Właściwości srebra próby 925

Wartość biżuterii określa się po próbie kruszcu. Im wyższa próba, tym większa wartości dzieł sztuki jubilerskiej. Nie istnieje biżuteria wykonana w stu procentach ze srebra, ponieważ ten kruszec jest bardzo miękki. Dzięki domieszkom innych metali srebrne produkty jubilerskie stają się twardsze i bardziej wytrzymałe podczas noszenia. Srebro 925 to ceniona przez jubilerów próba, którą określa się wyroby zawierające aż 92,5% czystego srebra. Warto poznać metody rozpoznawania srebra, ponieważ na rynku jest wiele egzemplarzy wyrobów biżuteryjnych udających srebro lub wykonanych z kruszcu gorszej próby, co naraża kupujących, którym zależy na zakupie srebrnej biżuterii na rozczarowanie. Często można spotkać jedynie posrebrzaną biżuterię.

Proste sposoby rozpoznawania srebrnej biżuterii

Srebrna biżuteria jest prosta w identyfikacji.  Pierwszym testem zastosowanie większego magnesu. Srebro 925 jest diamagnetyczne to znaczy, że nie reaguje na magnes. Jeżeli kupujący obserwuje reakcję  magnez, to oznacza, że w wyrób jubilerski wykonano z większą domieszką metali nieszlachetnych. Jeżeli srebrna biżuteria nie wykaże reakcji magnez nie oznacza, że jest bezwartościowa. Wręcz przeciwnie – może być wykonana z platyny, która jest paramagnetykiem, to znaczy, że przyciąga magnez i jest o wiele wartościowszym kruszcem niż srebro. Nikt nie podrabia tańszego srebra droższą platyną. Sytuacja, że srebrna biżuteria okazuje platynowa, jest możliwa jedynie w przypadku dziedziczonej biżuterii. Na rynku jubilerskim wyroby z platyny są zdecydowanie droższe od srebrnej biżuterii. Srebro 925 jest miękkim kruszcem. Kolejnym sposobem na sprawdzenie próby  nie wymagającym użycia żadnego profesjonalnego sprzętu, który można przeprowadzić dyskretnie jest delikatne zarysowanie powierzchni biżuterii paznokciem – przy tak wysokiej próbie zazwyczaj pozostaje na niej nieduży ślad.  Próbę srebra można sprawdzić po zapachu wybranej rzeczy. Srebro 925 jest całkowicie bezwonne. Jakikolwiek metaliczny zapach może świadczyć o większej domieszce miedzi. W takim przypadku próba kruszcu srebra jest niższa i obniża się wartość biżuterii.  Następną metodą sprawdzenia próby srebra jest stuknięcie monetą. Srebro 925 wyda charakterystyczny dźwięk. Jeżeli nie usłyszymy dźwięku, to mamy do czynienia z niższą próbą kruszcu. Metoda dźwiękowa jest najmniej skuteczna ze wszystkich powyżej przedstawionych sposobów identyfikacji srebrnej biżuterii.

Profesjonalne metody sprawdzenia kruszcu

Metody domowe mogą pomóc przy zakupie srebrnej biżuterii i w wielu przypadkach zapobiec zakupowi wyrobu gorszego gatunku. Jeżeli po zakupie biżuterii właścicielka ma jakiekolwiek wątpliwości co do próby kruszcu i wartości srebrnej rzeczy, to może sprawdzić przedmiot u profesjonalisty. Jubilerzy mają swoje dokładne metody na sprawdzenie próby kruszcu. Pierwszą z nich jest wyliczenie gęstości z pomocą miary jubilerskiej oraz identyfikację z zastosowaniem kamienia probierczego.  Bardzo skuteczną metodą na rozpoznanie próby srebra jest odczytanie oznaczeń probierczych, z których jasno wynika, z jakiej próby została wykonana biżuteria. Oznaczenia dają klientce wiedzę i możliwość decyzji, czy próba srebra spełnia jej oczekiwania. Pewność w stosunku do próby srebra daje kupowanie bizuterii w sprawdzonych punktach sprzedaży, np.: w salonach znanych firm jubilerskich. Oznaczenie próby musi być widoczne na wyrobie, choć jest to maleńki napis i wiele osób potrzebuje lupy, aby go odczytać. Aby nie dać się oszukać przy zakupie srebrnej biżuterii należy orientować się w cenie kruszcu. Produkcja biżuterii to naprawdę drogi proces i raczej nie ma mowy o nadzwyczajnych promocjach. Nie można kupić srebrnego łańcuszka wysokiej próby za 20 zł. To jest nierealne.

Jak sprawdzić próbę w przypadku odziedziczonej biżuterii?

Kupując biżuterię samodzielnie, zazwyczaj sprawdza się próbę. W przypadku dziedziczonej biżuterii nie zawsze jest pewność, że biżuteryjne cudeńka są srebrne. Zawsze należy szukać oznaczenia próby. W przypadku wyrobów starszych może być to utrudnione i najpierw trzeba wyczyścić biżuterię.  Jeżeli nie znajdziemy oznaczenia próby, można spróbować zidentyfikować przedmiot za pomocą jednego lub kilku wspomnianych wyżej sposobów. Nie dają one stuprocentowej pewności co do próby. Najlepszym rozwiązaniem jest pokazanie biżuterii specjaliście, czyli jubilerowi, który określi rodzaj próby i wartość pokazanych przedmiotów. W przypadku sklepów internetowych, warto wybierać tylko oferty sprawdzone. 

Zapinkowe oszustwo

Kupując srebrną biżuterię należy zwrócić uwagę na próbę na zapince.  Może zdarzyć się sytuacja, że jest najwyższą próbą, podczas gdy reszta wyrobu wykonana jest z niższej próby. Jeżeli oznaczenie próby znajduje się jedynie na zapince, to lepiej dokładnie rozważyć zakup tego egzemplarza.
Srebrna biżuteria jest stonowana, trafia w gust niemal każdej osoby i jest zawsze na topie. Niestety, na rynku jest dużo imitacji tego kruszcu, dlatego przed zakupem powinno się dokładnie sprawdzić wybraną rzecz.