Czy licencja potrzebna jest zarządcy nieruchomości?

Czy licencja potrzebna jest zarządcy nieruchomości? Praca na stanowisku administrator budynków może dać naprawdę dużo satysfakcji. Chociażby dlatego, że ma się nieustanny kontakt z ludźmi. Tylko że do tej pory taki zawód mogły wykonywać określone osoby. Takie, które posiadały stosowną licencję. Czy coś się w tej kwestii zmieniło? A może nie jest to już tak zamknięte środowisko? Czas na to, aby przyjrzeć się zawodowi administratora nieruchomości.

Licencja na administratora nieruchomości

Bycie administratorem wiąże się z ogromną ilością obowiązków. Można więc powiedzieć, że egzamin na licencję, która uprawnia do wykonywania tego zawodu, była tak naprawdę sprawdzianem wytrzymałości. Tak, bowiem osoby, które chciały się w tym zawodzie sprawdzić, w pierwszej kolejności musiały odbyć roczny kurs w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami. Kolejnym krokiem był egzamin, który odbywał się przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną w Warszawie. Kolejnym obowiązkiem była odpowiednia praktyka zawodowa. Tylko osoby, które mogły pochwalić się niekaralnością, mogły pretendować na stanowisko zarządcy.

To nie wszystko, ponieważ zgodnie z Dz.U. z 2008 r. nr 80, poz. 475, ze zm., zarządca musiał dbać o swoje ciągłe doskonalenie zawodowe. Przykre? Dużo obowiązków? Może tak, ale z drugiej strony tylko naprawdę doskonale przygotowani ludzie podchodzili do wykonywania tego zawodu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury sprawiło, iż w ciągu roku trzeba było odbyć określoną ilość szkoleń, aby móc dalej uprawiać zawód zarządcy.

Zmiany prawne

Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem 2014 roku. Do końca 2013 roku obowiązywało wyżej wymienione prawo. Potem, w związku ze zmianami w przepisach, licencja do wykonywania zawodu nie była potrzebna. Od tej pory do dnia dzisiejszego zarządcą nieruchomości może zostać każda osoba. Nie jest potrzebne żadne specjalne wykształcenie, chociaż i tak- bez niej nikt nie jest w stanie poradzić sobie na rynku nieruchomości.

nieruchomości zarządzanie Warszawa
nieruchomości zarządzanie Warszawa

Teraz wystarczy tylko ukończyć podstawowy etap edukacji, aby móc zostać administratorem. O ile wcześniej potrzebne były studia wyższe, o tyle teraz nie są one w ogóle potrzebne. Tak naprawdę szkoła podstawowa i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej należy zaliczyć do obowiązkowych wymogów. Niekoniecznie trzeba zakładać od razu samodzielnie firmę, ponieważ można zatrudnić się u kogoś. Pomoże to zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które może być przydatne, jeżeli chodzi o własną firmę w przyszłości.
Może dla niektórych takie zmiany okazały się korzystne, ale pracę straciły osoby, jakie zasiadały w Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Wraz z ich zlikwidowaniem, ich rolę przejęły sądy powszechne. Okazało się to wielkim utrudnieniem dla wielu osób, które korzystały z usług zarządcy. Ciężej jest udowodnić, jeżeli ze strony administratora dojdzie do jakichś uchybień. Każde rozwiązania mają więc swoje zalety, jak również wady.

Czy warto jednak posiadać licencję?

Czy zniesienie konieczności licencji jest dobre? Są zwolennicy, jak również przeciwnicy tego typu rozwiązań. Tak, niektóre osoby są na za takim rozwiązaniem, ponieważ sami mogą wykazać się w tym zawodzie. Pomimo braku odpowiedniego wykształcenia, praca na tym stanowisku idzie im naprawdę dobrze. Wystarczy odpowiednia wiedza, którą nabyli na samym początku, aby móc się teraz wykazać.

Tylko że rosnąca ilość spraw sądowych, które odnoszą się do nieprawidłowego administrowania, jest dowodem na to, iż dzieje się coś złego. Pomimo tego, że ktoś ma chęci i tak mu nie wychodzi. Klient widzący zarządcę, który sobie nie razi, chce dochodzić swoich praw. Czy mu się to uda? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jak dokładnie skonstruowana jest całościowa umowa.
Dlatego też osoby, które są zainteresowane współpracą z taką osobą sprawdzają, czy posiada ona kierunkowe wykształcenie. Licencja nie jest potrzebna, ale liczy się to, aby w sposób umiejętny podchodzić do wykonywanych zadań. W końcu będzie to pewnik tego, że cała nieruchomość będzie zarządzana w odpowiedni sposób. Niczym nie będzie trzeba się martwić.

Obowiązki administratora nieruchomości

Co prawda, przepisy prawne mocno się zmieniły, ale nie oznacza to faktu, że zmieniły się obowiązki zarządcy. Może i nie są one już tak rygorystycznie pilnowane, ale nadal można powiedzieć, że zgadza się wszystko to, o czym mówiło się przed deregulacją prawa. Na nudę administrator nieruchomości na pewno nie będzie narzekał.
Lista jego obowiązków rozpoczyna się o dbanie o całościową wspólnotę. Utrzymywanie porządku na klatkach schodowych, regularne jej czyszczenie, czy też dbanie o zieleń przylegającą do budynku. Zarządca musi również pilnować, jeżeli okaże się, że należy wykonać remontu. Administrator musi przede wszystkim dbać o komfort i wygodę najemców. Jeżeli o to zadba, to klient a z nim mieszkańcy, na pewno będą zadowoleni z jego usług.
To, co nie zmieniło się pod żadnym względem, to ochrona interesów osób, które z takich usług na co dzień mieszkają. Dzięki temu będzie można bowiem liczyć na zaufanie swoich klientów i dobrą opinię.