Wybierasz się na Sardynie? Przeczytaj, co powinieneś zobaczyć!

Wakacje na Sardynii. Co powinniśmy zobaczyć na Sardynii?

Plaża Cala Goloritze naprawdę robi wrażenie. Na południowym krańcu znajdują się dziwaczne formacje wapienne, które odróżniają się od klifu.

Cala Goloritze

Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim Monte Caroddi lub Aguglia. Jest to 148-metrowa igła skalna, uwielbiana przez miłośników wspinaczek. Możemy tutaj dopłynąć lub statkiem, lub przespacerować się z Altopiano del Golgo, po pięknym 3,5-kilometrowym szlaku Cala Goritze. Należy pamiętać, że sama plaża jest niewielka i latem może być zatłoczona.

Gola Su Gorropu

Najbardziej spektakularny wąwóz Sardynii jest otoczony przez wapienne ściany, o wysokości do 500 metrów. Występuje tu endemiczna i zagrożona roślina Aquilaria nuragica, a w spokojniejszych miejscach możemy zobaczyć muflony i złote orły. Z korytarza rzeki Rio Flumineddu możemy wędrować około 1 km do wąwozu, pełnego głazów. Nie potrzebujemy tutaj sprzętu wspinaczkowego. Podążajmy za znakami. W pobliżu najwęższego punktu (zaledwie 4 m szerokości) docieramy do wspaniałego Hotelu Supramonte. Musimy się nastawić na wyczerpującą wspinaczkę po pionowej 400-metrowej skalnej ścianie.

Sanktuarium i Bazylika di Nostra Signora di Bonaria

Ten kompleks religijny, będący ukoronowaniem wzgórza Bonaria, znajduje się około 1 km na południowy wschód od Via Roma. Jest niezwykle popularnym miejscem pielgrzymek. Pielgrzymi przybywają tutaj z całego świata, aby odwiedzić gotyckie sanktuarium z XIV wieku i modlić się do Nostra Signori di Bonari, figury Matki Boskiej i Chrystusa. Uratowała załogę statku podczas burzy. Po prawej stronie sanktuarium góruje bazylika. Nadal pełni rolę punktu orientacyjnego dla powracających żeglarzy. Sanktuarium jest historycznym miejscem zakonu mnichów z Mercedari. Początkowo było częścią ufortyfikowanego kompleksu, zbudowanego przez Aragończyków.
Możemy tutaj zobaczyć gotycki portal, dzwonnicę i kościół. To właśnie w nim znajdziemy figurę Matki Boskiej i Chrystusa. Do dzisiaj marynarze modlą się w kościele o ochronę na pełnym morzu. Nad ołtarzem zawieszono maleńki XV-wieczny statek z kości słoniowej. Jego ruchy mają wskazywać na kierunek wiatru w Golfo degli Angeli. Znajdziemy tu jeszcze więcej modeli łodzi, a także inne dary wotywne i złotą koronę od Carla Emanuela I. Do muzeum świątyni możemy dostać się przez mały krużganek. Są w nim także zmumifikowane ciała czterech aragońskich szlachciców. Do sanktuarium przylega olbrzymia neoklasycystyczna bazylika. Jej budowa rozpoczęła się w 1704 roku. Jednak pieniądze się skończyły i jej budowę wznowiono dopiero w 1926 roku.

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Spośród czterech muzeów w Cittadella dei Musei, niewątpliwie się wyróżnia. To najlepsze muzeum archeologiczne na Sardynii. Zobaczymy tutaj artefakty od wczesnego neolitu, przez epokę brązu i żelaza, po epokę fenicką i rzymską. Do najważniejszych eksponatów możemy zaliczyć kolosalne figury, zwane Giganti di Monte Prama i wspaniałą kolekcję bronzetti (figurki z brązu). Są istotnym źródłem informacji o tajemniczej kulturze nuragicznej Sardynii.

Figurki przedstawiają wodzów plemiennych, wojowników, myśliwych, matki, zwierzęta. Z kolei Giganti di Monte Prama mają 2 m wysokości. Znajdują się na III piętrze muzeum. Są jedynymi kamiennymi rzeźbami, odkrytymi na Sardynii, a także jednymi z najstarszych na Morzu Śródziemnym. Pochodzą z XVIII i IX wieku. Wszystkie przedstawiają mężczyzn, przede wszystkim bokserów, łuczników i zapaśników. Więcej tego typu rzeźb możemy zobaczyć w Museo Civico w Cabras, niedaleko miejsca, w którym zostały odkryte. Na parterze zobaczymy chronologiczną historię wyspy, poczynając od neolitu, a kończąc na wczesnym średniowieczu. Zobaczymy tutaj bogate znaleziska, w tym kamienne i obsydianowe narzędzia, prymitywną ceramikę i oryginalne, okrągłe rzeźby, przedstawiające bóstwa płodności. Znajdziemy tutaj pochówek dla dzieci i niemowląt, wykonany przez Felicjan lub Kartagińczyków. Możemy też podziwiać wazony z terakoty, szklane naczynia, skarabeusze i starożytną biżuterię. Na 1 i 2 piętrze znajdują się podobne eksponaty, ale są podzielone według regionu i miejsca, a nie epoki. Do najważniejszych należą mozaiki z czasów rzymskich, zbiór rzeźb, popiersi i nagrobków z Cagliari i ekspozycje monet.

Ruiny starożytne Tharros

Burzliwe, błękitne wody Golfo di Oristano stanowią wspaniałe tło dla starożytnych ruin Tharros. Miasto zostało założone przez Felicjan w VIII wieku p.n.e. i stało się kartagińską bazą morską. Później stało się własnością Rzymian. To, co tutaj zobaczymy, pochodzi przede wszystkim z II i III w ne. To właśnie tego położono bazaltowe ulice i zbudowano akwedukt, łaźnie i inne ważne zabytki. Aby zobaczyć niesamowity widok z lotu ptaka, udajmy się do wieży strażniczej Torre di San Giovanni z końca XVI wieku. Czasami jest wykorzystywana na wystawy. Możemy stąd podziwiać ruiny, a także popularną plażę Spiaggia di San Giovanni di Sinis. Rozciąga się obu stronach wieży. Możemy przymierzyć szlaki na Capo San Marco i latarnię morską. Sardynia jest wspaniałym miejscem na wakacje, szczególnie jeśli lubimy opalać się na plaży i interesujemy się historią.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl