Chcesz wypożyczyć auto? Przeczytaj co warto wiedzieć

Chcesz wypożyczyć auto? Przeczytaj co warto wiedzieć

Chcesz wypożyczyć auto? Przeczytaj co warto wiedzieć: wypożyczanie samochodów busów  na kilka dni nie stanowi już w Polsce żadnej nowości, choć wciąż jest sporo osób, które nie wiedzą dokładnie, jak funkcjonuje ten biznes. Wypożyczanie samochodów wciąż kojarzy się z pewnego rodzaju luksusem, czymś drogim i przeznaczonym tylko dla zamożnych osób. A wcale nie musi tak być. Wystarczy tylko dobrze zorientować się na rynku i wybrać odpowiednią do swoich możliwości finansowych ofertę.

Skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów http://www.readyrent.pl/wynajem-busow-szczecin.html może pozwolić podczas wakacji na zwiedzenie większej liczby ciekawych miejsc lub znacząco obniżyć sam koszt podróży. Na miejsce możemy udać się tanim środkiem transportu, nie eksploatować tym samym własnego samochodu, a później wynająć samochód z wypożyczalni.

Jeśli zdecydujemy się na wynajem samochodu, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak działa prawo w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu, jego uszkodzenia czy ubezpieczenia.

Kto może skorzystać z usług wypożyczalni samochodów?

Chcesz wypożyczyć auto? Przeczytaj co warto wiedzieć
Chcesz wypożyczyć auto? Przeczytaj co warto wiedzieć

Co może zdziwić niektórych czytelników, nie każdy kierowca może wypożyczyć samochód, choć ograniczenia są ustalane indywidualnie przez daną firmę. Młodzi kierowcy, który dopiero co uzyskali prawo jazdy, mogą mieć spore problemy z wypożyczeniem samochodu czy wypożyczaniem autolawet http://www.readyrent.pl/wynajem-busow-szczecin.html. Czasem wynajem konkretnych modeli samochodów jest uzależnione od wieku kierowcy i roku wydania prawa jazdy. Dla przykładu, niektóre firmy zastrzegają, że kierowca mający dziewiętnaście lat może wypożyczyć  tylko samochody klasy mini i kompakt, podczas gdy starszy kierowca z prawem jazdy ważnym od kilku lat, może wybierać z wyższej klasy samochodów i pakietów VIP.

Karta kredytowa – warunek konieczny przy wypożyczeniu samochodu

Klient chcący wypożyczyć samochód powinien mieć przy sobie, oczywiście prawo jazdy, ale i dokument ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport) oraz kartę kredytową. Niektóre wypożyczalnie samochodów wymagają nawet dwóch kart kredytowych w przypadku wynajmu samochodów z wyższej półki, takich jak najnowsze modele BMW.

Firma wypożyczająca samochód w Szczecinie https://automaks.pl/ dodatkowo obciąża kaucją kartę kredytową klienta w taki sam sposób, jaki robią to hotele, które oferują mini-bary w pokojach. Kaucja zależy od modelu wybranego samochodu lub polityki firmy. Po oddaniu samochodu, kaucja jest zwracana. W przypadku uszkodzenia pojazdu, wypożyczalnia potrąca pieniądze z kaucji za konieczne naprawy.

Co klient może, a czego nie może?

Tak jak w przypadku każdej wypożyczanej rzeczy, tak i w przypadku samochodów, sprzęt musi wrócić do właściciela czysty i niezniszczony. Klient ponosi konsekwencje za brudne wnętrze samochodu, ślady po papierosach, wybite lusterko czy uszkodzone wycieraczki. Każda wypożyczalnia oddaje klientowi samochód z pełnym bakiem i tak samo, klient powinien oddać samochód z uzupełnionym paliwem. W przypadku nie spełnienia tego warunku, właściciel wypożyczalni dolicza dodatkową opłatę za paliwo, według cennika, do którego klient ma wgląd. Oczywiście opłaty parkingowe czy ewentualne mandaty, obciążają konto kierowcy, nie firmy wypożyczającej samochód.

W przypadku wypadku drogowego, który został spowodowany przez innego kierowcę, klient wypożyczalni nie ponosi żadnych konsekwencji, a sprawa rozstrzygana jest pomiędzy sprawcą a wypożyczalnią samochodów. Warto jednak pamiętać, że w takich sytuacja należy zawsze wezwać policję. Jeśli natomiast to osoba wypożyczająca samochód spowodowała wypadek lub sprawca wypadku jest nieznany, sprawa staje się o wiele poważniejsza. Tyczy się to również zdarzeń losowych, związanych z pogodą. Sytuacje tego typu wymagają konsultacji ze specjalistami, technikami i w zależności od wyników ekspertyzy, klient może zostać obciążony dodatkowymi kosztami naprawy samochodu.

W przypadku kradzieży, wypożyczalnia obciąża klienta dodatkowymi kosztami na podstawie udziału własnego w szkodzie (ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży). Koszty zależą od klasy samochodu. Natomiast wszelkie wady nieujawnione samochodu, które przeszkadzają w jeździe powinny zostać zgłoszone wynajmującemu. W takim przypadku klient otrzymuje auto zastępcze oraz – czasem – rabat.

Ceny wypożyczenia samochodu

Trudno ustalić średnią cenę za wypożyczenie samochodu. Wszystko zależy od planu biznesowego danej firmy, ilości klientów oraz jej lokalizacji. Wiadomo, że ceny wynajmu samochodu w okresie wakacyjnym w turystycznych miejscowościach będą wyższe, niż w przypadku terenów mniej uczęszczanych przez turystów. Choć warto dodać, że nie zawsze jest to reguła.

Wypożyczalni samochodów jest coraz więcej i stają się coraz popularniejsze, co wymusza rywalizację i konkurencyjne ceny. Warto mieć to na uwadze i wybrać najlepszą ofertę. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że często wypożyczenie samochodu na dłuższy okres okazuje się tańsze niż na dobę. Cena zależy również od klasy samochodu. Dla przykładu, cena za Mercedesa C-Class oscyluje w granicach 200 zł za dobę, Skoda Citigo to koszt około 85 zł za dobę, natomiast Ford Focus Kombi diesel może kosztować 160 zł za dobę. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, warto wcześniej zarezerwować samochód, dzięki czemu możemy zdobyć korzystny rabat.