Jak kupić dobrą kosiarkę do ogrodu?

Aby przydomowy ogród prezentował się pięknie, trzeba o niego dbać. Szczególną uwagę należy zwracać na trawnik. Aby trawnik wyglądał zawsze doskonale, konieczny jest zakup kosiarki do trawy http://www.kosiarki.szczecin.pl. W chwili obecnej na rynku znajduje się tak duża liczba kosiarek do trawy, że niektórzy mogą mieć ogromny problem z podjęciem dobrej decyzji odnośnie kupna kosiarki do trawy. Od czego powinien zależeć zakup kosiarki do trawy?

 

Kosiarka do trawy – jak ją wybrać? 

W chwili obecnej w rozmaitych sklepach budowlanych i ogrodniczych znajduje się tak ogromna liczba kosiarek do trawy, że wybór takiej, która w pełni będzie zgodna z naszymi potrzebami, wydaje się niektórym bardzo trudny. Kosiarki do trawy oferowane sklepach różnią się od siebie zarówno ceną jak i oferowanymi funkcjonalności. Wyższa cena z reguły oznacza, iż dane urządzenie zostało wyprodukowane w oparciu o lepsze materiały oraz ma lepsze funkcjonalności.  Warto jednak wiedzieć o tym, że to nie cena powinna być najważniejszym elementem, który należy brać pod uwagę przy kupowaniu kosiarki do trawy.

Najważniejsza rzecz, o której zawsze należy pamiętać, to fakt, iż kosiarka musi być dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Nie ma sensu kupować bardzo drogiej kosiarki spalinowej, jeśli w naszym ogrodzie znajduje się trawnik o bardzo małej powierzchni. W takim przypadku kosiarka spalinowa będzie bardzo złym rozwiązaniem, ponieważ będzie kłopotliwa w eksploatacji oraz droga. Nasi sąsiedzi z pewnością będą narzekali na hałas oraz dokuczliwy zapach spalin. O wiele lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup tańszej oraz ciszej pracującej kosiarki elektrycznej.
Podczas kupowania kosiarki powinniśmy zwrócić uwagę na szereg rozmaitych czynników. Mowa tutaj w szczególności o powierzchni trawnika, częstotliwości oraz sposobie koszenia, nierównościach oraz dostępności do pożądanych źródeł zasilania. Aby móc w prawidłowy sposób wybrać najlepszą kosiarkę, należy również znać podstawowe rodzaje kosiarek oraz ich zastosowania. Bez tego zakup najlepszej kosiarki dopasowanej do naszych potrzeb z pewnością będzie niemożliwy. 

 

Podkaszarka a kosiarka

Podczas zastanawiania się nad tym, jaką kosiarkę kupić, opłaca się również zadać sobie pytanie, czy kosiarka do trawy jest nam w ogóle potrzebna. W wielu sytuacjach całkowicie wystarczającym urządzeniem będzie zakup o wiele tańszej i prostszej w eksploatacji podkaszarki do trawy. Podkaszarki mogą być zasilane za pomocą silnika spalinowego bądź elektrycznego. Podkaszarka do trawy będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mają małe trawniki. Są to świetne urządzenia wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało miejsca na wykonywanie manewrów dużą kosiarką. Podkaszarki doskonale sprawdzają się też do koszenia w całości małych trawników, na których dokładność koszenia nie jest istotna. 

 

Kosiarka bębnowa czy rotacyjna? 

Na ostateczną jakość cięcia trawy wpływa nie tylko ostrość noży tnących, ale także sposób, w jaki zostały one zamocowane. Kosiarki bębnowe zagwarantują nam równe oraz precyzyjne cięcie. Są to kosiarki, w których noże osadzone są na bębnie. Koszą one bardzo nisko. Poleca się je właścicielom trawników dekoracyjnych, które cięte są na wysokość od 2,5 do 3 cm. Ten rodzaj kosiarek o wiele gorzej radzi sobie z cięciem za wysokiej trawy a także w miejscach, gdzie powierzchnia gleby nie jest równa. Z tego powodu można ich używać tylko wtedy, gdy trawnik założono na bardzo mocno wyrównanej glebie oraz gdy jest koszony w sposób regularny, tj. minimum raz w tygodniu. 

Jeśli trawa jest koszona rzadziej bądź gry trawnik znajduje się na nierównej powierzchni, wtedy o wiele lepszym pomysłem wydaje się być zakup kosiarki rotacyjnej. W takich kosiarkach mechanizm tnący złożony jest z kilku płaskich, profilowanych noży, które obracają się wokół osi pionowej. Ten rodzaj mechanizmu używa się też najczęściej w rozmaitych urządzeniach do amatorskich zastosowań. 

 

Które kosiarki są najtańsze?

Wiele osób zastanawia się nad tym, które kosiarki do trawy są najtańsze. Warto wiedzieć, że najtańsze są kosiarki ręczne. Dotyczy to zarówno zakupu jak i ich późniejszej eksploatacji. Ich atutem jest również fakt, iż nie hałasują oraz nie trzeba ich podłączać do źródła zasilania. W tego typu kosiarkach noże tnące są wprowadzane w ruch za pomocą siły naszych mięśni.

 

Kosiarka – o czym trzeba pamiętać?

Bez względu na to, jaki typ kosiarki posiadamy, zawsze podczas eksploatacji powinniśmy pamiętać o tym, aby noże tnące zawsze były wystarczająco ostre. Jeśli ostrza będą tępe, te może zdarzyć się tak, że będą szarpać blaszki liściowe traw. To z kolei sprawi, iż uszkodzone zostaną darnie, a trawa pożółknie. W sytuacji, gdy zaobserwujemy takie objawy po przeprowadzonym koszeniu, to należy wymontować noże oraz naostrzyć. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie usługi ostrzenia profesjonalnemu serwisowi. Jest to uwarunkowane tym, iż ostrzone noże wymagają wyważenia. Zalecamy, aby porównać ceny takich usług z cenami nowych noży. Czasami może okazać się, iż zakup nowego noża będzie tańszy od zlecenia usługi ostrzenia.