Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów

Nie da się ukryć, że ocieplanie dachów to niezwykle ważna czynność. To właśnie ten proces sprawi, że będziemy w stanie zaoszczędzić długoterminowo stosunkowo dużą ilość pieniędzy na ogrzewanie. Wszystko to wpływa również pozytywnie na ochronę środowiska. Na jaki materiał do izolacji poddasza warto się zdecydować? Jakie błędy popełniane są podczas ocieplania dachu? Czy pianka poliuretanowa sprawdzi się do izolacji poddasza? Dlaczego izolacja poddasza wełną cieszy się tak dużą popularnością? Czy ocieplanie poddasza styropianem jest skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Na jaki materiał do izolacji poddasza warto się zdecydować?

Ocieplanie dachu wymaga od nas posiadania wysokiej jakości materiałów. Na dzień dzisiejszy ogromną popularnością cieszy się wełna szklana i wełna skalna. Oba te rodzaje są do siebie podobne, jednak częściej wybierana jest wełna szklana, bowiem charakteryzuje się satysfakcjonującymi współczynnikami izolacji akustycznej. Zanim zdecydujemy się ostatecznie na wybór materiału, to zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła- jego wartość nie powinna przekraczać wartości 0,25 W na metr kwadratowy. Co więcej, nie zaleca się wykorzystywania materiałów z elastycznych włókien, jak również twardszych płyt – niestety dopasowanie warstwy do poszczególnych załamań w konstrukcji może okazać się wysoce problematyczne. Struktura wełny mineralnej sprawia, że możemy umieścić ją w każdym narożniku i w większości załamań. Pamiętajmy o tym, że ocieplanie dachu wiąże się z koniecznością zastosowania również innych materiałów- mowa chociażby o specjalnych profilach, uchwytach, łącznikach wzdłużnych, pchełek do uchwytów. Nie możemy także zapominać o folii paroizolacyjnej.

Jakie błędy popełniane są podczas ocieplania dachu?

Ocieplanie dachów
Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachu z pewnością nie należy do najłatwiejszych czynności. Jeśli jednak czynność ta zostanie przeprowadzona w sposób nieprawidłowy, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że z domu może uciekać nawet 25% ciepła. Niestety jest to wystarczający powód na to, że inwestycja w dobrą termoizolację jest niemalże idealna. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest użycie jedynie jednej warstwy materiału izolacyjnego. Znacznie rozsądniejsze jest zamontowanie dwóch warstw – jedna znajdzie się pomiędzy krokwiami, a druga bezpośrednio na krokwiach. Częstym niedopatrzeniem jest także dobór niewłaściwego materiału i jego stosowanie w sposób niepoprawny. Wykorzystywanie zbyt długich lub zbyt krótkich odcinków materiałów nie jest najrozsądniejsze. Kolejnym błędem jest nakładanie materiałów w nieprawidłowej kolejności. Do pozostałych zaliczyć można niewłaściwy rodzaj folii, brak wypełnienia wszystkich szczelin, brak ciągłości warstw izolacyjnych, montaż izolacji na nieprawidłowym etapie budowy, brak wentylacji dachu. Jak widać, ocieplanie dachu to dość problematyczna czynność, która wymaga od nas dużego doświadczenia. 

Czy pianka poliuretanowa sprawdzi się do izolacji poddasza?

Ocieplanie dachu https://ocieplanie-dachow.com.pl/ za pośrednictwem pianki poliuretanowej to rozwiązanie, które ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to jedna z najdroższych metod. Nie jest to jednak nic zaskakującego – mamy do czynienia z doskonałymi właściwościami przeciwwilgociowymi i termoizolacyjnymi. Niestety izolacja wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego też często nie jesteśmy w stanie wykonać tego samodzielnie. Niezbędna jest pomoc profesjonalnej ekipy remontowej. Warto pamiętać, że ocieplanie dachu pianką to metoda najszybsza, bowiem w ciągu kilku godzin możliwe jest zaizolowanie dachu o powierzchni, która wynosi nawet 100 metrów kwadratowych.

Dlaczego izolacja poddasza wełną cieszy się tak dużą popularnością?

Ocieplanie dachów wełną https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ to jedna z metod, która wybierana jest stosunkowo najczęściej. Materiał ten doskonale się do tego nadaje. Nie tylko wyróżnia się odpowiednią izolacją cieplną, ale również lekkością i plastycznością, w konsekwencji wypełnienie wszelkich szczelin pomiędzy krokwiami nie jest czymś problematycznym. Dodatkowo jej przycięcie do optymalnej wielkości nie jest czymś problematycznym. Izolacja poddasza wełną wymaga położenia co najmniej dwóch warstw materiału. Pierwsza z nich znajduje się pomiędzy krokwiami, a druga bezpośrednio pod krokwiami. Wełna mineralna nie przepuszcza pary, jednocześnie jest niepalna. 

Czy ocieplanie poddasza styropianem jest skuteczne?

Na dzień dzisiejszy ocieplanie dachu styropianem nie jest już tak powszechne. Materiał ten ochoczo wykorzystywany jest do ocieplania murów, nie dachów. Nie zmienia to jednak faktu, że może mieć również i takie zastosowanie, ze względu na odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Izolacja poddasza może zostać wykonana za pośrednictwem białego lub szarego styropianu- ten drugi produkowany jest z dodatkiem grafitu, przez co wyróżnia się satysfakcjonującą izolacją termiczną.