anatomii ciała.