Jakie podatki płaci szkoła językowa?

Jakie podatki płaci szkoła językowa?

Właściciele szkoły językowej, w rozumieniu przepisów prawa, są przedsiębiorcami. Muszą więc uiszczać różnego rodzaju daniny publiczne oraz płacić podatki. Na jakich zasadach opodatkowana jest szkoła językowa? Jak zminimalizować wydatki podatkowe? Odpowiadamy.

Podatek dochodowy

Każdy, kto uzyskuje jakikolwiek dochód, musi płacić od niego podatek. Podatek ten nazywamy więc podatkiem dochodowym. Obejmuje on nie tylko przedsiębiorców, ale również osoby fizyczne, które uzyskują dochody na przykład z pracy bądź na podstawie umów cywilnoprawnych. Generalnie niewiele podmiotów nie musi płacić podatku dochodowego. Na ogół są to jedynie wybrane jednostki państwowe. Tymczasem szkoła językowa musi płacić podatek bez względu na to, czy jest osobnym bytem prawnym, czy nie. Mowa tutaj o szkoła językowych, które prowadzone są w formie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółek prawa handlowego. Te ostatnie, w rozumieniu przepisów prawa, są osobnymi bytami prawnymi. Niemniej jednak każda szkoła językowa musi płacić podatek dochodowy. Wyliczamy go jako różnicę pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania. Przychodami będą oczywiście opłaty za kursy językowe, jakie wnoszą kursanci. Koszty zaś stanowi na przykład utrzymanie budynku, w którym prowadzone są zajęcia bądź też pensje nauczycieli.

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym

Właściciele szkół językowych często mogą wybrać formę opodatkowania dochodów. Małe szkoły zwykle korzystają z form uproszczonych, jakimi są karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Karty podatkowej nie możemy jednak stosować, gdy oferujemy kursy językowe dla firm. Szkolenia językowe dla firm świadczą o wykonywaniu usług na rzecz podmiotów gospodarczych, tymczasem karta podatkowa zezwala na świadczenie usług wyłącznie na rzecz osób fizycznych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zakłada zaś, że podatek płacimy od uzyskiwanych przychodów, nie uwzględniając przy tym kosztów. Podatnicy mogą wybrać także zasady ogólne, czyli inaczej skalę podatkową. W przypadku skali obowiązują nas dwa progi podatkowe – w pierwszym z nich płacimy podatek w wysokości 17%, w drugim – 32%. Inną formą opodatkowania jest podatek liniowy. Tutaj stawka jest jednolita i wynosi 19%. Niemniej jednak w przypadku podatku liniowego tracimy prawo do niemal wszystkich ulg podatkowych. Zarówno w przypadku podatku liniowego, jak i skali podatkowej, mamy prawo odliczać koszty od uzyskanych przychodów.

Podatek VAT

Bardzo kontrowersyjną kwestią jest podatek VAT. Sprawia on wiele problemów nawet doświadczonym księgowym, bez względu na to, z jakiej branży firmę rozliczają. Podatek VAT posiada bowiem kilka stawek, w niektórych zaś przypadkach podatnikom przysługuje całkowite zwolnienie z jego opłacania. Tak też jest w przypadku szkół językowych. Usługi w zakresie edukacji, w tym nauki języków obcych, są zwolnione z podatku VAT. Jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla kursantów. Dlaczego? Ponieważ podatek VAT płaci nie firma, a konsument, czyli odbiorca usług. Podatek ten doliczamy do wartości netto faktury. Szkoła językowa odpowiada w zasadzie za jego obliczenie oraz odprowadzenie do urzędu skarbowego. Tymczasem jeśli nie obejmuje nas podatek VAT, to kursanci za szkolenie językowe zapłacą mniej. Musimy jednak zwrócić uwagę na jedną kwestię. Szkoły językowe często oferują również usługi tłumaczeniowe. Te zaś nie są w żaden sposób zwolnione z podatku VAT. Musimy więc normalnie je opodatkować.

Podatek od nieruchomości

Szkoły językowe, które posiadają własne nieruchomości, muszą zapłacić od nich podatek. Na szczęście płacimy go w ratach miesięcznych lub kwartalnych. Pamiętajmy, że jeśli wynajmujemy lokal gospodarczy, to nie my będziemy musieli zapłacić podatek. Obowiązek ten spoczywa jedynie na właścicielu lokalu bądź nawet całego budynku. Jeżeli jednak posiadamy choćby małe mieszkanie, które zamieniliśmy na szkołę językową, to musimy zapłacić od niego podatek.

Optymalizacja podatkowa szkoły językowej

Powyżej podane zostały najpopularniejsze rodzaje podatków, jakie płaci każda szkoła językowa. Tymczasem ich właściciele często zastanawiają się nad tym, jak zmniejszyć obciążenia podatkowe? Najprościej dokonać tego w podatku dochodowym. Tutaj bowiem musimy albo zmniejszyć przychody albo zwiększyć koszty. Zmniejszeniem przychodów będzie z pewnością promocja na kursy językowe. Dzięki niej kursanci zapłacą mniej, a więc i my odnotujemy mniejszy przychód. Niemniej jednak promocje w szkołach językowych niekorzystnie odbijają się na zyskach właścicieli. Dlatego też możemy pomyśleć o zwiększeniu kosztów, na przykład poprzez zainwestowaniu w nowoczesny sprzęt do nauki. Choć to spory wydatek, pozwoli zmniejszyć obciążenia podatkowe i podnieść renomę szkoły. Pamiętajmy, aby wszelkiego rodzaju optymalizacje podatkowe przeprowadzać zawsze w konsultacji z doradcą podatkowym. Samo zwiększenie kosztów nie jest jeszcze groźne. Niemniej jednak większe operacje lepiej skonsultować ze specjalistą. Organy podatkowe są bowiem bardzo wyczulone na wszelkie ruchy, które mają na celu optymalizowanie podatków.