Jak sprawdzić rodzaj karty Mifare? Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest karta Mifare. Dla większości osób pojęcie to może być nieco enigmatyczne. Wbrew pozorom jej użycie jest stosunkowo powszechne, jednakże często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Co powinniśmy wiedzieć na temat karty Mifare? Jakie właściwości karty Mifare warto wyróżnić? Zagrożenia związane z korzystaniem z kart Mifare? Jakie rodzaje kart Mifare możemy wyróżnić i jak sprawdzić rodzaj karty? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co powinniśmy wiedzieć na temat karty Mifare?
Zapewne nie każdy wie, czym dokładnie jest karta Mifare, a także jakimi właściwościami się charakteryzuje. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować kartę Mifare, wówczas moglibyśmy z całą pewnością stwierdzić, że jest to pewien bezdotykowy standard karty, który po raz pierwszy został przedstawiony w 1994 roku. Już trzy lata później zdecydowano się na opublikowanie standard Pro. Tamtejsza karta charakteryzowała się tym, że posiadała specjalnie zaprojektowany mikroprocesor, a także koprocesor szyfrujący. Pięć lat później, czyli w 1999 roku zdecydowano się na wyprodukowanie kolejnej edycji. Tamtejsza karta została zabezpieczona poprzez wykorzystanie PKI. W 2000 roku powstał czytnik IC, natomiast już dwa lata później zdecydowano się na masową sprzedaż karty Mifare 4k. Warto jednak pamiętać o tym, że tamtejszy standard obowiązuje do dnia dzisiejszego. Dla wielu osób kwestia tego, w jaki sposób powstawała karta może okazać się niewystarczająca. Dlatego też warto wziąć pod uwagę ewentualne właściwości. W przypadku kart Mifare jest ich stosunkowo dużo.
Jakie właściwości karty Mifare warto wyróżnić?
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżnić możemy stosunkowo dużo właściwości kart Mifare. Warto przeanalizować kwestię tego, jakie są mechanizmy związane z kontrolą danych. Otóż możliwe jest nie tylko kodowanie bitów, ale również ich zliczanie. Dość charakterystyczny jest 16-bitowy CRC. Warto wspomnieć o bezdotykowej transmisji danych, co jest w pełni satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o częstotliwość pracy, wówczas wynosi ona 13,56 MHz. Nie w sposób zapomnieć o szybkości odczytu danych- jest to około 100 ms, tak więc opóźnienia są niewielkie.
Zobacz także:
Dużą zaletą karty Mifare jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Wyróżniają się one trzystopniowym systemem uwierzytelnianie, co jest niezmiernie istotne i gwarantuje, że niepowołana persona nie dostanie się w nieodpowiednie miejsce. Każda karta Mifare wyposażona jest w kod PIN. Wszelkie dane są zakodowane w czasie trwania transmisji.
Zagrożenia związane z korzystaniem z kart Mifare?
Wcześniej wspomniane karty Mifare charakteryzują się dużym poziomem bezpieczeństwa. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że wyróżnić można wiele różnorodnych zabezpieczeń. Nie możemy jednak zapominać o kwestii tego, że korzystanie z kart Mifare wiąże się z pewnymi zagrożeniami. W 2009 roku opublikowano specjalistyczny raport, który dotyczył tego, jakie zagrożenia mogą wiązać się z korzystaniem z kart Mifare. Specjaliści z zakresu nowoczesnych technologii doszli do wniosku, że w niektórych przypadkach może dojść do skopiowania danych z karty Mifare w sposób zdalny. Niepokojące jest to, że tego typu czynność może nastąpić w krótkim czasie. Całość zajmuje bowiem maksymalnie minutę, jednak w zdecydowanej większości przypadków możliwe jest ściągnięcie danych w kilka sekund. Dużo zależy od tego, jakie umiejętności posiada osoba, która decyduje się na kradzież. Tego typu zjawisko może okazać się bardzo niebezpieczne. Tak więc korzystanie z karty Mifare wiąże się z niedużym ryzykiem. Dlatego tak ważna jest kwestia tego, aby zadbać o bezpieczeństwo. Udostępnianie karty nieodpowiednim i niepowołanym osobom może źle się skończyć. W praktyce jednak prawdopodobieństwo takiego ataku jest nieduże. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków nie musimy obawiać się zagrożenie. W przypadku kradzieży danych należy bezzwłocznie zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji.
Jakie rodzaje kart Mifare możemy wyróżnić i jak sprawdzić rodzaj karty?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że karty Mifare mogą występować w kilku charakterystycznych wersjach. Są one zróżnicowane przede wszystkim ze względu na różnorodność funkcjonalności. W konsekwencji na dzień dzisiejszy wyróżnić można karty Mifare Ultralight, Mifare DESfire, a także Mifare PLUS. Ta pierwsza jest jedynie kompatybilna z mało skomplikowanymi procesami.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku DESfire, bowiem posiada ona znacznie bardziej zaawansowane funkcje, które to umożliwiają zapis z różnorodnych źródeł. Jest to gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych. Karta Mifare PLUS bazuje natomiast na najnowocześniejszych technologiach. Ze względu na trzy poziomy bezpieczeństwa, są one uznawane za najbardziej optymalne.