Zdrowszy styl życia wiąże się z wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli pracujesz w biurze, zapoznaj się z najbardziej skutecznymi poradami. Wtedy będziesz bardziej produktywny i energiczny.
Podstawowa wiedza
Na początek wprowadź się w dobry nastrój. Zmotywuj się do właściwego odżywiania. Aby wprowadzić odpowiednie zmiany, musimy najpierw zrozumieć swoje nawyki żywieniowe i wzorce. Dobrym pomysłem może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego przez jakiś czas. Następnie dokładnie przeanalizujmy otrzymane wyniki. Możemy też sporządzić notatki o swoim harmonogramie dnia. Wtedy lepiej zidentyfikujemy wzorce. Na przykład możemy zauważyć, że jemy niezdrowo, gdy jesteśmy zdenerwowani albo przed wielkim wydarzeniem.
Nauczymy się zasad odżywiania. Uważnie czytajmy etykiety na opakowaniach. Sięgajmy po produkty z najkrótszymi i najbardziej zrozumiałymi etykietami. Zainspirujmy się blogami i stronami internetowymi o diecie. Zapiszmy się do odpowiednich newsletterów i grup na Facebooku.
Musimy też zrozumieć, że właściwe odżywianie nie powinno być postrzegane jako tortura. Nie jest też tak skomplikowane, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Na początku może być ciężko. Potrzebujemy również trochę czasu, aby dostosować się do nowych zmian w nawykach żywieniowych. Szybko jednak przyswoimy tę wiedzę. Może nam pomóc dobry catering dla firm.
Nie omijajmy śniadania
Aby zwalczyć napady głodu, zaopatrzmy się w zdrowe, niskokaloryczne i pożywne przekąski. Możemy wybrać batony proteinowe lub mała garstka orzechów. Jeśli w pracy mamy lodówkę, możemy kupić beztłuszczowy jogurt, świeże warzywa i owoce. Zaopatrzmy się też w butelki z wodą. Takie przekąski są o wiele zdrowsze od tych, które możemy kupić w automatach.
Trzymajmy jedzenie z dala od biurka i poza zasięgiem wzroku. Wtedy nie będzie Cię kusiło, żeby znów zjeść. Dobrą przekąską mogą być płatki owsiane z jagodami, jogurt grecki z truskawkami, marchewka z hummusem, jabłko i masło orzechowe.
Właściwe nawodnienie organizmu
W ciągu dnia postaraj się pić co najmniej 1,5-2 litry płynów, najlepiej wody. Postaw rano na biurku dużą butelkę wody i postaraj się ją wypić, zanim wyjdziesz do domu. Woda pozwala lepiej myśleć, koncentrować się i skupić.
Zwracajmy uwagę na to, co jemy w biurze
Powinniśmy kontrolować to, co jemy w biurze. Możemy spędzić trochę czasu wieczorem na ugotowanie pysznego posiłku. Jeśli jednak nie mamy czasu, zawsze możemy wybrać catering dla firm.
Planujmy z wyprzedzeniem
Układajmy menu przynajmniej na tydzień. W ten sposób będziemy łatwiej zarządzać budżetem i kontrolować sposób odżywiania. Możemy włączyć do diety więcej warzyw i owoców, nie tylko w domu, ale też w biurze. Możemy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Zainspirujmy się blogami i stronami internetowymi. Możemy też opracować własne przepisy dietetyczne.
Nie podjadajmy. Nie jedzmy przy biurku, tylko w jakimś innym spokojnym miejscu. Nie siedźmy cały czas przy biurku. Co jakiś czas wstańmy i się przespacerujmy. Pamiętajmy o aktywności fizycznej po pracy.
Co jeść, aby zwiększyć wydajność?
Jesteś tym, co jesz. Wielu ekspertów twierdzi, że to zdanie jest w pewnym stopniu prawdziwe.
Ryby są świetne. W szczególności wybierajmy makrele, pstrągi, śledzie, tuńczyki i łososie. Są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki temu poprawiają pamięć.
Jagody są bogate w przeciwutleniacze. Im ciemniejsza jagoda, tym więcej zawiera antyutleniaczy. Dlatego są doskonałe, jeśli chcemy poprawić pamięć i zdolności motoryczne.
Wybierajmy też pomarańcze. Oprócz tego, że są smaczne, są pełne mono-nienasyconych tłuszczów. Są odpowiedzialne za zdrowy przepływ krwi, główny warunek prawidłowej pracy mózgu.
Ciemna czekolada (70% kakao lub więcej) sprawi, że poczujesz się świeżo i pełny energii. Możemy też lepiej się skoncentrować.
Orzechy są idealne dla naszego mózgu. Znajdują się w nich kwasy tłuszczowe omega-3, które sprzyjają lepszej koncentracji. Jeśli orzechy włoskie są dla nas za gorzkie, możemy je wymieszać z miodem.
Cholina zawarta w jajku zwiększa pamięć i poprawia czas reakcji.
Brokuły są bogate w witaminę K. Poprawia myślenie, wyobraźnię, zapamiętywanie i uczenie się nowych rzeczy.
Pamiętajmy też o szpinaku. Może znacznie poprawić zdolność uczenia się i zdolności motoryczne. Banany są prawdopodobnie jednym z najzdrowszych słodyczy. Nasz mózg działa lepiej, jeśli dostarczymy 25 gramów glukozy do krwiobiegu. Taka właśnie ilość znajduje się w bananach. Dzięki nim zdecydowanie poprawimy swoją wydajność.
Nie wszystkie napoje zawierające kofeinę są sobie równe. Istnieje wiele dobrych powodów, dlaczego powinniśmy wybrać zieloną herbatę, a nie kawę. Przede wszystkim zapewnia równomierny i stabilny zastrzyk energii, bez nadmiernego pobudzania nadnerczy.
Czego powinniśmy unikać?
Przede wszystkim od razu odrzućmy fast food. Obniża poziom energii i powoduje senność. Unikajmy też posiłków zawierających dużo cukru. Mimo, że nasz mózg potrzebuje glukozy, aby prawidłowo funkcjonować, zbyt duża ilość glukozy może obniżyć naszą wydajność. Głodzenie i omijanie śniadania jest jeszcze gorsze niż niezdrowe jedzenie Sprawia, że przetwarzamy wolniej informacje i wolniej reagujemy.