Jak sprawdzić rodzaj karty Mifare?

Jak sprawdzić rodzaj karty Mifare?

Jak sprawdzić rodzaj karty Mifare? Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest karta Mifare. Dla większości osób pojęcie to może być nieco enigmatyczne. Wbrew pozorom jej użycie jest stosunkowo powszechne, jednakże często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Co powinniśmy wiedzieć na temat karty Mifare? Jakie właściwości karty Mifare warto wyróżnić? Zagrożenia związane z korzystaniem z kart Mifare? Jakie rodzaje kart Mifare możemy wyróżnić i jak sprawdzić rodzaj karty? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co powinniśmy wiedzieć na temat karty Mifare?

Zapewne nie każdy wie, czym dokładnie jest karta Mifare, a także jakimi właściwościami się charakteryzuje. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować kartę Mifare, wówczas moglibyśmy z całą pewnością stwierdzić, że jest to pewien bezdotykowy standard karty, który po raz pierwszy został przedstawiony w 1994 roku. Już trzy lata później zdecydowano się na opublikowanie standard Pro. Tamtejsza karta charakteryzowała się tym, że posiadała specjalnie zaprojektowany mikroprocesor, a także koprocesor szyfrujący. Pięć lat później, czyli w 1999 roku zdecydowano się na wyprodukowanie kolejnej edycji. Tamtejsza karta została zabezpieczona poprzez wykorzystanie PKI. W 2000 roku powstał czytnik IC, natomiast już dwa lata później zdecydowano się na masową sprzedaż karty Mifare 4k. Warto jednak pamiętać o tym, że tamtejszy standard obowiązuje do dnia dzisiejszego. Dla wielu osób kwestia tego, w jaki sposób powstawała karta może okazać się niewystarczająca. Dlatego też warto wziąć pod uwagę ewentualne właściwości. W przypadku kart Mifare jest ich stosunkowo dużo.

Jakie właściwości karty Mifare warto wyróżnić?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżnić możemy stosunkowo dużo właściwości kart Mifare. Warto przeanalizować kwestię tego, jakie są mechanizmy związane z kontrolą danych. Otóż możliwe jest nie tylko kodowanie bitów, ale również ich zliczanie. Dość charakterystyczny jest 16-bitowy CRC. Warto wspomnieć o bezdotykowej transmisji danych, co jest w pełni satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o częstotliwość pracy, wówczas wynosi ona 13,56 MHz. Nie w sposób zapomnieć o szybkości odczytu danych- jest to około 100 ms, tak więc opóźnienia są niewielkie.

Zobacz także:

Dużą zaletą karty Mifare jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Wyróżniają się one trzystopniowym systemem uwierzytelnianie, co jest niezmiernie istotne i gwarantuje, że niepowołana persona nie dostanie się w nieodpowiednie miejsce. Każda karta Mifare wyposażona jest w kod PIN. Wszelkie dane są zakodowane w czasie trwania transmisji.

Zagrożenia związane z korzystaniem z kart Mifare?

Jak sprawdzić rodzaj karty Mifare?
Jak sprawdzić rodzaj karty Mifare?

Wcześniej wspomniane karty Mifare charakteryzują się dużym poziomem bezpieczeństwa. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że wyróżnić można wiele różnorodnych zabezpieczeń. Nie możemy jednak zapominać o kwestii tego, że korzystanie z kart Mifare wiąże się z pewnymi zagrożeniami. W 2009 roku opublikowano specjalistyczny raport, który dotyczył tego, jakie zagrożenia mogą wiązać się z korzystaniem z kart Mifare. Specjaliści z zakresu nowoczesnych technologii doszli do wniosku, że w niektórych przypadkach może dojść do skopiowania danych z karty Mifare w sposób zdalny. Niepokojące jest to, że tego typu czynność może nastąpić w krótkim czasie. Całość zajmuje bowiem maksymalnie minutę, jednak w zdecydowanej większości przypadków możliwe jest ściągnięcie danych w kilka sekund. Dużo zależy od tego, jakie umiejętności posiada osoba, która decyduje się na kradzież. Tego typu zjawisko może okazać się bardzo niebezpieczne. Tak więc korzystanie z karty Mifare wiąże się z niedużym ryzykiem. Dlatego tak ważna jest kwestia tego, aby zadbać o bezpieczeństwo. Udostępnianie karty nieodpowiednim i niepowołanym osobom może źle się skończyć. W praktyce jednak prawdopodobieństwo takiego ataku jest nieduże. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków nie musimy obawiać się zagrożenie. W przypadku kradzieży danych należy bezzwłocznie zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji.

Jakie rodzaje kart Mifare możemy wyróżnić i jak sprawdzić rodzaj karty?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że karty Mifare mogą występować w kilku charakterystycznych wersjach. Są one zróżnicowane przede wszystkim ze względu na różnorodność funkcjonalności. W konsekwencji na dzień dzisiejszy wyróżnić można karty Mifare Ultralight, Mifare DESfire, a także Mifare PLUS. Ta pierwsza jest jedynie kompatybilna z mało skomplikowanymi procesami.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku DESfire, bowiem posiada ona znacznie bardziej zaawansowane funkcje, które to umożliwiają zapis z różnorodnych źródeł. Jest to gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych. Karta Mifare PLUS bazuje natomiast na najnowocześniejszych technologiach. Ze względu na trzy poziomy bezpieczeństwa, są one uznawane za najbardziej optymalne.